Προς το περιεχόμενο

High-Speed Device(USB 2)/Low-Speed Device (USB)?


Ztelioz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες και χρόνια πολλά. Πρόκειται ν' αγοράσω την MobilePre USB ή την FastTrack Pro (M-Audio). Αυτό που θα ήθελα να γνωρίζω είναι το αν παίζει ρόλο που δεν έχω USB 2 αλλά απλό USB. Ξέρει κανείς αν πρόκειται να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα όπως αύξηση του latency κ.α?, ευχαριστώ

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα παίξει αλλά δεν θα έχεις τα ίδια latency με το αν είχες usb2 λόγω μεταφοράς μικρότερου όγκου δεδομένων. Αν έχεις pc βάλε usb2 hub και firewire. Σύνολο πάνω από 50e δεν νομίζω να σου έρθει και για τα 2 μαζί και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο 10 ms να φανταστώ, έτσι?.. Πέρα από το latency κάποιο άλλο πρόβλημα?, σε περίπτωση που είναι μόνο αυτό να μην τρέξω να το κάνω μες στην επόμενη βδομάδα..

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραπέρα δεν νομίζω να υπάρξει άλλο πρόβλημα εκτός αν απαιτεί usb2.

Για κοίτα στο site αν απαιτούνται usb2 θύρες (αν και δεν το νομίζω γι' αυτές τις 2). Πάντως βάλε και usb2 και firewire. Δεν χάνεις τίποτα. Μάλλον κερδίζεις :wink: και μπορεί να βρεις κάτι σε firewire (firewire solo πχ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις οτι η firewire ειναι σαφως ταχυτατη και πιο αξιοπιστη οκ??μικροτερη απωλεια δεδομενων και πιο γρηγορη εταφορά!!ψαξτο καλα το θεμα!! :idea:

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις οτι η firewire ειναι σαφως ταχυτατη και πιο αξιοπιστη οκ??μικροτερη απωλεια δεδομενων και πιο γρηγορη εταφορά

Προφανώς δηλαδή όπως μου λες, πέρα της ταχύτητας έχει και καλύτερη ποιότητα ο ήχος. ¶μα ισχύει αυτό είμαι διατεθειμένος να πλήρώσω 120 ευρώ παραπάνω και να πάρω την Firewire 410, από την άλλη απλά θα μπορούσα να πάρω μια PCI (πχ. την Delta 1010-LT) κι ας μην έχει phantom power (μια φορά συμπεριφέρονται το ίδιο στην παραμόρφωση - THD: 0.002%), εφόσων κι αυτή θα ΄χει μηδενικό latency.

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απαραίτητο να αγοράσεις μία πρόσθετη κάρτα USB2, αν υποθέσουμε ότι το σύστημά σου μπορεί να την υποστηρίξει. Μπορεί;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς για την μητρική μου? Δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω και ούτε πως να το μάθω (μόνο όταν πάω το κουτί στο μαγαζί). Είναι η 2004 RZ της Gigabyte Technology. Κι αυτό με προβλήματίζει Wow!, άλλος ένας λόγος για σκέφτομαι την περίπτωση για pci.

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να πας για USB? Υπαρχει συγκεκριμενος λογος που θες κατι τετοιο?

 

Προσωπικα δεν θα αγγιζα ποτε usb audio interface, το Firewire ειναι σαφως καλυτερο και πιο αξιοπιστο πρωτοκολλο για μουσικη.

Γιατι να μην παρεις μια pci καρτα ομως να εχεις το κεφαλι σου ησυχο? Θα την χρησιμοποιησεις σε λαπτοπ?Εγω που χρησιμοποιω λαπτοπ εχω αποφυγει ακομα και Firewire, οχι επειδη δεν ειναι καλες αλλα παιζονται πολλα με τους firewire controllers και τα chipsets. Προτιμω PCMCIA(Multiface II). Αλλα αναμεσα σε Firewire kai USB με κλειστα ματια το πρωτο.

 

Κανε μια εκτενεστερη ερευνα αγορας. Δεν ξερω ποιο ακριβως ποιο ειναι το budget σου αλλα εγω θα πηγαινα σε κατι απο αυτα:

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_konnekt_8.htm

 

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_le.htm

 

http://www.thomann.de/gr/presonus_firebox.htm

 

http://www.thomann.de/gr/rme_fireface_800.htm ( Κορυφαια αλλα...τσουζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου