Προς το περιεχόμενο

Νέα κάρτα ήχου!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω ο κυριος λογος που κοιτουσα τα bx5-d2 ειναι καθαρα και μονο η ακουστικη του δωματιου μου .... Για να μην δωσω πολλα λεφτα και να παρω κατι value for money .... Μετα ειπα για τα krk για να παρω κατι πιο ποιοτικο ....

 

Αλλα τωρα εχω μπερδεφτει πραγματικα και δεν ξερω τι να κανω  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

αλλά όμως το χειρότερο ήχο που έχω ακούσει στη ζωή μου είναι με tascam  ;D σε χάλια χώρο φυσικά.

 

με τι και που ρε αθεόφοβε τα καταφέρατε να βγάλουν τόσο κακό ήχο? σε λονδρέζικο τηλεφωνικό θάλαμο? γιατί μόνο εκεί δεν τα έχω ακούσει;D ;D

και με τι μουσική... γιατί σε wc με RnB ντάξει το σηζητάμε... ;D ;D ;D

 

το κουνιαδάκι μου τα έχει σε 3χ4μ εργένικο δωμάτιο 15εκ από τον τοίχο, με κρεβάτι, ντουλάπα, 3 μπάσα, ενισχυτή, 500 cd, ένα κομοδίνο με ακμές (χε χε) μία γριά σκυλίτσα και ένα γάτο και έχω μιξάρει άνετα όταν χρειάστηκε ντεμοκαταστάσεις... τώρα θα μου πεις τα ζωντανά κάνουν θαύματα στην ηχοδιαμορφωση ;D, αλλά και χωρίς αυτά μια χαρά ήταν... το θαύμα είναι πως χωράει και ζει εκεί μέσα... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε αυτα τα λεφτα θα σκεφτομουν και τα καινουργια tannoy τα reveal 502 που παιζουν στα ιδια λεφτα με τα krk  ;)

θεωρητικα τα εχουν σχεδιασει και ετσι ωστε το "sweet spot" να εχει μεγαλυτερο ευρος

αν τα εχει κανεις να μας πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι και που ρε αθεόφοβε τα καταφέρατε να βγάλουν τόσο κακό ήχο? σε λονδρέζικο τηλεφωνικό θάλαμο? γιατί μόνο εκεί δεν τα έχω ακούσει;D ;D

 

 

 

Ένας φίλος έφτιαχνε home studio, και του πρότεινα να τα πάρει. Όταν πήγα να δω τι είχε στήσει, είχε βάλει τα ηχεία και τα υπόλοιπα συμπράγκαλα σε ένα δωμάτιο που είχε ελεύθερο. Βάζουμε  να ακούσουμε τι παίζεται, και πραγματικά δεν έχω ακούσει κάτι χειρότερο στη ζωή μου, όχι να μιξάρεις, ούτε να ακούσεις μετάδοση αγώνα από ράδιο δε μπορούσες  ;D , βούιζε το σύμπαν με οποιαδήποτε μουσική.

 

Φυσικά του έβαλα χερούκλα να μετακομίσει τα πράγματα σε άλλο δωμάτιο, πράγμα που έκανε με πολύ αξιοπρεπή αποτελέσματα. Πραγματικά ήταν αποκάλυψη αυτό το σκηνικό, δεν ήξερα ότι μπορεί να ξεφτιλιστεί τόσο ο ήχος από χάλια χώρο  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγω ο κυριος λογος που κοιτουσα τα bx5-d2 ειναι καθαρα και μονο η ακουστικη του δωματιου μου .... Για να μην δωσω πολλα λεφτα και να παρω κατι value for money .... Μετα ειπα για τα krk για να παρω κατι πιο ποιοτικο ....

 

Αλλα τωρα εχω μπερδεφτει πραγματικα και δεν ξερω τι να κανω  ???

 

είναι απλό τι θα κάνεις ;D... αν δεν έχεις ακουστικά "φυσικές" παραστάσεις ως σημείο αναφοράς, τα ακούσματα σου επί το πλείστον είναι ηλεκτρικά και αν από ότι καταλαβαίνω το audiophile ως στόχος είναι μακρυά από την γνώση και τις μελλοντικές σου ηχοληπτικές επιδιώξεις, καλό θα είναι να πας και να ακούσεις και να διαλέξεις το φθηνότερο προς το παρόν που δεν θα χαλάει το θυμικό αλλά και την τσέπη σου...

 

πολλές φορές έχουμε γράψει γιατί στο entry level το πολύ "ψάξιμο" υπερβαίνει (και δυστυχώς πάρα πολλές φορές αποπροσανατολίζει) κατά κανόνα τις πραγματικές αρχικές ανάγκες του ανθρώπου που ζητάει μια γνώμη...

 

οι προτάσεις συνήθως γίνονται με το κιλό, με το ότι το πήρα εγώ οπότε όσοι περισσότεροι το αποκτήσουν η ομάδα θα κερδίσει και οπαδικά θα δικαιωθεί η δική μου επιλογή, με το ότι παίζει τα σύνθια μου ζούπερ και πολλά άλλα καλούδια ως κριτήρια που κάνουν τις καλές (θέλω να πιστεύω) προθέσεις, "εχθρό" της τσέπης σου...

τα tascam ας πούμε τα πήραν πολλοί ως πρόταση δικιά μου (και πολλών άλλων) επειδή είναι από τα λίγα (τουλάχιστον από όσα ξέρω) φθηνά ηχεία που μπορείς "εκθετικά" σε συνδυασμό την ικανότητα να κάνεις 'ΕΎΚΟΛΑ" μίξη με αξιώσεις να σταθεί... αλλά βέβαια όπως είχα γράψει πρόσφατα για άλλο λόγο αλλά ταιριάζει κι εδώ

 

Δυστυχώς ειδικά στον ήχο, το "καλύτερο" είναι άμεσα εξαρτώμενο από τις συνήθως "φθηνές ηλεκτρονικές προσλαμβάνουσες" του περιβάλλοντός μας και του χαμηλού επιπέδου της παράλληλης "audio παιδείας" μας (κυρίως σε ότι έχει να κάνει με την έλλειψη "σπουδής" στα απαραίτητα "φυσικά" references)...

 

και μη ξεχνάμε την καταλυτική επιρροή του "hype" στο κριτήριό μας....

 

αν το λάβεις υπόψη σου μπορεί να σου λύσει πολλές απορίες όπως τo γιατί 8 στους 10 προτιμουν σαν "μόνιτορ" τα μια χαρά κατά τα άλλα για ακρόαση φθηνά KRK αλλά και γιατί κάποιοι πούλησαν γρήγορα τα tascam....

 

ξέρω σε μπέρδεψα περισσότερο και συγνώμη, αλλά για μένα την επόμενη φορά που θα χρειαστείς μία γνώμη, πριν ρωτήσεις πρώτα διάβασε παλιότερα θέματα ώστε να αποκτήσεις το "φίλτρο" που θα δώσει ειδικό βάρος στην απόφασή σου και μην επαφίεσαι έρμαιο σε γκουρού με τίτλο ή χωρίς... ντάξει δεν παίρνεις καμιά "απόφαση ζωής" αλλά αυτό δεν θα το κρίνω εγώ και μη ξεχνάς ότι για μένα και για τον οποιοδήποτε είναι τσάμπα η "συμβουλή"... για σένα όχι...

 

 

τέλος επειδή η "κολοκυθόπιτα" της όρεξης σου χάνει πολύ από την νοστιμιά της αν δεν έχεις δοκιμάσει και της γιαγιάς μου για να την συγκρίνεις, καλό θα είναι να κάνεις στην πρώτη ευκαιρία μια "γύρα" (λόγω κρίσης θα βρεις ανοιχτές πόρτες σχεδόν παντού) σε καταστήματα με hi end συσκευές και pro και home ώστε να αποκτήσεις την "δύναμη" της γνώσης των "ποιοτικών παραχωρήσεων"  που θα σε οδηγήσει η όποια απόφασή σου...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βούιζε το σύμπαν με οποιαδήποτε μουσική.

 

ρε Μάνο ειλικρινά άμα δεν ήταν άδειο το δωμάτιο  ώστε να έχει εύκολη εξήγηση το φαινόμενο, σε παρακαλώ όταν τύχει να επισκεφτείς ξανά το σπίτι του φίλου βγάλε μια φωτό του δωματίου... μου έχεις κινήσει την περιέργεια...:)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγάλω αν πάω, βέβαια τώρα νομίζω είναι παιδικό δωμάτιο πλέον  ;D Τότε δεν ήταν άδειο, ήταν γεμάτο με cd, δίσκους, κιθάρες και τέτοια  ;D Βέβαια για ηχοδιαμόρφωση ούτε λόγος  ;D, αλλά με τέτοιο χάλι πιο φτηνά θα ήταν να αγοράσει το μέγαρο παρά να φέρει στα ίσια του αυτό το πράγμα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει παλιοτερα θεματα αλλα ακρη δεν εβγαλα οπως και επισης δεν αναφεροταν το θεμα που εχω εγω με το δωματιο μου ....

 

Λετε η καλυτερη λυσ ειναι να παρω το πιο φθηνο (m-audio) μεχρι να ανεβω level ?

 

Τα 300€ δεν μου ειναι προβλημα, βεβαια καλυτερα να βγει κατι φθηνοτερο αλλα οκ μεχρι 300 τα δινω. Αμα ειναι να μου μεινουν παραπανω ειδικα...

 

Για πανω απο 300 δεν μπορω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λετε η καλυτερη λυσ ειναι να παρω το πιο φθηνο (m-audio) μεχρι να ανεβω level ? .

 

επειδή το να "αλλάξεις" level δεν είναι κάτι που γίνεται μαγικά και παίρνει χρόνο-ια (και δεν θα είναι και τόσο παράξενο το να μη νοιώσεις την ανάγκη να το κάνεις ποτέ), η προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα Bx5, άψογα ανταποκρίνονται, τόσο στην  "σπουδή", όσο και στην παράλληλη κάλυψη των τωρινών αναγκών σου... ΑΛΛΑ...

 

αν θες κάνε μια βόλτα την ίδια μέρα από την αντιπροσωπεία της ATC και της Harbeth (ενδεικτικά), "γέμισε" τον εγκέφαλο με τον ήχο ενός "μεγαλύτερου level" και μετά πέρνα να ακούσεις τα KRK και τα m audio...  τότε (και ίσως μόνο τότε) θα ξέρεις αν αξίζει να δώσεις τα  διπλάσια λεφτά... πράγμα που ΕΣΥ θα αποφασίσεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

npap και dj_pns, επιμένω αλλά αν μπορέσετε ακούστε από κοντά τα JBL LSR 305 (270 ευρώ το ζεύγος), θα πάθετε πλάκα από το πόσο καλά είναι για την τιμή τους ;) Έξω έχει βουήξει ο τόπος, εδώ δεν τα ξέρει κανείς! Έχω ακούσει αρκετά 5ρια, σε αυτή την τιμή και μέχρι περίπου τα 500 δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.- Στα 500 υπάρχουν και τα Focal Alpha τα 5ρια που κυκλοφόρησαν πρόσφατα. Και τα 2 τα έχει ο αντιπρόσωπος της Focal, δε λέω όνομα για να μη φανεί πως κάνω διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου