Προς το περιεχόμενο

2 σε 1. Γίνεται;


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας και χρόνια πολλά! Μου έχει ανατεθεί το εξής project:

 

Έχουμε ένα PC και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα 2 κάρτες ήχου. Η μία είναι η Mackie Onyx Firewire card (αυτή που συνδέεται με τις κονσόλες Onyx και τις κάνει audio interface, υπάρχει μια Onyx 1640) και η άλλη είναι η M-Audio Delta 1010LT. Το PC θα τρέχει Windows XP και θα κάνει ηχογραφήσεις audio και MIDI, κυρίως σε Cubase ή Nuendo.

 

Σημειώνω ότι δεν μας ενδιαφέρει τόσο η δυνατότητα για ταυτόχρονη ηχογράφηση από τις 2 κάρτες. Η ιδανική περίπτωση είναι να υπάρχει η Onyx για τα κύρια audio I/O που θα ηχογραφούνται και η Delta να παίζει σαν MIDI interface και (ας πούμε) επιπλέον πηγή I/O για να είναι μόνιμα καρφωμένα στο PC κάποια rack effects και τέτοια.

 

Αν και έχω ένα πρόχειρο πλάνο στο μυαλό μου, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τον βέλτιστο τρόπο υλοποίησης των παραπάνω ή έστω στο περίπου. Merci! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν βλεπω τον λογο να μην γινεται αυτο το πραγμα. Απλα θα χεις default μια απο τις 2 και οταν θες να χρησιμοποιησεις την αλλη, απλα θα κανεις switch.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κανονικά είναι τόσο απλό όσο λέει ο forensick.

Εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν, αλλά και τώρα στο ένα μου PC χρησιμοποιώ 2 κάρτες.

Τα προβλήματα εξαρτώνται από τους drivers των καρτών και την συμπεριφορά τους στο περιβάλλον.

Η M-Audio που είχα την τύχη να χρησιμοποιήσω, είναι μια χαρά πάντως.

Προχώρα με τα manual προσεκτικά στις εγκαταστάσεις, και το ποιό πιθανό είναι να είναι μια χαρά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! :wink:

 

Γνωρίζω τα πιθανά προβλήματα με drivers και λοιπά. Το θέμα μου είναι ότι θέλουμε να αποφύγουμε ακριβώς αυτό, το switch από τη μία κάρτα στην άλλη. Δεν θα βολέψει να γίνεται μίξη με την Onyx και όταν θέλουμε να περνάμε ένα π.χ. rack reverb να πρέπει να γυρίσουμε στη Delta και τούμπαλιν.

 

Μήπως παραλογίζομαι; :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, δυστυχως δεν ξερω αν γινεται κατι τετοιο. Ισως να γινεται αν η μια ειναι usb και την αναγνωριζει ως "εξωτερικη συσκευη". Δεν ξερω αν γινεται κατι αντιστοιχο οπως με τις καρτες γραφικων.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Δεν θα βολέψει να γίνεται μίξη με την Onyx και όταν θέλουμε να περνάμε ένα π.χ. rack reverb να πρέπει να γυρίσουμε στη Delta και τούμπαλιν.

Αυτό δεν γίνεται.

Το περιβάλλον που θα χρησιμοποιήσεις, π.χ. Cubase θα δουλεύει με την μία από τις δύο. Όχι ταυτόχρονα και τις δύο.

Ζητάς πολλά. Αλλά μάλλον χωρίς λόγο.

Κάπως λάθος τα σκέφτεσαι. Τι ζητάς;

Εισόδους περισσότερες ή επεξεργαστική ισχύ;

Και τα δύο λύνονται διαφορετικά πάντως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, το περίμενα ότι θα σκέφτομαι πατατιές αλλά τέσπα... :(

 

Δεν θέλω εγώ να κάνω την πατέντα, το ψάχνω για έναν φίλο που είχε την Onyx 1640 και ήθελε να γράφει σώνει και καλά με Pro Tools στο PC του, γι' αυτό πήρε την Delta. Ο ήχος της όμως δεν τον άφησε ευχαριστημένο και πήρε την απόφαση να το γυρίσει σε Cubase. Μιας και πλέον δεν υπήρχε η ανάγκη για PT-compatible κάρτα ήχου, πήρε την Firewire Option για την Onyx και έχει αυτή ως κάρτα ήχου (η οποία θερίζει btw).

Αλλά μου λέει "γιατί να πάνε χαμένα τα 10 in/outs της Delta; Μήπως να τη βάλουμε να δουλεύει παράλληλα με την κανονική για να έχω συνδεδεμένα τα rack μου χωρίς να πιάνω χώρο στην κονσόλα; Για ψάξτο" και άρχισα την αναζήτηση.

 

Αφού δεν παίζει, απλά θα του πω να βρει άλλη λύση να περνάει τα εφφέ του. Δεν μπορώ να του κάνω τίποτα άλλωστε! Πάντως, σας ευχαριστώ για τη βοήθεια very much... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκομα μπορει να κανει switch στις 2 καρτες, δεν ειναι και τοσο παιδεμα και ετσι θα εχει και τις 2, αλλα ξεχωριστα καθε φορα. Δεν μου φαινεται και τοσο μπελας.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνεται γιατί..την κάρτα ήχου την δηλώνεις στο device setup asio..στο Nuedo Cubase...Θα πρέπει δηλαδή για να γίνει αυτό να τρέχουν κάτω απο τον ίδιο driver, ώστε στα VST connections να εμφανιστούν τα I/O και των δυο καρτών, να τα κάνεις bus και να τα χρησιμοποιείς όπου και όπως θέλεις (mono-stereo) στο Cubase...Το συνάντησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με to Podxt live το οποίο λειτουργεί και σαν Audio κάρτα...αλλά έχω και την esp-esi1010 η οποία ακόμα να βγάλει 64bit drivers...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο not-guilty έχει δίκιο. Αυτό είναι πρόβλημα των Daws και όχι των καρτών (για το ότι δεν μπορεί να "δεις" ταυτόχρονα και τις δυο κάρτες)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου