Προς το περιεχόμενο

Στην γύρα για αγορά ενισχυτή - Συγκεκριμένα κριτήρια


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους φίλους του noiz!

 

Πάει καιρός που έχω να ποστάρω κάτι εδώ, με έχει φάει η πολλή δουλειά φαίνεται... :/

 

Όπως γράφει και ο τίτλος, είμαι στην γύρα για ενισχυτή. Και όχι, δεν "ψάχνω απλά απόψεις για όοοοοοταν αγοράσω ενισχυτή". Όταν (με τη βοήθεια σας hopefully) βρω κάτι άξιο λόγου, θα το αγοράσω. Άμεσο μέλλον.

 

Τα disclaimers μου:

 

1.

Έψαξα πρώτα στην αναζήτηση στα σχετικά θέματα, δεν βαρέθηκα να το κάνω. Δεν με κάλυψαν τα threads που βρήκα γιατί έβλεπα είτε να ανακυκλώνονται οι ίδιοι και οι ίδιοι ενισχυτές, είτε έβλεπα απαντήσεις με πολύ γενικά κριτήρια (τύπου "για metal κάνει ο Peavey 5150, πάρτον") που δεν με κάλυπταν.

 

2.

Είχα σκοπό να στείλω προσωπικό μήνυμα σε 2-3 ανθρώπους εδώ στο noiz που έχω διαβάσει άρθρα τους και με ενδιαφέρει η γνώμη τους και να τους ρωτήσω, αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί και άλλα άτομα να έχουν αξιόλογες προτάσεις και γνώμες. Για αυτό αποφάσισα να ξεκινήσω το thread.

 

3.

Καλώς ή κακώς, και ας έχω παίξει με αρκετά (αλλά όχι πάρα πολλά) μηχανήματα, ΔΕΝ είμαι και τόσο έμπειρος στο θέμα ενισχυτής. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να αγνοώ/σνομπάρω (άθελα μου), ενισχυτές που να αξίζουν παραπάνω από άλλους που μπορεί εγώ να έχω στο μυαλό μου ως καλύτερους.

 

Ξεκινώντας λοιπόν, η μουσική που παίζω (και για την οποία θα προορίζεται κυρίως ο ενισχυτής) είναι αυτή:

 

 

(p.s.: Εννοώ ότι αυτή είναι η μπάντα μου)

 

Προφανώς και στο κομμάτι αυτό παίζουν παραπάνω από ένα διαφορετικά μηχανήματα, αλλά το δίνω σαν δείγμα "ύφους" και "ηχοχρώματος" στο οποίο κινούμαι σαν παίχτης. Ψάχνουμε λοιπόν έναν ενισχυτή που να μπορεί να πάρει "the best of the aforementioned two worlds" (worlds=καθαρό/drive στο κομμάτι).

 

Στο σημείο αυτό, να δώσω μερικά παραπάνω χαρακτηριστικά:

- Ψαχνουμε αποκλειστικά κεφαλή, διότι έχω καμπίνα ήδη.

- Ψάχνουμε τουλάχιστον δικάναλο μηχάνημα, διότι θέλω καλό drive ενισχυτή. Δεν χρησιμοποιώ πετάλια για το κυρίως drive.

- Ψαχνουμε οπωσδήποτε fx loop και δη σειριακό.

 

Γενικά, παίζω με έναν Marshall TSL100 JCM2000. Μέτριος ενισχυτής, ειδικά στο κομμάτι του drive. Έχει μηδενικό low end, με αποτέλεσμα τα palm muted να ακούγονται τελείως άδεια, ενώ παράλληλα το tone του δεν είναι και το καλύτερο (κάπως πλαστικό). Τα καθαρά του είναι σχετικά οκ.

 

Μονοκάναλα μηχανήματα που έχω δοκιμάσει (κυρίως JCM800 και VOX AC30) δεν με καλύπτουν γιατί χρειάζομαι παραπάνω από ένα κανάλια.

 

Τρανζίστορ ενισχυτές δεν ταιριάζουν με τίποτα σε αυτό που κάνω και θέλω να κάνω.

 

Γενικά, αν θα μπορούσα να το θέσω κάπως πιο "μαζεμένα", ψάχνω μηχάνημα με "μοντέρνο" overdrive/distortion και σχετικά καλά καθαρά. Αναγνωρίζω ότι δεν μπορείς π.χ. να έχεις και καλό drive και Fender Deluxe καθαρά, οπότε παραπάνω βάση δίνω στο drive κομμάτι.

 

Το budget μου πάει μέχρι 800 Ευρώ περίπου. Ο ενισχυτής θα παίζει σε μόνο σε πρόβες και lives επομένος δεν με νοιάζει αν είναι "πολύ δυνατός για κατ' οικον χρήση".

 

Μέχρι στιγμής, έχω εξετάσει τα εξής:

 

Bugera: Αν και λέγονται καλά λόγια και κριτικές, αποφάσισα να αγοράσω κάτι με περισσότερο "χαρακτήρα" και "προσωπικό ήχο". Σκεφτόμουν ένα 333XL.

Blackstar: Το ίδιο με παραπάνω, σε κάπως καλύτερη μοίρα. Είχα δοκιμάσει τον CLUB 50 Venue και ήταν αρκετά καλός, αλλά πάλι αποφάσισα να κινηθώ σε κάτι περισσότερο ιστορικό.

Marshall: Όχι TSL100 ή DSL100 και παραλλαγές, όσα έπαιξα ήταν μέτρια. JCM800 ήταν καλύτερος, αλλά όχι όσο βαρύς θα ήθελα. Plexi δεν έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω να έκανε για τη φάση που θέλω (πολύ rock ενισχυτής).

VOX: Ο AC30 είναι δυστυχώς μονοκάναλος.

Orange: Έχω παίξει με έναν Rockerverb 100 και ήταν πάρα πολύ καλός. Ξεφεύγει βέβαια από το budget μου. Σκεφτόμουν τον Thunder 30 Watt και από ο,τι άκουσα online, μου άρεσε πολύ ο ήχος του.

Mesa boogie: Οι Rectos μου άρεσαν μόνο στο drive κανάλι με tubescreamer μπροστά, καθαρά ήταν μέτρια. Δεν έχω παίξει με Mark V βέβαια ( :P ). Ένας DC Caliber που είχα παίξει, δεν μου άρεσε καθόλου.

Engl: Powerball και Invader πολύ καλά μηχανήματα, αλλά πολύ επιθετικά για τη μουσική που παίζω (και εκτός budget).

 

Αυτή είναι η "εμπειρία" που έχω μαζέψει. Δεν έχω δοκιμάσει πολλά μηχανήματα (π.χ. Laney, Hiwatt, BadCat). Για αυτό θέλω τις απόψεις σας σχετικά με:

- Τι θα άξιζε να δοκιμάσω με τα παραπάνω δεδομένα.

- Πού θα μπορούσα να το δοκιμάσω.

 

Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει την καλή διάθεση να με ξεναγήσει σε κάποιο δικό του μηχάνημα, θα ερχόμουν ευχαρίστως μαζί με μπύρες.

 

Αυτά από εμένα, ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αναμένω απόψεις και προτάσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αναγνωρίζω ότι δεν μπορείς π.χ. να έχεις και καλό drive και Fender Deluxe καθαρά,

 

φυσικα κα ΜΠΟΡΕΙΣ...ψαξε για VHT (παλιους),Diezel,Mesa ,Rivera,Bogner

 

edit γραψε λαθος τωρα το ειδα αυτο

 

Το budget μου πάει μέχρι 800 Ευρώ περίπου

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

 

VHT θα μπορούσα να πάρω. Δεν είναι τόσο ακριβοί. Αρκεί να μην σε πειράζει να βάλεις υποθήκη το σπίτι σου. :P

(εξαιρετικά μηχανήματα, είχα παίξει με έναν US VHT και μου είχε φύγει το κλαπέτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελευταία ψήνομαι για την κεφαλή blackstar id:60. Φαίνεται πολύ super, με μεγάλο tonerange και με φοβερή προσομοίωση λαμπών. Έχω διαβάσει διθυραμβικά σχόλια, το συγκρίνουν με το fractal axefx και διάβασα ότι κάποια άτομα πούλησαν και τον κανονικό λαμπάτο τους. Θα ήθελα να τον δοκιμάσω αλλά δεν φέρνει κάποιος Θεσσαλονίκη. Στα βίντεο πάντως που χω δεί ακούγεται εντυπωσιακός. Επίσης μπορείς να μετατρέψεις το emulation output και το mp3 input σε effect loop μέσω του software στο pc που δίνουν μαζί με τον ενισχυτή. Εμένα το μοναδικό πράγμα που με προβληματίζει είναι ότι τα 60 watt θα είναι δυνατά για το σπίτι, αλλά διάβασα ότι μπορείς να παίξεις νορμαλ σε χαμηλές εντάσεις χωρίς να θυσιάζεις τον τόνo.

 

Παραθέτω βίντεο να τον ακούσεις, αυτός είναι ο combo, αλλά βγαίνει και σε κεφαλή των 60 και 100 watt

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να έκανες λίιιιγη υπομονή ακόμη, να πήγαινες στα 900-950 περίπου και να έπαιρνες τον EVH 5150 III 50W; Καθαρά Fender και μοντέρνο πεντακάθαρο, στιβαρό  ;D Overdrive/Distortion.

 

Από τις καλύτερες λύσεις για το μπάτζετ και τις ηχητηικές σου προτιμήσεις. ;)

Αξίζει μία δοκιμή στο συγκεκριμένο "κεφάλι".

Υ.Γ: Μπορείς βέβαια να τον βρεις και μεταχειρισμένο σε πιο οικονομικά μπάτζετ.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το EVH φαίνεται ΠΑΡΑ πολύ καλό όμως!

Φέρνει κανένας Αθήνα να το δοκιμάσω??

 

Σίγουρα φέρνει ο Στόλλας (σαν αντιπρόσωπος Fender), μόνο που αυτός είναι μόνο Πάτρα.

Αθήνα, θα σε διαφωτίσουν άλλοι συνφορουμίται ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα κεφάλια που φαίνονται promising είναι τα Hughes&Kettner Tubemeister 18 και 36 Watt.

Και είναι και πολύ καλά και σε τιμή.

 

Κανένας που να γνωρίζει σχετικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι περιγράφεις τον Οrange th30. Να τον ακούσεις οπωσδήποτε πριν προχωρήσεις σε αγορά ενισχυτή. Είναι πολύ πολύ καλύτερος απ΄ ότι μπορείς να βρεις στο youtube και στα ελληνικά sites έχουν αναφερθεί αρκετές σαχλαμάρες γι αυτόν.

 

Φέρε μπύρες κι έλα να τον ακούσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου