Προς το περιεχόμενο

Καινουργιος ενισχυτης (mesa dc-5)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μεγαλη μου χαρα σας παρουσιαζω τον καινουργιο μου ενισχυτη :D :D :D

 

 

DSC00031.JPG

 

 

Βρισκεται στην κατοχη μου, περιπου 3 μερες, και πραγματικα εχω μεινει εκπληκτος απο το ποσο ευελικτος ειναι! ΠΟΛΥ ομορφα καθαρα με τρελο headroom και ατακα, σιγουρα δεν ειναι τα καθαρα ενος fender, και γιατι να ειναι αλλωστε, εχουν ενα δικο τους πιο σκοτεινο χαρακτηρα :wink:

 

Low και mid gain ηχοι του νταϊ φορ :lol: Πραγματικα δεν εχω ξανα ακουσει πιο στρογγυλο και γλυκο γκαζι. Το high gain του, δεν παιρνει σχολιασμο, ειναι απλα τελειο. Πολυ γλυκα μεσαια, πριμα που δεν τρυπανε το αυτι, αρκετα καλη ανταποκριση στα μπασσα και sustaiiiiiiiiin :D

Δεν ξερω αν ενδεικνυται για heavy metal-ιαρικους ηχους, δεν το εχω ψαξει αλλα για hard rockies και παχια lead ειναι ονειρο.

 

Ενα ακομα πραγμα που μου εκαν εντυπωση ειναι το ποσο καλα αναδυκνυει τον χαρακτηρα καθε κιθαρας, παντα με λιγο boogie flavor 8)

 

Πραγματικα αγαπητοι συμφορουμιτες, εχω μεινει μ@λ@κας απο το ευρος ηχων που μπορει να καλυψει. Εχω παιξει κανα 10ωρο μαζι του, και καθε ωρα ανακαλυπτω και εναν καινουργιο εξαιρετικο ηχο.

Καλυτερος και απο tonelab :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Καπου εδω σταματαω, γιατι πρεπει να παιξω, byez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μεγειες.............

 

ως ευτυχης κατοχος του ενισχυτη αυτου δυο συβουλες......

 

Προσοχη στο πως παιζεις με τα ποτενσιομετρα του bass, mid, treble.....η μετακινηση του ενος επηρρεαζει συνολικα τον χαρακτηρα του ηχου....πολλες φορες αν π.χ θες περισσοτερα πριμα, αρκει να κατεβασεις λιγο τα μπασα (και μαλιστα ειναι και αρκετα ευαισθητα....αρκουν μικρες μεταβολες για να αλλαξει αρκετα ο ηχος....(πριν 12 χρονια που τον ειχα αγορασει στην Ιταλια, ημουν μικρος και αθωος και ειχα εκνευριστει που δεν ηταν "βαλτα ολα στο 10" για να παιξει)

 

Επιπλεον......το graphic eq του ενισχυτη ειναι ολα τα λεφτα και μυστικο για πολλους εξαιρετικα ενδιαφεροντες ηχους (παρεπιπτοντως ποτε δεν μου αρεσε το V shaped eq που χρησιμοποιει το 90% των κατοχων boogie)...

 

Ποσο τον πηρες?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν βρε παλικαρι μου......ολο περνεις κιθαρες....ενισχυτες...καμπινες...τελικους.....Ενταξει δε λεω,πρεπει να δοκιμαζεις για να καταληξεις στον ηχο σου αλλα εσυ το εχεις παρακανει :lol: :lol: :lol:

 

θα περασω μια βολτα μεσα στις μερες να τον δοκιμασω αν δεν τον εχεις πουλησει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως ευτυχης κατοχος του ενισχυτη αυτου, με βοηθησες αρκετα στην επιλογη μου και θα ηθελα για ακομα μια φορα να σε ευχαριστησω :D

 

Και το eq και το gain αλληλεπιδρουν μεταξυ τους μ'εναν μυστηριο τροπο, τον οποιον δεν ειμαι σιγουρος οτι τον εχω ανακαλυψει ακομα, αλλα που θα μου παει :lol:

 

Επιπλεον......το graphic eq του ενισχυτη ειναι ολα τα λεφτα και μυστικο για πολλους εξαιρετικα ενδιαφεροντες ηχους (παρεπιπτοντως ποτε δεν μου αρεσε το V shaped eq που χρησιμοποιει το 90% των κατοχων boogie)...

 

οντως το graphic eq ειναι ολα τα λεφτα, μπορει να αλλαξει δραματικα τον ηχο.

Ουτε και μενα μου αρεσε πολυ το V shaped, ειναι για πιο μεταλοκαταστασεις, μετατοπισμενο ομως προς τα πανω(δεν ξερω αν φαινεται στην φωτο) μου δινει πολυ ωραιο αποτελεσμα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα περασω μια βολτα μεσα στις μερες να τον δοκιμασω αν δεν τον εχεις πουλησει icon_razz.gif

 

Οποτε θελεις! Πιστευω να τον προλαβεις! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έκανες τόσο γρήγορα την αλλαγή που έλεγες ρε θηρίο; ¶ντε, καλορίζικος, καλόπαιχτος και μακάρι να ελαφρύνει τη μέση σου από το (κατά τα άλλα ωραιότατο) rack σου! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σου φιλε. Ριξε και κανα κλιπακι να γουσταρουμε. Αυτα τα μηχανηματα δεν βγαινουν τωρα ετσι δεν ειναι? Ειναι και συλλεκτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ακριβως το γραφεις,πιο στρογγυλο και γλυκο γκαζι!!! ευελικτος,Πολυ γλυκα μεσαια, πριμα που δεν τρυπανε το αυτι, αρκετα καλη ανταποκριση στα μπασσα και sustaiiiiiiiiin..Δεν ξερω αν ενδεικνυται για heavy metal-ιαρικους ηχους(πιστευω ενδεικυται τουλαχιστον ο DC-2 που εχω κανει).

ΑΝ τον πουλησεις θα με ειδοποιησεις γιατι με ενδιαφερει ο DC-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγειες και απο εμενα!

ειχα εναν f-30 mesa boogie και ειχε ολα τα χαρακτηρηστικα που αναφερεις πιο πανω...τελειο gain πολυ γλυκο κτλ...

γενικα οι dc η σειρα θεωρουνται καλοι boogie?ξερει κανενας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω τι μου ειχε πει καποια στιγμη ο telegun(Μητσος) οταν σκεφτομουν να αγορασω τον DC-2.Απο τη στιγμη που θες στρογγυλο lead,ζεστο και παχυ ηχο αυτος ειναι ο ενισχυτης που ψαχνεις.Κατα δευτερο ειναι απο τα καλυτερα μηχανηματα που κυκλοφορουσαν στην αγορα και πλεον στα σπιτια των αγοραστων απο αποψη ποιοτητας και ηχου.Παρε τον διχως δευτερη σκεψη.Δεν ειμαι ιδιαιτερος λατρης τον boogie αλλα η DC σειρα με εχει αφησει ικανοποιημενο.

Αυτα μου ειχε πει πριν ενα χρονο.Περα απο αυτο με το που ακουσα τον ενισχυτη διχως δευτερη σκεψη τον αγορασα και δεν υπαρχει περιπτωση να τον δωσω ποτε!Θεωρειται αρκετα ανωτερη σειρα απο την F που βγαινει τωρα.Προσωπικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Τακη οποτε μπορεις παρε κιθαρα κι ελα σπιτι να τον ακουσεις οσο θελεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου