Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά κιθάρας...κίνδυνος ηλεκτροπληξίας υπάρχει??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω πειράξει ποτέ ηλεκτρικά σε κιθάρα και μάλλον ήρθε η ώρα να βγάλω τα άντερα σε μια παλιά kramer. Από soldering κατέχω αλλά σε περίπτωση λάθους συνδεσμολογίας/μη γείωσης υπάρχει κίνδυνος να γίνω σαγανάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την άλλη υπάρχουν ιστορίες για ψητούς κιθαρίστες λόγω κακής γείωσης, αλλά μάλλον αποτελούν μυθοπλασίες!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθόλου μυθοπλασίες!! Yπάρχουν δυστυχώς πολλά παραδείγματα, αλλά δεν σχετίζονται άμεσα με το θέμα της γείωσης του ιδίου του οργάνου αλλά με την ανύπρκτη γείωση σε μεγάλα stage (καλοκαιρινές συναυλίες) και σε μερικά μαγαζιά...

Δεν είμαι ειδικός, αλλά καταλαβαίνω πότε υπάρχει αγείωτο stage (έχω μαλώσει πολλές φορές με βαριοκώληδες τεχνικούς μέχρι που εξαναγκάστηκαν να ασχοληθούν με το πρόβλημα) και επίσης για να ψηθείς πρέπει να δημιουργηθεί κύκλωμα. Iδανικό για ψήσιμο: αγείωτο stage, κιθάρα και τη στιγμή που παίζεις τραγουδάς... δεν ξέρω ακριβώς το τεχνικό μέρος του πράγματος αλλά δημιουργείται κύκλωμα ανάμεσα στη παροχή, τη κιθάρα και το μικρόφωνο (και κάτι σχετικά με τις διαφορετικές φάσεις του ρεύματος που υπάρχουν στο χώρο-μαγαζί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είσαι από τους λίγους που απάντησαν στην ίδια τους την ερώτηση! Εύγε!

Τελικά το noiz βλάπτει σοβαρά την (ψυχική) υγεία;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πρέπει να είσαι από τους λίγους που απάντησαν στην ίδια τους την ερώτηση! Εύγε!

Τελικά το noiz βλάπτει σοβαρά την (ψυχική) υγεία;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το link έχει σενάρια σαν αυτά που περιγράφει ο frunobulax και προσωπικά δεν κατάλαβα αν σε κάποιο παίζει ρόλο η κιθάρα...

 

The guitarist's equipment ΜΑΥ ΟΡ ΜΑΥ ΝΟΤ ΒΕ ΟΚ and plugged into good mains wiring, but in either case other equipment in use is plugged into improper mains wiring...

 

Μαλλον είμαι γκαγκα:-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το link έχει σενάρια σαν αυτά που περιγράφει ο frunobulax και προσωπικά δεν κατάλαβα αν σε κάποιο παίζει ρόλο η κιθάρα...

 

The guitarist's equipment ΜΑΥ ΟΡ ΜΑΥ ΝΟΤ ΒΕ ΟΚ and plugged into good mains wiring' date=' but in either case other equipment in use is plugged into improper mains wiring...

 

Μαλλον είμαι γκαγκα:-/[/quote']

 

Από αυτα που έχω μάθει εγώ, δεν έχει μόνο σημασία αν η κιθάρα σου έχει σωστή γείωση, έχει σημασία να είναι γειωμένο όλο το σύστημα στο οποίο παίζεις... μπορεί να κάνω λάθος, υπάρχουν πιο ειδικοί από εμένα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου