Προς το περιεχόμενο

webcam ηχογραφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

μεχρι τωρα βιντεοσκοπουσα κιθαριστικα βιντεακια για το youtube με μια logitech webcam με ενσωματωμενο μικροφωνο.εκτος απο τον ηχο που βγαινει απο τον ενισχυτη εχω συνδεδεμενο το λαπτοπ(turbo x windows xp) με το στερεοφωνικο ,ωστε να παιζω μαζι με το κομματι η το μπακινγκ τρακ.το προβλημα ειναι οτι το μπακινγκ τρακ δεν ακουγεται καθαρα και αν ανεβασω την ενταση του ενισχυτη μπουκωνει το μικροφωνο.

 

οποτε πηρα μια presonus audiobox usb καρτα ηχου,ενα μικροφωνο shure c607 και κατεβασα το audacity  και το video edit magic,αλλα δεν ξερω την διαδικασια.

 

το προγραμμα της webcam βγαζει σαν επιλογες μικροφωνου μονο το ενσωματωμενο της καμερας και realtec audio της καρτας του λαπτοπ.προσπαθησα να αλλαξω το default(sound audio devices properties - audio) αλλα δεν ξερω πως γινεται .την presonus την διαβαζω μονο στο hardware)

μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαδικασια που χρειαζεται για να φτιαξω βιντεο χρησιμοποιοντας εξωτερικο μικροφωνο?δεν εχω ασχοληθει ποτε με προγραμματα ηχογραφισης ,video editing και καρτες ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με ενδιαφέρει και μένα αυτο το θέμα. Εγώ αυτό που κάνω συνήθως είναι να βάζω το backing track na παίζει απο κάποιον player και να συνδέω την κιθάρα στην κάρτα ήχου χρησιμοποιώντας κάποια πεταλιέρα. videakia τραβάω με το movie maker των windows το μονο που κάνω απλα είναι να αλλάζω την ρύθμιση στην κάρτα ήχου να ηχογραφεί ότι ακούγεται

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω το εξής:

Τραβάω το video με την κάμερα, αδιαφορώντας για την ποιότητα του ήχου που καταγράφει.

Ταυτόχρονα το σήμα του ενισχυτή το στέλνω στο SONAR όπου και το ηχογραφώ ακούγοντας ταυτόχρονα το backing track.

 

Στη συνέχεια, κάνω export το αρχείο που ηχογράφησα με το SONAR και το εισάγω στο Movie Maker μαζί με το αρχείο video.

 

Στο κανάλι του video αφαιρώ (κάνω mute) τον ήχο που κατέγραψε η κάμερα και συγχρονίζω το αρχείο WAV που είχα κάνει προηγουμένως export από το SONAR.

 

Έτσι προκύπτει ένα video σαν αυτό:

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο κανάλι του video αφαιρώ (κάνω mute) τον ήχο που κατέγραψε η κάμερα και συγχρονίζω το αρχείο WAV που είχα κάνει προηγουμένως export από το SONAR.

 

 

 

το θεμα ειναι πως το συχρονιζεις ομως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το δύσκολο της υπόθεσης... :-\

 

Συγκρίνω τις 2 κυματομορφές (αυτή της κάμερας που έχω κάνει mute και αυτή του SONAR) και τις φέρνω στο περίπου κοντά.

 

Στη συνέχεια, πειραματίζομαι με μικρο-ρυθμίσεις (μπρος-πίσω το κανάλι του ήχου) μέχρι να το φέρω με το μάτι, σε τέτοια θέση που να μου φαίνεται συγχρονισμένο.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερος και πιο ακριβής τρόπος συγχρονισμού, πάντως αυτό κάνω εγώ και έχει συνήθως αρκετά καλό αποτέλεσμα.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι πως το συχρονιζεις ομως ?

 

Εάν το κάνεις 2-3 φορές  θα το καταφέρεις δεν είναι δύσκολο.

Μια καλή επιλογή είναι να κάνεις ζοομ τις κυματομορφές  για να κάνεις  εύκολα τις τελικές ρυθμίσεις.

 

Επίσης καλά είναι να ακούς και τα 2 τρακς κάμερα και ηχογράφηση.

 

Nik Huber Dolphin II & BadCat Lynx 50w Test.AVI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να παραγεις στην αρχη της ληψης εναν ηχο που θα παρει το μικροφωνο της καμερας και ταυτοχρονα θα τον γραψει και το cubase ή οτι χρησιμοποιεις. Μετα θα το χρησιμοποιησεις ως σημειο αναφορας για να φερεις σε λογαριασμο την εικονα απο την καμερα με τον ηχο απο το cubase.

 

Πχ (υπαρχει σε διαφορα βιντεακια που εχω φτιαξει, αλλου το εχω κανει edit αλλου το εχω αφησει)

 

sad melody backing track jam

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να παραγεις στην αρχη της ληψης εναν ηχο που θα παρει το μικροφωνο της καμερας και ταυτοχρονα θα τον γραψει και το cubase ή οτι χρησιμοποιεις. Μετα θα το χρησιμοποιησεις ως σημειο αναφορας για να φερεις σε λογαριασμο την εικονα απο την καμερα με τον ηχο απο το cubase.

 

To ίδιο κάνω κι εγώ ;)

 

Κάτι σαν κλακέτα δηλαδή :) :)

 

Untitled-12345.jpg

http://www.tainiothiki.gr/Museum/object/20

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα βιντεο,τετοιο αποτελεσμα θελω να βγαλω και με τα δικα μου που προς το παρον ειναι καπως ετσιforeigner - jukebox hero guitar cover]http://www.youtube.com/watch?v=WIPV2CcE9s4foreigner - jukebox hero guitar cover

 

υπαρχει καποιο προγραμμα που να αντικαθιστα το μικροφωνο της καμερας ωστε να εχω κιθαρα και εικονα με τη μια και αυτο το αρχειο μετα να το δεσω με το μπακινγκ τρακ?το προγραμμα της logitech διαβαζει μονο το μικ της καμερας και realtech audio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου