Προς το περιεχόμενο

Στην γύρα για αγορά ενισχυτή - Συγκεκριμένα κριτήρια


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαταρχήν πες μας ρε φίλε που μπορούμε να βρούμε τη μουσική σας και αυτό είναι πιο σημαντικό! Τι λες τωρα! Παίζετε σπουδαία μουσική! Συγχαρητηρια!

 

Α για τον ενισχυτή....

 

2 προτάσεις. Ή μαζεύεις λίγα ακόμη και πας για τον evh και καθάρισες ή για πιο φτηνα και καλά

κοίτα engl στις αγγελίες. Με 500€ μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό μηχάνημα που συνδιάζει τρελά καθαρά και πολύ καλά γκάζια, συμβατα με το είδος...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραία μουσική.

 

VHT (παλιά), τώρα FRYETTE. Pitbull.

Diezel.

Marshall. Υπάρχουν και καλοί (όλοι καλοί είναι, αλλά θέλουν να τους βάλεις χέρι). JVM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βασική ερώτηση :

 

O ενισχυτής θα βρίσκεται μόνιμα σε στούντιο/προβάδικο και θα μετακινείται σπάνια (πχ 3-4 φορές το χρόνο) ή θα βρίσκεται συνέχεια στη γύρα (οπότε και ΞΕΧΝΑΣ τα τέρατα των 20 Kgr+)??

 

Αν ισχύει το πρώτο πάρε Bugera 333XL

Αν ισχύει το δεύτερο πάρε Tubemeister 18/36 (αυτόν έχω).

 

Καθαρίζεις οικονομικότατα και με πολύ καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βασική ερώτηση :

 

O ενισχυτής θα βρίσκεται μόνιμα σε στούντιο/προβάδικο και θα μετακινείται σπάνια (πχ 3-4 φορές το χρόνο) ή θα βρίσκεται συνέχεια στη γύρα (οπότε και ΞΕΧΝΑΣ τα τέρατα των 20 Kgr+)??

 

Αν ισχύει το πρώτο πάρε Bugera 333XL

Αν ισχύει το δεύτερο πάρε Tubemeister 18/36 (αυτόν έχω).

 

Καθαρίζεις οικονομικότατα και με πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

+1000

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@magicu

Δεν τον είχα υπ' όψιν μου. Θα ήταν καλή φάση αν τον έβρισκα κάπου να τον ακούσω.

 

 

Τον έχουν στο telesound στο γαλάτσι http://www.telesound.gr/

Θα σου έλεγα να έρθεις να δοκιμάσεις τον δικό μου,αλλά είναι για σέρβις και δεν ξέρω πότε θα τον πάρω.

Πάντως έαν θες 100% serial loop πρόσεξε γιατί κάποιοι από τους ενισχύτες που προτείνονται δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχεις κοιταξει αγγελιες, ειδα κανα-δυο mesa boogie στο μπατζετ σου (νομιζω f-50 ηταν) που αν κ λιγο compressed παιζει κα σε καλυψουν σαν ηχοχρωμα, για κρυσταλλινα καθαρα και στιβαρη παραμορφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προσπαθούσα να θυμηθώ ποιός Mesa ήταν που είχα παίξει και δεν μου άρεσε (εκτός από αυτούς που ανέφερα). Και τελικά ήταν ο F-50.  ;D

 

Έρχεται η ερώτηση για τα πολλά $. Αφού θα κάνω που θα κάνω την αμαρτία, να περιμένω 1-2 μήνες και να τσιμπήσω τον παρακάτω?

 

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/fryette-sigx-g100sx-100w-tube-guitar-amp-head

 

Νομίζω ότι δεν θα χρειαστεί να πάρω κάτι άλλο, αν πάρω κάτι τέτοιο. Και γενικά η Fryette σπάει κόκκαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικά η Fryette σπάει κόκκαλα.

 

ο original owner της VHT ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη γενικοτερα εχεις το πιο metal στησιμο απο τους 3 που ειστε στην μπαντα εγω νομιζω οτι θ πρεπει πρωτα ν αποφασισεις εαν θες ν το κρατησεις και να το τονισεις αυτο το χαρακτηριστικο η να το ελλατωσεις.

 

Εχω παιξει και με τον koch kαι με τον hiwatt  και με τον tubemeister οταν εψαχνα για δικο μου ενισχυτη.Σε γενικες γραμμες ειχα βγαλει τα εξης συμπερασματα

 

καθαρα:hiwatt>koch>=tubemeister

βρωμικα:tubemeister>koch>hiwatt

 

και οι τρεις δεχονται παρα πολυ καλα τα πεταλια,καλυτερα απο τους περισοτερους ενισχυτες που εχω ακουσει.Ο hiwatt εχει πιο χαρακτηρα απο ολους και βγαζει μια vintagια αλλα δεν νομιζω οτι το γκαζι του ειναι αυτο που θες,ο koch studiotone ειναι ο πιο ουδετερος απο τους τρεις και ο meister ειναι καπου στην μεση.ολοι εχουν λοοπα αλλα δεν θυμαμαι αμα ειναι σειριακη η οχι

 

επισης θα προτεινα τον orange ad30 ως μια αλλη επιλογη

 

*ο orange rocker ειναι οντως  discontinued εδω και κανα 5αρι χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου