Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμενα απο Ελλαδα (δυστυχως)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εμπειρια μου...

1)Αγορα κονσολας ΧΕΝΥΧ 1622 σε "αρκετα καλη κατασταση" απο Καβαλα....

-Παρέλαβα κονσολα σε ασχημη κατασταση (ελειπαν κουμπια, χτυπηματα, βαθουλωματα, γρατζουνιες).

Ο πωλητης "επεσε απο τα συννεφα" (ενω αρχικα επεμενε οτι την ειχε σαν τα ματια του, αργοτερα ειπε πως δεν ηταν δικη του αλλα εξυπηρετουσε εναν φιλο του).Τελικα δεχθηκε να την επιστρεψω (οπως και εκανα).

2)Αγορα ηχειων Behringer B2031a απο Ροδο...(το μονο προβλημα κατα τον πωλητη, ηταν οι δαχτυλιές στο κεντρο των woofer...

-Παρελαβα ηχεια με φουσκωμενες καμπινες στο κατω μερος και ξεκολλημενες επενδυσεις του MDF  απο παρατεταμενη εκθεση σε υγρασια, γεματα χτυπηματα και με  σκισιμο στο λαστιχο του woofer...Επισης περιμετρικα του μεγαφωνου υπηρχαν σημαδια απο κολλες σε διαφορα σημεια.

Μαλιστα αμεσως μετα την παραλαβη, επικοινωνησα  μαζι του δηλωνοντας οτι δεν ειμουν ευχαριστημενος απο το θεαμα .

Οταν τα επιχειρησα να τα συνδεσω, ειδα και  το σκισιμο στο γουφερ, ξαναεπικοινωνησα μαζι του, του εστειλα φωτογραφιες, αλλα ο πωλητης  επεμενε οτι παρα τις φωτο που του εστειλα, αυτος εστειλε τα ηχεια σε καλη κατασταση.

Εχοντας ηδη περισσοτερες απο 450 αγοραπωλησιες διαφορων ειδων παγκοσμίως (και απο Ελλαδα)  , οι "φόλες" που εχω φαει  ( τρεις συνολικα) ηταν ΟΛΕΣ απο Ελλαδα......

Στατιστικως ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα αν το εξετασει κανεις "εθνικα".....τίποτα δεν ειναι τυχαίο....

Προσοχη  παιδια....και δεν αξιζει τον κοπο να χαλαμε τις καρδιες μας.....

Σε καλη μεριά  φιλαράκι......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι δυστυχως την εχουμε πατησει...

μπορεις πλεον ομως να του πεις να συνδεθεις μεσω skype και να βλεπεις ακριβως τι σου πουλαει.....

αλλα στην τελικη μπορει να σου στειλει αλλο.... :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεις αγορές από το νοιζ, όλες ήταν αψογες.

Οι δυό πωλητές με βάλανε σπίτι τους να δοκιμάσω τα πράγματα ο τρίτος βρεθήκαμε στο δρόμο και ο ίδιος μου έκανε επίδειξη.

Βέβαια φρόντισα να επιλέξω από την πόλη μου.

Αλλά σε περιπτώσεις που δεν γίνεται αυτό ζητάς φωτογραφίες στα σημεία που υποψιάζεσαι κινδύνου.ς

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια...

ουτε skype, ουτε φωτογραφίες......

Αρκουν συγκεκριμενες ερωτησεις στον πωλητη (περι χτυπηματων, γρατζουνιων, τυχον επισκευασμενα, κλπ), και αν οι απαντησεις ειναι ενθαρυντικες, τοτε η συναλλαγη προχωραει.

Τωρα, αν  ειναι ανευθυνος ο πωλητης ,  ή ειναι "ξεχασιαρης", δεν υπαρχει σωτηρία...

Και γραφω "ανευθυνος" και οχι "ατιμος", διοτι αφηνω ενα παραθυρακι για την περιπτωση (ταχα μου ταχα μου) να εχει διαφορετικη αποψη περι του τι σημαινει "μια χαρα κατασταση" απο αυτο που θεωρω  εγω....

Κατα τα αλλα τα ηχεια, παρα τα αισθητικα προβληματα, παιζουν καλα  και κανω το κεφι μου ωραιοτατα......

Η απογοήτευση δεν ειναι για το υλικο, αλλα για τον "απεναντι" ομοειδεάτη μουσικόφιλο...

(Παντως οτι εχω παρει μεσω noiz, ετυχε να ειναι απο Αθήνα, και  ηταν  αψογο.Μαλλον δεν θα ξαναρισκαρω αγορα απο επαρχια....προφανως  δεν με παει  :))

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας ηδη περισσοτερες απο 450 αγοραπωλησιες διαφορων ειδων παγκοσμίως (και απο Ελλαδα)  , οι "φόλες" που εχω φαει  ( τρεις συνολικα) ηταν ΟΛΕΣ απο Ελλαδα......

Στατιστικως ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα αν το εξετασει κανεις "εθνικα".....τίποτα δεν ειναι τυχαίο....

 

Δεν είναι τυχαία η φήμη μας και σε άλλα διεθνή σάιτς αγοραπωλησιών...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι κάπου στις 200 με 300 αγοραπωλησίες από απόσταση αν τις θυμάμαι σωστά, και η μόνη φορά που την πάτησα σε επίπεδο συναλλαγής ήταν από το Αμέρικα. wall όλα τα δίκια με το μέρος σου είναι, αλλά νομίζω λίγο αυθαίρετες οι γενικεύσεις σε τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μία φορά την πάτησα μόνο και από τότε δεν ξαναπαίρνω τίποτα αν δεν το δοκιμάσω με τα χεράκια μου και για να είμαι δίκαιος δεν στέλνω και τίποτα και πάντα ζητάω να έρθει από τον χώρο μου να δοκιμάσει αυτά που δίνω ο ενδιαφερόμενος. 8)

 

Είχα αγοράσει ένα Midi πλήκτρο, είχα συναντηθεί με κάποιον στον δρόμο και δεν μπορούσα να το δοκιμάσω αλλά όταν πρίν την συνάντηση είχαμε μιλήσει του επεσήμανα ότι δεν πρέπει να έχει ένα σημαντικό πρόβλημα, με διαβεβαίωσε ότι δεν το έχει. Είπα να τον εμπιστευτώ και να συναντηθούμε κάπου στην μέση της διαδρομής για να το πάρω χωρίς δοκιμή, έλα μου όμως που είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα και την πάτησα. :(

 

Ήμουν τυχερός που τελικά βρήκα επίσημο ανταλλακτικό δωρεάν και μάλιστα η εταιρία έκανε λάθος και την πρώτη φορά μου έστειλε ανταλλακτικό για άλλο Midi Πλήκτρο της το οποίο έχω ακόμα! Έπειτα μου έστειλε το σωστό και μου είπε να κρατήσω το πρώτο που καταλάθος είχε στείλει. Ακόμα το έχω και λέω να το χαρίσω κάπου, μου είναι άχρηστο και ολοκαίνουριο τυλιγμένο. O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας ηδη περισσοτερες απο 450 αγοραπωλησιες διαφορων ειδων παγκοσμίως (και απο Ελλαδα)  , οι "φόλες" που εχω φαει  ( τρεις συνολικα) ηταν ΟΛΕΣ απο Ελλαδα......

Στατιστικως ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα αν το εξετασει κανεις "εθνικα".....τίποτα δεν ειναι τυχαίο...

 

Θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο,αλλά μάλλον για διαφορετικό λόγο.

Πιστεύω ότι η ατιμωρισία στην Ελλάδα,αυξάνει την ροπή στην απάτη σε όσους έχουν τέτοια προδιάθεση.

Άλλωστε σπάνια έχουν υπάρξει σοβαρές επιπτώσεις σε ποινικό επίπεδο.

 

Επίσης μένοντας στο εξωτερικό,θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι ούτε εδώ δεν είναι όλες οι αγγελίες ακριβείς και οι πωλητές συνεπείς.

 

Και γραφω "ανευθυνος" και οχι "ατιμος", διοτι αφηνω ενα παραθυρακι για την περιπτωση (ταχα μου ταχα μου) να εχει διαφορετικη αποψη περι του τι σημαινει "μια χαρα κατασταση" απο αυτο που θεωρω  εγω....

 

Θα γράψω και κάτι γι'αυτό,που αν δε μου είχε τύχει και μάλιστα μέσω noiz,δε θα το πίστευα.

Πριν κάποια χρόνια είχα δει μια αγγελία κιθάρας,με όχι και τόσο ευδιάκριτες φωτογραφίες που όμως έγραφε άριστη κατάσταση,κ.λ.π.

Ο συμφορουμίτης ευγενικός στο τηλέφωνο,άλλη κριτική δεν είχε,πάω σπίτι του και βλέπω ότι η κιθάρα πέρα από διάφορα σημάδια και κάτι αυτοκόλλητα ::) είχε ακόμη και σημάδια από ιδρωτα στο σώμα της.. :-X

 

Όμως γρήγορα κατάλαβα ότι ο πωλητής πράγματι θεωρούσε ότι η κιθάρα ήταν σε "άριστη κατάσταση".

Έκτοτε,αυτό μου έχει ξανατύχει όταν ένας θείος μου ήθελε να του βάλω αγγελία το αυτοκίνητο και θεωρούσε κι αυτός,πολύ ειλικρινά, ότι είναι σε "άριστη κατάσταση".

 

Κοντολογίς,ναι,τελικά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είχα αρκετές συναλλαγές αλλά μόνο μία κακή περίπτωση που ο πωλητής "παρέλειψε" να αναφέρει πως η πεταλιέρα έχει ανεπανόρθωτη βλάβη που την κάνει ουσιαστικά παντελώς άχρηστη για οποιαδήποτε σχεδόν χρήση. Εγώ δεν θα τον αποκαλέσω αφηρημένο αλλά καθαρότατο λαμόγιο, αλλά... Καλοφάγωτα, όπως είπε κι ένας προλαλήσαντας φίλος, τι να πεις. Κι ελπίζεις πως karma's a bitch!  ;D

 

Κατά τ'άλλα, στις αγγελίες υπάρχει rating ακόμα (νομίζω), οπότε μια άκρη βγάζεις κι έτσι. Όπως και να'χει, το μεταχειρισμένο, ότι και να'ναι, είναι λαχείο και καλά είναι να το εξετάζουμε διεξοδικώς οι ίδιοι, ή τουλάχιστον να το εξετάζει κάποιος που γνωρίζει το αντικείμενο, πριν χρήματα αλλάξουν χέρια. Μην πάμε και ξυπόλητοι στ'αγγούρια, ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει η στραβή.

 

Και ναι, προφανέστατα και έξω δεν είναι ουτοπία, είναι γνωστό το θεματάκι the grass is greener..., αλλά είναι εξίσου γνωστό πως ο Έλλην έχει ντοκτορά στην λαμογιά και είναι λογικότατο να μην εμπιστεύεσαι πλέον κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που εχω κανει στο νοιζ μονο,πανω απο 50 αγοραπωλησιες δεν την εχω πατησει ποτε...ηταν(ημασταν) ολοι ακριβεστατοι στις περιγραφες....παρολο που εχω υπαρξει πολυ αφελης στο παρελθον(εχω στειλει fender deluxe usa στη κρητη,να τη δει το παιδι και να με πληρωσει μετα :o)....γενικα εχω να πω τα καλυτερα για εδω μεσα...μια φορα εχω εξαπατηθει στο ebay και αυτο απο γερμανο,βεβαια με εχει αποζημιωσει το paypal!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου