Προς το περιεχόμενο

Στρώσιμο Active Monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις αγόρασα ένα ζευγάρι jbl lsr305 και αναρωτιέμαι ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να τα στρώσω?

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να τα στρώσω?

 

Γιατι να τα στρωσεις?Κρεββατια ειναι?  ;D

 

εξω απο την πλακα δεν χρειαζονται απολυτως κανενα στρωσιμο,χρησιμοποιησε τα οπως ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να τα στρωσεις?Κρεββατια ειναι?  ;D

 

εξω απο την πλακα δεν χρειαζονται απολυτως κανενα στρωσιμο,χρησιμοποιησε τα οπως ειναι.

 

Δεν έχω άποψη για το θέμα, δεν ξέρω αν χρειάζονται τελικώς αυτό που λέμε στρώσιμο τα ηχεία, μάλλον όχι, πάντως επειδή έχω τα συγκεκριμένα, η εταιρεία διαφημίζει πως αυτά έχουν εργοστασιακά μια περίοδο 100 ωρών burn in έκαστο και έτσι και καλά εξασφαλίζεται η μέγιστη και ορθή απόδοσή τους όταν παραδίδονται στον χρήστη.

 

Δηλαδή αυτό ορίζουν σαν στρώσιμο. Πως το ηχείο χρειάζεται κανονικά κάποιες δεκάδες έως εκατοντάδες ώρες για να αποδώσει σωστά τις προδιαγραφές του, υπάρχει θεματολογία στο διαδίκτυο.

 

Ποια είναι τελικά η αλήθεια?

Ο καταναλωτής πρέπει να ξέρει τι είναι αλήθεια και τι μύθος.

 

χαχαχαχααχαχαχχαχαχχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιέμαι ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να τα στρώσω?

Πας Αθήνα - Θεσσαλονίκη αυστηρά στα 80db.

Να προσέχεις το στροφόμετρο, όχι πάνω από 4.000 στροφές.

Μην τα φτάσεις στον κόφτη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 100 ώρες παιξίματος.... αλλαγή λαδιών ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!  ;D ;D

 

 

Υ.Γ. καλορίζικα πέρα απ' την πλάκα....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να τα στρωσεις?Κρεββατια ειναι?  ;D

 

εξω απο την πλακα δεν χρειαζονται απολυτως κανενα στρωσιμο,χρησιμοποιησε τα οπως ειναι.

 

πεθανα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως λεει ο κατσκευαστής τις πρώτες 100 ώρες άκου κανονικά χωρίς να ζητάς τίποτα ιδιαίτερο από τα ηχεία.

Οι αναρτήσεις τους σίγουρα, ως μηχανικά στοιχεία, θέλουν λίγο χρόνο για να "δουλέψουν"

Συνεπώς στο διάστημα αυτό καλό είναι να μην απαιτηθεί να εξαντλήσουν τις διαδρομές τους.

Μετά τις 50-100 ώρες μπορείς να γκαζώσεις περισσότερο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα να στε καλα με κανατε και γέλασα ;D

 

Και κάτι ακόμη,στον χώρο που τα έχω όταν μιλάω δυνατά ακούγεται ενα κουδούνισμα σαν καμπάνα,αυτο σημαίνει οτι θέλουν απορρόφηση οι υψηλες συχνότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΚΑΝΕΝΑ* ηχείο ανεξαρτήτως τιμής και τρόπου κατασκευής (για λόγους όπως αυτούς που αναφέρει ο Δημήτρης παραπάνω), βγαίνοντας από το κουτί του για πρώτη φορά δεν βρίσκεται στο "performance level" που δύναται να αποδώσει ως προς την ηχητική ποιότητα...  ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ (και προσωπικά έχω άπειρα παραδείγματα)...

 

τώρα ως προς το "στρώσιμο", αποφεύγοντας "υπερβολές" (pink noise πχ), καλό είναι για αρκετές από τις πρώτες ώρες της ζωής τους,  να τ΄αφήνουμε να παίζουν σε χαμηλές προς μέτριες εντάσεις, έως ότου ο ήχος που παράγουν σταθεροποιηθεί συχνοτικά (μπορούμε πανεύκολα να το διαπιστώσουμε ακούγοντας από την αρχή σχετικά συχνά, ένα συγκεκριμένο απαιτητικό συχνοτικά και δυναμικά άσμα της αρεσκείας μας)...

 

* εξαίρεση το να έχει φροντίσει η ίδια η εταιρεία γι αυτό

 

Και κάτι ακόμη,στον χώρο που τα έχω όταν μιλάω δυνατά ακούγεται ενα κουδούνισμα σαν καμπάνα,αυτο σημαίνει οτι θέλουν απορρόφηση οι υψηλες συχνότητες?

 

ο χώρος, σου "φωνάζει" για να ασχοληθείς λίγο μαζί του (αν φυσικά σε ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω)... ψάξε εδώ και αλλού στα μύρια θέματα περί ηχοδιαμόρφωσης και "ότι προαιρείσαι" θα το εκτιμήσει... ;) :D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά βρε npap!

 

Ρε παιδιά,υπήρχε μια πολύ ωραια συζήτηση στο φορουμ για την στάση των monitors(ορθια η στο πλαι),αν το προτείνει ο κατασκευαστης και άλλα τέτοια ωραία.Επειδή δεν μπορώ να βρω το θέμα όποιος θυμάται τι λέω ας ποστάρει το λινκ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου