Προς το περιεχόμενο

Στην γύρα για αγορά ενισχυτή - Συγκεκριμένα κριτήρια


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα μιλησω παντα με βαση αυτους που εχω παιξει και οχι οτι ακουγεται απο δω κι απο κει...

 

1.μου κανει μεγαλη εντυπωση πως δεν σου εκανε ο dsl...εχει πολλες λυσεις σαν ενισχυτης,αξιοπρεπες καθαρο καναλι και καλο drive...επισης δεν ειναι ντροπη να χρησιμοποιησεις και ενα πεταλι αντι για το drive του ενισχυτη σου....

 

2.επισης μου κανει εντυπωση πως δεν σου αρεσαν τα καθαρα του recto...απλα δεν ειναι vintage  αλλα ειναι αξιοπρεπεστατα και βαλε...

 

δοκιμασε το μικρο κεφαλι recto...καλυτερα καθαρα απ τον μεγαλο,τον μεταφερεις ευκολα και πολυ καλο drive(δεν φοραει 6l6 και εχει διαφορετικο χαρακτηρα)...

 

βεβαια προσοχη οι boogie ειδικα στο βρωμικο θελουν v30...με greenback χαλανε πολυ...και electrovoice επισης ακουγεται πολυ καλο το καθαρο

 

3.ο 5150 ΙΙΙ ειναι καταπληκτικος ενισχυτης...πολυ καλο καθαρο εντελως φεντερ,παιζει καλα και με greenback και vintage 30 που ειναι οι περισσοτερες καμπινες...πολυ καλο crunch καναλι πολυ καλο drive απλα κομπρεσσαρισμενο για τα γουστα μου(γι αυτο τον εδωσα)

 

προσοχη μεγαλο αρνητικο η διαφορα εντασης του καθαρου και crucnh καναλιου...αδυνατο να χρησιμοποιησεις clean και crunch....ή clean και drive(3ο καναλι) ή crunch και drive...

 

(κυκλοφορει μια μοντα στο youtube που μπορει να φερει τα 2 πρωτα καναλια στα ισα τους)

 

4.ο πλεξι δεν κανει για σενα....ουτε ο jcm800....

 

5.θεωρω οτι δεν τον εψαξες καλα τον dsl...Μηπως δεν εχεις καλα μεγαφωνα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@treloagori

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου κατ' αρχήν.

 

1.Με τον DSL100 είχα παίξει πολύ εν' οψει ηχογραφήσεων, πλαι σε ENGL Powerball και Mesa Dual. Δεν μου άρεσε, όπως δεν μου αρέσει και ο TSL που ήδη έχω. Δεν είπα ποτέ ότι είναι ντροπή να παίζει κανείς με πετάλια drive. Απλά δεν κάνουν για αυτό που θέλω να κάνω. Όσο καλό και αν είναι το πετάλι, και όσο καλός και αν είναι και ο δέκτης του, πάντα υστερεί σε όγκο και low end σε σύγκριση με έναν λαμπάτο drive από ένα καλό μηχάνημα.

 

Σε live σύγκριση με Mesa Dual και Powerball και δίπλα Suhr Riot σε JCM-120 και σε Fender Hot Rod το αποτέλεσμα ήταν τελείως υπερ των δύο πρώτων για αυτό που παίζω. Τα δοκίμασα όλα αυτά στο ίδιο δωμάτιο δίπλα δίπλα, για αυτό το λέω.

 

2. Τα καθαρά του Recto ήταν οκ, δεν ήταν άσχημα. Απλά ο ίδιος ο Recto κάνει καλά μόνο ένα πράγμα: compressed modern distortion. Και χωρίς TS μπροστά, τολμώ να ομολογήσω πως ούτε αυτός μου πολυαρέσει. :/

 

3. Αυτό για τον EVH 5150 το διάβασα κι εγώ και είναι όντως μεγάλο μειονέκτημα γιατί χρησιμοποιώ όλα τα κανάλια και θέλω να μην έχει μεγάλες διαφορές το clean από το crunch. To compression δεν με χαλάει a priori, θα πρέπει να ακούσω τον ενισχυτή για να κρίνω.

 

4. Συμφωνώ προφανώς.

 

5. Εκτενές test ήταν σε oversized Mesa 4x12 με v30s θαρρώ, και τον έχω παίξει και σε orange 2x12 με v30 επίσης. Nope...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε,κοίτα και τον koch studiotone http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_head.htm

έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάς νομίζω.Ειναί και πολύ βολικός στη μεταφορά!

edit

Μιας και δεν το γράφει στο θωμά και σε ενδιαφέρει έχει serial loop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How about http://smart.noiz.gr/details.php?id=177364 ?

Δεν εχω καμια σχεση με τον αγοραστη...

 

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο τυπα που παιζει post rock για τους hiwatt και ειναι και οι official ενισχυτες των god is an astronaut  οπως και να το κανουμε ::)

(αν και στην συναυλιες μονο με hiwatt δεν τους βλεπεις να παιζουν xD)

 

Υ.Γ σου το εχω ξαναπει οτι η μπαντα σας **** και τωρα κανω σαν φανγκιρλ αλλα κανα live σαλονικη ποτε θα παιχτει? ηθελα να ερθω στις 15 που παιζατε αθηνα αλλα δεν μπορουσα λογω σχολης και εξεταστικης  :-\

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το περιγράφεις και εμένα σε orange πήγε το μυαλό μου. και συγκεκριμένα σε αυτόν που τον έχω ακούσει/παίξει  2-3 φορές σε ένα  studio

 

 

βέβαια η γνωμή μου δεν έχει βαρύτητα γιατί με "καλούς" και ακριβούς ενισχυτές έχω παίξει ελάχιστες φορές!

 

edit: Πολύ ωραία μπάντα θα σας βρώ στα reverbnationsoundcloudbandcamp να ενημερώνομαι για κανα live. Μπράβο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο EVH 5150ΙΙΙ mini είναι απλά ένας από τους πιο ολοκληρωμένους ενισχυτές, με πάρα πολύ καλά καθαρά (εφόσον σου φάνηκαν καλά του recto θα εκπλαγείς με του EVH) και με πολύ πολύ (πολύ όμως) distortion στο βρώμικο κανάλι, άπλετο! Έχει τρομερό saturation και προσωπικά δε μου φάνηκε τόσο κομπρεσαρισμένος όσο ένας Diezel ας πούμε, έχει στρογυλλό και μεσαίο ήχο! Να τον ακούσεις όπως και δήποτε!

 

+1 και για τον Koch Studiotone, πολύ καλή λύση!

 

Θα έλεγα αν μπορέσεις να δοκιμάσεις και τους καινούργιους Randall Diavlo 20w ή 45w, τους φέρνει το Telesound! Δοκίμασα το 45ρη το combo και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις!

 

Αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρεις τι καμπίνα έχεις, ποιά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.40 ηχαρα.

 

η καμπινα επισης παιζει μεγαλο ρολο

 

ο τροπος που προσεγγιζεις το θεμα νομιζω ειναι λαθος. ψαχνεις να βρεις ηχο για να κατσει πανω στη μουσικη? σε συγκεκριμενο ετοιμο κομματι ? ο,τι και να βαλεις θα σε ξενισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο EVH 5150ΙΙΙ mini είναι απλά ένας από τους πιο ολοκληρωμένους ενισχυτές, με πάρα πολύ καλά καθαρά (εφόσον σου φάνηκαν καλά του recto θα εκπλαγείς με του EVH) και με πολύ πολύ (πολύ όμως) distortion στο βρώμικο κανάλι, άπλετο! Έχει τρομερό saturation και προσωπικά δε μου φάνηκε τόσο κομπρεσαρισμένος όσο ένας Diezel ας πούμε, έχει στρογυλλό και μεσαίο ήχο! Να τον ακούσεις όπως και δήποτε!

 

+1 και για τον Koch Studiotone, πολύ καλή λύση!

 

Θα έλεγα αν μπορέσεις να δοκιμάσεις και τους καινούργιους Randall Diavlo 20w ή 45w, τους φέρνει το Telesound! Δοκίμασα το 45ρη το combo και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις!

 

Αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρεις τι καμπίνα έχεις, ποιά είναι;

 

Όσο σκεπτόμουν τι να γράψω έπεσα πάνω στο Mike, που έγραψε ακριβώς αυτά θα έλεγα κι εγώ με τη σειρά μου. :P

 

Kι εγώ ψηφίζω EVH 5153 και έχει και Midi (σημαντικότατο κατά τη γνώμη μου εφόσον γουστάρεις αρκετά εφέ κτλπ)

 

PS: Κάτι άλλο που διάβασα ότι ο mesa είναι compressed. Το ακριβώς αντίθετο, γι αυτό και θέλει TS μπροστά για να σφίξει τα πλαδαρά χαμηλομεσαιομπάσα που βγάζει.

 

Και κάτι ακόμα!! Εξαιρετική η δουλειά σας παιδιά, συγχαρητήρια πολλά μπράβο από έμενα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτον, να ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια για τη δουλειά της μπάντας. Δεν πόσταρα το βίντεο για αυτό το σκοπό βέβαια.  ;D

 

Περισσότερο ήθελα να δείξω το ηχόχρωμα στο οποίο κινούμαι/θέλω να κινούμαι. Αν, για παράδειγμα, αντί για αυτό που σας έδωσα σας έδινα ένα άλλο λινκ που θα έπαιζα ένα παράλληλο master of puppets, τότε η φάση μου θα ήταν διαφορετική και θα περίμενα να μου προτείνετε άλλης "σχολής" μηχανήματα.

Δεν έχω σκοπό να "κάτσω" πάνω στον ήχο του δίσκου, αλλά όσο να 'ναι είναι ένας κάποιος μπούσουλας για το τί θέλω να ακούγεται όταν βαράω την κιθάρα.  :P

 

Προς απάντηση όλων, η καμπίνα είναι Orange 2x12 με v30s.

 

@adamo_fender

Ο Rockerverb 100 τα σπάει, αλλά έχει παραπάνω $ από όσα έχω εγώ.  :-\

 

@metalmike,Consigliere

Καλά τα λέτε για τον EVH, αλλά αυτή η διαφορά στο volume μεταξύ channel clean και crunch διαβάζω ότι είναι αισθητή και ενοχλητική. Πρέπει να το ακούσω το μασίνι για να δω.

 

@Blackforest

Την έχω τσεκάρει στις αγγελίες την κεφαλή αυτή και το σκέφτομαι αρκετά. Αν θεωρείται αξιόλογη, θα πάω να την ακούσω.

Όσο για τα lives, προσπαθούμε για Θεσσαλονικη αλλά είναι πολλά τα έξοδα και είμαστε άφραγκοι. :/

 

@magicu

Δεν τον είχα υπ' όψιν μου. Θα ήταν καλή φάση αν τον έβρισκα κάπου να τον ακούσω.

 

@gadget

Ποιός ακριβώς ενισχυτής είναι αυτός? Δεν βρίσκω μοντέλο με αυτό το όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gadget

Ποιός ακριβώς ενισχυτής είναι αυτός? Δεν βρίσκω μοντέλο με αυτό το όνομα.

 

Το έχω δεί αλήθεια σας λέω δεν είμαι τρελός!! :P

 

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/orange-amplifiers-rocker-30-series-rk30htc-30w-tube-guitar-amp-head

 

Αυτός είναι, αλλά απ'όσο κατάλαβα είναι discontinued τελικά. Πιθανόν να αντικαταστάθηκε απο τον thunderverb 30 ή να ήταν μια μικρή εκδοχή του rockerverb που να μην βγαίνει πια! Πριν κανα μήνα υπήρχε η κόμπο έκδοση του στις αγγελίες στα 500 και πρίζωνα τον κιθαρίστα μας να τον πάρει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου