Προς το περιεχόμενο

Φταίει το Maxon 808 ή μήπως ο ενίσχυτης μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το πάρω από την αρχή. Έχω έναν Laney VC 15 που κάποτε ήταν combo και τώρα είναι κεφαλή με 2χ10 καμπίνα. Χρησιμοποιώ 1 over drive πετάλι πάντα μόνο για να μπουσταρω το βρόμικο του Laney στα σόλο μου. Μέχρι πρότινος είχα ένα Boss od 3 από το οποίο επερνα vol και gain όσο χρειαζόταν αλλά δεν είχα τα μεσαία καθόλου οπότε και το αντάλλαξα με ένα maxon od 808. Το οποίο χτες το βράδυ στην πρόβα με την μπαντα προσπαθώντας να βγω μπροστά στα σόλο δεν ακογομουν καθόλου στο mix ακόμη και με το vol του πετάλου στο Max. Την Δευτέρα όμως που έπαιξα σε άλλο σημείο με άλλο ενίσχυτη έναν ENGL Screamer 50 head με 2χ12 καμπίνα έβγαινα καλητερα αν και πάλι το vol του πετάλου ήταν αρκετά ψηλά. Δεν θυμάμαι ακριβώς ίσως κάπου 14:00.οποτε και είμαι προβληματισμενος με το αν φταίει ο ενίσχυτης μου ή το Maxon απλά δεν μου κάνει την δουλειά.

 

Προσπαθοντας να αλλάξω κάτι δοκίμασα να μπουσταρω τον ενισχυτή με το μονταρισμενο ehx satisfaction fuzz και είχα καλητερα αποτελέσματα αλλά με Fuzz απόχρωση 

 

Η κιθάρα είναι τύπου LP με 2 2πλους και παίζουμε κλασικα πραγματάκια '65-'75 ας πούμε 

 

Τα φώτα σας. 

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • funkysoul changed the title to Φταίει το Maxon 808 ή μήπως ο ενίσχυτης μου?
2 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Για να πούμε και του στραβού τι δίκιο, Les Paul και TS δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός.  

 

Κορεκτεντ.

Καμμια ΚΑΝΟΝΙΚΗ κιθαρα (δηλ. FENDER ) δεν εχεις? 🤣

  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρε παιδιά και στρατό και τελε αλλά τώρα σε αυτά τα σχήματα δεν τεριαζει. Δλδ να βρω και κάτι άλλο δίπλα σε αυτό? Τύπου OCD, mxr distortion plus ή TC ELECTRONIC Spark? 

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λυση ειναι φυσικα παντα η ιδια ,το καλυτερα κρυμμενο μυστικο ,δεν υπαρχει περιπτωση

να χαθεις στο mix με αυτο οτι κιθαρα και να παιζεις.

image.jpeg.6ff41255b6c71d06382eb1bf9af5aa11.jpeg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω πως η τονική καμπύλη της καμπίνας - ενισχυτή και κιθάρας είναι αυτή που θα ορίσει το overdrive που θα χρησιμοποιήσεις. Αν το σύνολο είναι dark και βάλεις ένα 808 που είναι σχετικά μουντό, θα έχεις το αποτέλεσμα που ανέφερες. Γι αυτό και το 808 συνηθίζεται με strat που είναι λαμπρή κιθάρα. Το OD-3 που είναι πιο ουδέτερο τα καταφέρνει καλύτερα θα έλεγα και το χρησιμοποιώ κι εγώ.

Αν νομίζεις πως δεν σε εξυπηρετεί πάλι και θες μεσαία, δοκίμασε κι ενα klon type πετάλι π.χ. EHX Soul food. Αυτό θα σε βγάλει μπροστά και θα καθαρίσει τον ήχο κόβοντας τις άκρες σε πρίμα και μπάσα αλλά να έχεις υπ' όψη πως για κάποιους δεν είναι για πολύ gain το πετάλι και το χρησιμοποιούν κυρίως για boost.

Απο την άλλη αν θες περισσότερο gain ένα Rat type πετάλι που ψιλοfuzzίζει π.χ. OCD μπορεί να σε βολέψει.

 

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ρυθμίσεις χρησιμοποιείς το 808 για να μπουστάρεις? Εάν χρησιμοποιείς gain 0, level 10, tone 10, θα μπουστάρει σφίγγοντας τον ήχο και δεν νομίζω να το σκοτεινιάσει. Προσωπικά, χρησιμοποιώ αποκλειστικά tubescreamer για μπουστάρω βρώμικό σήμα και να βγώ μπροστά, κόβωντας στο μιξ.

 

Εάν και πάλι δε σου αρέσει το αποτέλεσμα, υπάρχουν ένα σωρό άλλα πετάλια να δοκιμάσεις. To soul food (που προϋπώθηκε) είναι πολύ καλό για μπουστ. Σφίγγει ελαφρώς τον ήχο και τον βγάζει προς τα έξω. Το πιο ιδανικό πετάλι για να μπουστάρω τα βρώμικα του dsl. Κατά τα αλλα, σε σκοτεινούς ενισχυτές δεν το προτιμώ.

Ένα άλλο πολύ bright πετάλι, ιδανικό για τη δουλειά αυτή, είναι το EHX crayon. Κάποιοι λένε ότι είναι κλώνος από bb preamp. Δίδει την αγριαδα που δίδει ενα tubescreamer, αλλά είναι πολύ πιο transparent.

 

1 ώρα πριν, funkysoul είπε

Έχω ρε παιδιά και στρατό και τελε αλλά τώρα σε αυτά τα σχήματα δεν τεριαζει. Δλδ να βρω και κάτι άλλο δίπλα σε αυτό? Τύπου OCD, mxr distortion plus ή TC ELECTRONIC Spark? 

 

Κλώνος ocd είναι το EHX Glove. Θα σου κάνω δουλειά, αλλά δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.

Το distortion+ ξέχνα το. Δεν θα καταφέρεις να βρεις κανεναν ήχο με αυτό.

Το spark θα σου δώσει more gain. Είναι booster, με κάποιες δυνατότητες eq εάν δεν μιλάμε για το μινι.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα και κάποιο treble booster (που θα σου δώσει πριμα και θα βρωμίσει και λίγο παραπάνω τον ήχο) όπως το παρακάτω που το έχω παίξει με διπλούς και είναι υπέροχο:

 

 

spacer.png

 

και θα συμφωνήσω και με τον Superfunk για το Boss Equalizer (πολυεργαλείο).

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Με τι ρυθμίσεις χρησιμοποιείς το 808 για να μπουστάρεις? Εάν χρησιμοποιείς gain 0, level 10, tone 10, θα μπουστάρει σφίγγοντας τον ήχο και δεν νομίζω να το σκοτεινιάσει. Προσωπικά, χρησιμοποιώ αποκλειστικά tubescreamer για μπουστάρω βρώμικό σήμα και να βγώ μπροστά, κόβωντας στο μιξ. 

Για να πω την αλήθεια δεν έκανα αυτες τις ρυθμίσεις.Θα το κάνω την επόμενη εβδομάδα και μετά θα κοιτάξω κάποια άλλη επιλογή.γιατι στέκεται καλά με τις άλλες μου κιθάρες.Θα το δοκιμάσω και στην λουπα να δω αν είναι καλητερα 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βάλεις στη λούπα. Άσε το μπροστά, με τέρμα ένταση, κλειστό gain, και με το tone από την μέση μέχρι τέρμα (ανάλογα με τα γούστα σου). Εάν δίδει πολύ boost, χαμήλωσε λίγο ένταση.

Με αυτή τη ρύθμιση, μπορώ να μπουστάρω κάθε δυνατό σεταπ που μπορώ να φτιάξω, μειώνοντας το tone όσο ανεβαίνει το brightness του υπόλοιπου rig.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου