Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Κιθάρας


Kapony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

για το θέμα του τίτλου διάβασα αρκετα προηγούμενα threads αλλα τελικά δεν έβγαλα άκρη οπότε θα ήθελα την βοηθειά σας για το τροπο κια τα προιόντα που χρειάζομαι.

1)Τι να χτησημοποιήσω για το σώμα.

2)Τι για το fretboard(ebony).

3)Αφου γίνει ο καθαρισμος τι χρειάζομαι για σωστή συντηρηση.

Αυτη έιναι η κιθάρα http://www.thomann.de/gr/esp_eclipse1ctm_ft_vbk.htm

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχουμε πει οτι τις κιθαρες δεν τις καθαριζουμε?!

Πως θα αποκτησει mojo?  ;D

 

 

 

Χρησιμοποιω το Dunlop Νο65 Guitar Polish για το σωμα. Για την ταστιερα χρησιμοποιω της Gibson to Fretboard Conditioner (μην το παρακανεις και οχι πολλες φορες το χρονο)!

 

Tωρα για συντηρηση τι εννοεις?

Αφου γινει ο καθαρισμος απλα να πλενεις τα χερια σου πριν παιξεις και κατα τη διαρκεια, αν παιζεις ωρες. Για το σωμα δεν μπορεις να κανεις κατι... απλα μην το ακουμπας πολυ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

 

Διάβασα κάπου εδώ μέσα ότι το Luthier's Choice Fretboard Conditioner της Gibson δεν συνισταται επειδή έχει lemon oil και ξερένει την ταστιέρα αν δεν κάνω λάθος και καλύτερα να βάζουμε to Dunlop 02. Ισχύει? Για ebony ταστιέρα ισχύει κάτι συγκεκριμένο?

Διάβασα και κάτι για καθαρισμό της ταστιέρας με σύρμα :o κτλ μου φάνηκε λίγο επικίνδυνο :-\ εκτός αν έχει πολύ μπίχλα πάνω.

Είπες όχι πολύ συχνά, κάθε πόσο καιρό περίπου κάθε τρίμηνο ας πούμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γέρο-Dan Erlewine στα video του ευαγγελίζεται το πέρασμα με ελαφρά νωπό πανί και αμέσως από πάνω με ένα στεγνό. Για τις πιό επίμονες περιπτώσεις δε, τοπικά λίγο

 

ZippoFluid12oz-100.jpg

 

Όλα αυτά για το σώμα πάντα.

Δεν έχω βρει κάτι αποτελεσματικότερο, αν και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν αμέτρητα ματζούνια στην αγορά που μυρίζουν πολύ καλύτερα. ;D

 

Για την ταστιέρα εγώ χρησιμοποιώ lemon oil ή/και αντίστοιχα σκευάσματα (όπως το Gerlitz Guitar Honey). Για μια-δυο μέρες εκνευρίζομαι με την πεντακάθαρη καθρεφτοειδή κατάσταση της ταστιέρας γιατί μου φρενάρει τα δάχτυλα,( ;D) αλλά φυσικά τη δουλειά του την κάνει.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πιό επίμονες περιπτώσεις δε, τοπικά λίγο

 

ZippoFluid12oz-100.jpg

 

Όλα αυτά για το σώμα πάντα.

 

 

Και για το μπράτσο.  ;)

 

Επειδή ξεραίνει την rosewood ταστιέρα (οι maple έχουν συνήθως βερνίκι), μετά περνάμε την... ενυδατική κρέμα.. εεεε, το λεμονέλαιο ήθελα να πω.  :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη σε αυτους που καπνιζουν!  ;D

 

Δεν νομιζω το lemon oil να ξεραινει την ταστιερα... και δεν ξερω αν το Luthier's Choice Fretboard Conditioner περιεχει lemon oil. Παντως χρησιμοποιειται για τον αντιθετο λογο... Ναι, καλα ειναι γυρω στις 3 φορες το χρονο. Αλλιως το "βγαζει" η ταστιερα. Πολλοι χρησιμοποιουν και αμυγδαλελαιο απο το φαρμακειο... το εχω δοκιμασει απλα το Gibson καθαριζει πιο ευκολα.

Το Gerlitz Guitar Honey παντως λεει οτι κανει και για ebony. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως. Μπορει να ειναι καλο, οπως και το Dunlop που λες.

 

Συρμα? Θα 'λεγα οχι συρμα!  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τη νάφθα (ζιπέλαιο) πολύ καλή δουλειά στην επίμονη βρωμιά κάνει και το σάλιο ;D ;D (επίσης από Erlewine)...

Για ταστιέρα και μπράτσο υπάρχει και το λινέλαιο (χρήση με φειδώ).

Τέλος, σύρμα πάνω στο ξύλο δε θα έβαζα, όμως με συρματάκι για τα πιάτα (steel wool) μπορείς να κάνεις καταπληκτικό γυάλισμα στα τάστα (προσοχή, κάλυψε με ταινία το ξύλο της ταστιέρας με ταινία ή πρόσεξέ το τελοσπάντων για να μη γίνει πωπός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τη νάφθα (ζιπέλαιο) πολύ καλή δουλειά στην επίμονη βρωμιά κάνει και το σάλιο ;D ;D (επίσης από Erlewine)...

Και όπως συμπληρώνει ο Erlewine, η διαδικασία να γίνεται όταν η κιθάρα είναι δικιά σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως συμπληρώνει ο Erlewine, η διαδικασία να γίνεται όταν η κιθάρα είναι δικιά σας  :)

 

Άνετα θα το κανε κ ένας μάστορας και δε θα το μάθαινες κ ποτέ! :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! ::) Καλησπερα καλύτερα πλεον!

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα βαζω εδω το προβληματακι που εχω ???

 

Καθαριζα προχτες την κιθαρα αλλα στις ακρες της ταστιερας κατα μηκος ολου του μπρατσου η βρωμια που εχει δεν φευγει με τιποτα >:( δεν γινοταν τιποτα με το λεμονολαδο και το ετριψα ελαφρα με την οδοντοβουρτσα και τιποτα...πως θα μπορεσω να το καθαρισω αυτο?

 

 

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου