Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια. Μ-Audio Fast Track Pro και Behringer B1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονο Fast Track δεν ειναι...έχω περάσει όλα τα Drivers σε λάπτοπ και desktop και μου βγάζει ακριβώς το ίδιο προβλημα.... Το σήμα στο μικρόφωνο είναι πολύ αδύναμο ( Behringer B1) πρέπει να γυρίσω το κουμπάκι του gain που έχει δίπλα από την θυρα του μικροφώνου λίγο πριν το τέρμα για να ακούω στα monitor (ακουστικά ) και για να εμφανίζει διάγραμμα όταν γράφω στο Pro Tools. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα πάντα, εχω δοκιμάσει αλλα μικρόφωνα , άλλα καλώδια το ίδιο. Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να δίνει σήμα μόνο στο τέρμα του gain. Έβαλα και μετασχηματιστή τίποτα. Αν και πιστεύω ότι πρόκειται για ελλατωματικό προιόν ,ρωτάω μήπως έχετε να μου προτείνετε κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ...βέβαια είμαι και άμπαλος με αυτά...οπότε έχω μάθει να ζω "μαζί της" έτσι...κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γενικότερα θέμα οι Fast Track Pro με το phantom.

Το έχω συναντήσει πολλές φορές από φίλους και όχι μόνο (έχει ξανασυζητηθεί το θέμα εδώ), επίσης το tech support της M-Audio φαίνεται να μην έχει λύση...

http://forums.m-audio.com/showthread.php?5433-Mic-not-picking-up-Phantom-Power-with-Fast-Track-Pro

 

Πάντως δοκίμασε να την δουλέψεις με μετασχηματιστή και επίσης να ελέγξεις την θύρα USB ότι είναι 2.0 και όχι 1.1 και πάλι όμως με τον μετασχηματιστή πάνω.

 

edit: Αν η κάρτα σου είναι εκτός εγγύησης ή δεν θέλεις να πάρεις άλλη, θα πρέπει να αγοράσεις ένα εξωτερικό Phantom Power Box όπως αυτό για παράδειγμα

http://www.thomann.de/gr/millenium_pp2b.htm?sid=228bffbe52ff939af27f1ab44b488232

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ασχολούμε με την κάρτα ήχου...άκρη δεν έβγαλα , ανακάλυψα όμως ότι έχω ισχυρό σήμα στα μονιτορ ΜΟΝΟ όταν συνδέσω μια μικρή κονσόλα με Phatom πάνω στην Fast track pro. Αύριο θα επιστρέψω την κάρτα στο κατάστημα και πιθανότατα θα πάρω μια TASCAM US 200 που είναι στα ίδια λεφτά και κυβικά ελπίζοντας να σταθώ τυχαιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο θα επιστρέψω την κάρτα στο κατάστημα

Αφού είσαι εντός εγγύησης μην το συζητάς καθόλου, έφυγες!

πιθανότατα θα πάρω μια TASCAM US 200 που είναι στα ίδια λεφτά και κυβικά ελπίζοντας να σταθώ τυχαιρός.

Αυτό έπρεπε να το είχες κάνει απ'την αρχή και θα γλίτωνες την ταλαιπωρία, ειδικά αν ρωτούσες εδώ για το ποια απ΄τις δύο, σίγουρα οι περισσότεροι θα σου έλεγαν την Tascam.

Go For It χωρίς φόβο!!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου η προενίσχυση μικροφώνου δεν είναι το Phantom power, αλλά ένα μέρος της.

 

Πριν απ' όλα όμως πρέπει να είσαι σίγουρος πως ΔΕΝ κάνεις κάτι λάθος στη σύνδεση:

 

Fast Track

1. Στην είσοδο μικροφώνου

2. Phantom power ON

3. pad OFF (έξω δηλαδή)

4. Ρυθμίζεις το Gain ωστε ν' ανάβει το λαμπάκι 

 

B1

Σιγουρέψου πως ΔΕΝ έχεις μειώσει την έξοδο του μικροφώνου -10db από τον διακόπτη που έχει επάνω.

 

Αν όλα αυτά είναι ΟΚ, σε πρώτη φάση μπορεί το μικρόφωνο να μην είναι συμβατό με την προενίσχυση (συμβαίνει και σε ακριβότερους standalone προενισχυτές) γι αυτό ίσως να δουλεύει με αυτούς στην μικρή κονσόλα. Αρκετά απίθανο.

 

Αλλη περίπτωση είναι να είναι ελαττωματικό κομμάτι, οπότε καλά θα κάνεις να απευθυνθείς στον αντιπρόσωπο.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχω δεν την εχω την καρτα αλλα σκοπευα να την αγορασω και το εχω ψαξει πολυ.ολοι μου ειπαν το ιδιο σε αυτες τις τιμες χρειαζεται ΣΙΓΟΥΡΑ  καποια προενισχυση ειτε ειναι φετα η κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχω δεν την εχω την καρτα αλλα σκοπευα να την αγορασω και το εχω ψαξει πολυ.ολοι μου ειπαν το ιδιο σε αυτες τις τιμες χρειαζεται ΣΙΓΟΥΡΑ  καποια προενισχυση ειτε ειναι φετα η κονσολα.

Δεν ισχύει, απλά είναι θέμα της συγκεκριμένης κάρτας. Εγώ έχω την Roland UA-4FX που δουλεύει μόνο με USB2.0 και το Phantom δεν είχε ποτέ πρόβλημα ακόμα και όταν έβαλα πάνω ένα ζευγάρι πουράκια.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου