Προς το περιεχόμενο

Μάθετε εύκολα, αν ξέρετε φλογέρα, ζουρνά


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ο συνδυασµός ανοιχτών/κλειστών οπών για την παραγωγή µιας συγκεκριµένης νότας λέγεται στις φλογέρα, τρομπέτα , ζουρνά… δακτυλισµός .

Οι δακτυλισµοί αλλά και ο τρόπος εναλλαγής τους κατά τη διάρκεια του παιξίµατος είναι τα κύρια στοιχεία της τεχνοτροπίας και τεχνογνωσίας του οργάνου.

 

Αφού αγόρασα ένα φτηνό (29 ευρώ) ζουρνά, αγνώστου κατασκευής/προέλευσης , μετά από καμιά δεκαριά μέρες εξάσκηση χωρίς να καταφέρω να παράγω καθαρό ήχο αλλά ούτε κάποια διατονική κλίμακα και ενώ ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω , αφού χάλασα και τις 10 τσαμπούνες που αγόρασα (0,80 λεπτά έκαστη) σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω πλαστικό καλαμάκι από αναψυκτικό και μετά από πολλούς πειραματισμούς (δεν βρήκα στο διαδίκτυο πουθενά πληροφορίες)  κατάφερα να τον κουρδίσω στη διατονική κλίμακα G# (αν και παρόμοιες φωτογραφίες αυτού του ζουρνά δεν αναφέρονται σε τέτοια τονικότητα).

 

Απ’ ότι διαπίστωσα (αφού παίζω φλογέρα German Fingering) ο ζουρνάς  κατά κάποιο τρόπο πλησιάζει το German (και ΟΧΙ το baroque) fingering φλογέρας και μάλιστα ο δακτυλισμός της διατονικής του κλίμακας είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιος με τον δακτυλισμό Ddorian της φλογέρας που δείχνω στο Video εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=205305.0

 

Πιστεύω, ότι τα κατάφερα γρήγορα επειδή ήδη  γνώριζα να παίζω μελωδίες με δακτυλισμούς German Fingering φλογέρας αλλά και είχα από μικρός ακούσματα ζουρνά.

 

Δείτε λοιπόν το Video με λεπτομέρειες της δικής μου κατασκευής επιστομίου και πλαστικής τσαμπούνας ΕΔΩ:

 

Ο ζουρνάς & το επιστόμιο του

 

Λεπτομέρειες και Links Φωτογραφιών θα βρείτε στην ''Περιγραφή του Youtube""

 

Είναι και ένα παράδειγμα να δείξετε στα παιδιά / ανίψια/ εγγόνια, που θα το χαρούν το πείραμα… ένα φυσικό νόμο για τα πνευστά όπως δείχνω αναλυτικά στο video….

Θα ακολουθήσει και 2ο video με πλήρεις λεπτομέρειες για το ζουρνά με δακτυλισμούς σε πολλές τονικότητες και μεγάλο ρεπερτόριο παραδοσιακών.

 

Μακάρι να μάθουν ,όσοι ήδη παίζουν φλογέρα ,το ζουρνά που τείνει να εξαφανιστεί, αλλά που σε μερικές περιοχές κυρίως της Μακεδονίας συνεχίζει να είναι:

στα πανηγύρια , τοπικές εορτές, στο περιοδεύων για φαντάρους ,στους παραδοσιακούς γάμους και άλλα γλέντια, ένα όργανο που ξεσηκώνει τον κόσμο που δίνει (‘’έδινε’’) φιλοδωρήματα ασταμάτητα (στο κούτελο ή στην καμπάνα του ζουρνά) …...

 

Το μόνο πρόβλημα στην εκμάθηση του είναι οι γείτονες, ειδικά αν συνοδεύεται από νταούλι (εγώ παίζω και δεν ενοχλώ – αφού μειώθηκε δραστικά ο διαπεραστικός ήχος - ακουμπώντας την καμπάνα του ζουρνά στα ρούχα της ντουλάπας και έχοντας φτιάξει μια αυτοσχέδια σουρντίνα όπως της τρομπέτας αλλά επιπλέον επενδυμένη με αφρολέξ) .

 

Καλή επιτυχία σ' όσους το αποφασίσουν έστω και για να κάνουν την 'πλάκα' τους

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να μια λυση και για τους ντραμμερ. Να παιζουν μεσα στη γεμάτη ρουχα ντουλάπα.

Έχεις μιλήσει με τον LK? ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μιλήσει με τον LK? ;D ;D ;D ;D

 

ναι, ειμαστε συνάδελφοι, ειμαι εμπειρικός δικηγόρος και όχι μονο.

Ζαχαροπλάστης, ηλεκτρολόγος, πατωματζής.............

Εμπνευσμένος απο τους πρακτικους οδηγούς εφαρμογής του κυκλου των πέμπτων, θα γράψω οδηγους για το επιχειρησιακό δίκαιο. Σε μια σελίδα, μαθαινεις τα πάντα. Ευκολα, γρήγορα και ανέξοδα/

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον video και ενδιαφερουσα η προταση σχετικα με τη ντουλαπα. Εγω εβαλα τον ενισχυτη μεσα και αρχισα να παιζω συντηρητικο μεταλ. Οταν ξανανοιξα τη ντουλαπα τα ρουχα μου ειχαν σιδερωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον video και ενδιαφερουσα η προταση σχετικα με τη ντουλαπα. Εγω εβαλα τον ενισχυτη μεσα και αρχισα να παιζω συντηρητικο μεταλ. Οταν ξανανοιξα τη ντουλαπα τα ρουχα μου ειχαν σιδερωθει.

 

επειδη δουλευω συνηθως vuxta μουσικη και βαζω ακουστικα γιατι κοιμουνται στο σπιτι αυτες τις ωρες αποφάσισα μετα απο αυτό το thread να μεταφερω το home studio στην ντουλαπα.

Ετσι θα αποφορτίσω τα αυτιά μου και παραλληλα με αυτο που λές θα χαρεί και η γυναίκα μου.

  Super!!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου