Προς το περιεχόμενο

Στην γύρα για αγορά ενισχυτή - Συγκεκριμένα κριτήρια


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τωρα που ακουσα ολο το κομματι πιστευω και αυτος που εχεις ειναι μια χαρα. καποια πραγματα φτιαχνονται και στην μιξη. εγω πχ θα τα ηθελα λιγο πιο bright τα γκαζια. απο κει περα αν θες αλλο χαρακτηρα μαλλον θα πρεπει να πας σε "μεγαλο" ενισχυτη.

σκεψου οτι εισαστε πολυ γνωστη μπαντα, και μπαινεις στο uberproaudio να δεις τον εξοπλισμο του κιθαριστα. δεν νομιζω να λεει tubemeister,bugera, κλπ. χωρις να υποτιμω καποιο απο αυτα. (ξερω τις αντιπαραθεσεις απο τωρα :P)

 

οι deftones, που θυμιζει νομιζω λιγο σε καποια σημεια, παιζουν με marhsall.

 

δες και τους peavey 6505 5150

 

yt subscribe by the way :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν οι bugera κόστιζαν 1500 και πάνω, Θα έλεγαν όλοι πόσο γαμάτοι ειναι και τα σχετικά μην ψαρώνουμε με τα brand name έτσι.

 

Δε λέω ότι είναι τυχαία τα ονόματα που έχουν φτιάξει Mesa Marshall Fender κτλπ, αλλά κάποτε δεν υπήρχαν τόσες πολλές εταιρίες στον χώρο όπως σήμερα.

Οι Bugera για μένα αξίζουν μέχρι και το τελευταίο ευρώ την τιμή τους, όπως και οι Jet City!!

Απλά δεν έχουν χαρακτήρα δικό τους (βασικά είναι αντίγραφα).. Και εδώ που τα λέμε ΟΛΕΣ οι φτασμένες μάρκες έχουν αντιγράψει η μία την άλλη. Οπότε μην το ψάχνουμε πολύ όλα είναι στο μυαλό μας αν μας χαλάει ή όχι.

 

Με όλους τους ενισχυτές μπορούμε να φτιάξουμε καλό και αξιοπρεπές ήχο!! Το θέμα είναι αν υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο στα αυτιά μας, και στα χέρια μας που να το γουστάρουμε περισσότερο. Και αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και μόνο! Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση να τους ακούσεις και παίξεις μαζί τους, με την καμπίνα σου και την κιθάρα σου (πράγμα λιγάκι δυσκολο αλλα πρέπει δυστυχώς) Μην κρίνεις με την τιμή αλλά με αυτό που θα σου δώσει.

 

Απο προσωπική εμπειρία που θα την πάταγα με engl. Οταν έπαιξα απο κοντά δεν μου άρεσαν καθόλου, οταν λέω καθόλου καθόλου ομως!!! (απο blackmore μέχρι invader που δοκίμασα την ίδια μερα μαζί με άλλους 13-14 ενισχυτές). Άλλοι τους λατρεύουν!! Αλλοι συχαίνονται τους Marshall.. Κτλπ κτλπ όλα είναι θέμα γουστου λοιπόν.

 

Και θα το ξαναπώ βγες παίξε πρώτα και κρίνε, μην πάρεις ενισχυτή στα τυφλά απο σχόλια. ΜΟΝΟ ΓΝΩΜΕΣ να ακούς πάνω κάτω για τον καθένα!! Αυτά από εμένα, sorry αν κούρασα με το μεγάλο post.

 

Οι DARK TRANQUILLITY δεν ξέρω αν είναι φτασμένη μπάντα............ άλλα στο 1:14 βλέπω έναν Bugera 6262 :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής "που έχω" δεν είναι ακριβώς "δικός μου". Είναι συνεταιρικός, όπως και η καμπίνα.

Οπότε θέλω να αγοράσω ένα δικό μου μηχάνημα for the first time in recorder history (τόσα χρόνια παίζω μουσική, από ενισχυτές πάντα "την βόλευα" με ο,τι έβρισκα). Επιπρόσθετα με αυτό, έχει και ένα κάρο τεχνικά προβλήματα. :P

 

Δεν πρόκειται προφανώς να αγοράσω ενισχυτή χωρίς να τον ακούσω 100% διεξοδικά, αλίμονο. Και σίγουρα θα πάω με την κιθάρα και 1-2 πετάλια (για να τσεκάρω και το fx loop). Απλά από εδώ μαζεύω ιδέες και προτάσεις για μηχανήματα που δεν ξέρω ενδεχομένως (ούτε καν είχα στο μυαλό μου τον Koch π.χ.).

 

@fm

 

Με την άποψη σου περί του ατόμου μου με τρομάζεις.  ;D

Ξέρεις και που μένω??!?!?!  ;D

 

Το μέταλ θα μείνει εκεί που είναι! (Και, προς πληροφόρηση, μην κρίνεις από την εμφάνιση μου. Δεν άκουγα ποτέ μέταλ και είμαι ο λιγότερο μέταλιζων της μπάντας!!!)

 

Μου φαίνεται πως θα πάω για Fryette, να τρελλαθώ μια και καλή.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής "που έχω" δεν είναι ακριβώς "δικός μου". Είναι συνεταιρικός, όπως και η καμπίνα.

Οπότε θέλω να αγοράσω ένα δικό μου μηχάνημα for the first time in recorder history (τόσα χρόνια παίζω μουσική, από ενισχυτές πάντα "την βόλευα" με ο,τι έβρισκα). Επιπρόσθετα με αυτό, έχει και ένα κάρο τεχνικά προβλήματα. :P

 

Δεν πρόκειται προφανώς να αγοράσω ενισχυτή χωρίς να τον ακούσω 100% διεξοδικά, αλίμονο. Και σίγουρα θα πάω με την κιθάρα και 1-2 πετάλια (για να τσεκάρω και το fx loop). Απλά από εδώ μαζεύω ιδέες και προτάσεις για μηχανήματα που δεν ξέρω ενδεχομένως (ούτε καν είχα στο μυαλό μου τον Koch π.χ.).

 

@fm

 

Με την άποψη σου περί του ατόμου μου με τρομάζεις.  ;D

Ξέρεις και που μένω??!?!?!  ;D

 

Το μέταλ θα μείνει εκεί που είναι! (Και, προς πληροφόρηση, μην κρίνεις από την εμφάνιση μου. Δεν άκουγα ποτέ μέταλ και είμαι ο λιγότερο μέταλιζων της μπάντας!!!)

 

Μου φαίνεται πως θα πάω για Fryette, να τρελλαθώ μια και καλή.  ::)

 

Καλά κάνεις, έτσι πρέπει!! χαχαχα.. :D

Για εμένα εφόσον βολεύεσαι για την ώρα, κάνε το μεγάλο βήμα και πάρε όταν θα μπορέσεις ένα μηχάνημα που θα το βλέπεις θα παίζεις και θα γουστάρεις. (Μην σου μείνει απωθημένο κάτι άλλο)

Μην δώσεις πχ 500-1000 ευρώ τώρα και πάρεις κάτι που δεν θα το γουστάρεις τρελά. Εκτός και αν υπάρχει άμεση ανάγκη.

Δες το και σαν επένδυση μιας και που ασχολείσαι και λίγο ποιο σοβαρά με τη μουσική.. Συν οτι θα ηρεμήσεις και δεν θα σε τρώει συνέχεια το θέμα αυτό!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μια ευκαιρία και στον jvm. Έχει αρκετά μοντέρνο ήχο και είναι πολύ ευέλικτος. Τον έχω να τον δοκιμάσεις άλλα είναι μονταρισμενος οπότε δεν ξέρω αν θα βγάλεις ακριβει συμπεράσματα.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αραξε bro φωτης απο burn the sun εδω.δεν ξερω που μενεις εσυ ξερω ομως που μενει ο ηλιας( 8)).active μαγνητες δεν εχει η κιθαρα σου?αυτο για μενα metal ειναι

εγω παντως θα ψηφιζα τον evh.ειναι και ασπρος θα φαινεται πολυ κουλ πανω στην σκηνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

3 μήνες μετά, αγόρασα ενισχυτή.

Έπαιξα και άκουσα ό,τι μπορούσα, τελικά κατέληξα.

 

FRYETTE Sig X λοιπόν ήταν η αγορά μου (από μέλος του φόρουμ, να είναι καλά). Super μηχάνημα, 3 κανάλια, πολύ καλά καθαρά, soaring drive.

 

Έκανα την budget υπέρβαση (κανονικά ήταν ελαφρώς εκτός budget), αλλά δεν αγοράζεις ενισχυτή κάθε μέρα.

 

Μακάρι να είχα έναν εύκολο και αξιοπρεπή τρόπο να ηχογραφήσω δείγματα του setup μου με τον ενισχυτή αυτόν... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτος φίλε μου να τον χαρείς όπως γουστάρεις!! ;D

Τρομερό εργαλείο ο Sig X έκανες σωστή κίνηση και δεν θα το μετανιώσεις!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου