Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρικη κιθαρα με piezo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο ηλεκτρικές με πιέζο. Μία Ibanez Prestize s2120xav αγορασμένη το 2002 και την Musicman Jp6 που αγόρασα πρίν ένα μήνα. Επίσης έχω δοκιμάσει και την Parker Fly Mojo.

 

Η άποψή μου για το πιέζο είναι οτι είναι πολύ καλό σύστημα δέν είναι όμως 100% ακουστικός ο ήχος. Σου δίνει βέβαια αρκετή ευελιξία στόν ήχο. Εκτός του πιέζο ήχου που ακούγεται σαν ακουστική η κιθάρα μπορείς να βγάλεις και στερεοφωνικό ήχο και να παίξεις με δύο ενισχυτές οπου εκεί πλέον σε περιορίζει μόνο η φαντασία σου στο τι συνδυασμούς ήχων μπορείς να κάνεις (πχ crunch στον ένα ενισχυτή καθαρό στόν άλλο). Παρόλα αυτά δεν το βρίσκουν όλοι ενδιαφέρον και οτι αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα που χρειάζεται. Έχω ακούσει πολλούς που δέν το θέλουν καθότι είτε το θεωρούν άχρηστο είτε θεωρούν οτι καλύτερα ένα πιό απλό ηλεκτρικό κύκλωμα. Είχα παεί την Ibanez για αλλαγή μαγνητών και τοποθέτηση διακόπτη split σε κάποιον γνωστό τεχνικό και μου είχε πεί "αλλαγή μαγνητών να σου κάνω όμως σπλίτ και επέμβαση στο κύκλωμα δέν σου κάνω" και αυτό λόγω περιπλοκότητας του κυκλώματος και φόβου μήπως κάνει κάποια ζημιά στους κρυστάλλους.

 

Σύγκριση πιέζο που έχω ακούσει.

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο απο όλα είναι της Musicman. Γεμάτος ήχος καθαρός τέλειο. Μου έβγαλε όμως πρόβλημα στους κρυστάλους με το που την αγόρασα και με έχει χαλάσει. Έχω ακούσει οτι και σε άλους έχει βγάλει προβλήματα άν και δέν γνωρίζω πόσο συχνά μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο.

Της Parker δεν μου άρεσε και πάρα πολύ. Νομίζω οτι έχει πολλά μπάσα και πρίμα αν και δεν την έχω σπίτι μου να την δοκιμάσω όσο θα ήθελα όπως τις άλλες δύο.

Η Ibanez έχει αρκετά καλό πιέζο και μάλιστα έχει και eq μπάσα πρίμα όπου και ρυθμίζεις τον ήχο σου γενικά απο το πιέζο της είμαι πολύ ικανοποιημένος. Όταν αγόρασα την Musicman μου φάνηκε οτι υστερεί κάπως σε ποιότητα.

 

Τις συγκεκριμένες κιθάρες μπορείς να τις ακούσεις για να αποκτήσεις προσωπική άποψη στα εξής καταστήματα.

Musicman στόν Zozef

Parker στον Νάκα

Ibanez την συγκεκριμένη δεν μπορείς να την ακούσεις σε κάποιο μαγαζί καθότι έχει καταργηθεί φαντάζομαι όμως όλο και κάποια κιθάρα με πιέζο θα έχει βγάλει η Ibanez που θα μπορείς να την ακούσεις στον Τρίμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ibanez την συγκεκριμένη δεν μπορείς να την ακούσεις σε κάποιο μαγαζί καθότι έχει καταργηθεί φαντάζομαι όμως όλο και κάποια κιθάρα με πιέζο θα έχει βγάλει η Ibanez που θα μπορείς να την ακούσεις στον Τρίμη.

 

 

ibanez με piezo(δεν ξέρω μοντέλο) είχα πετύχει σε ένα μαγαζί(δεν θυμάμαι πως λέγεται) που είναι χαμηλά στην Ακαδημίας προς την Κάνιγγος,είχα πάει με ένα φίλο να την δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για τη βοηθεια.. Θα πας να δοκιμασω...Τι εστι Τριμης?

 

 

Ο Τρίμης είναι ο αντιπρόσωπος της Ibanez στην Ελλάδα.Βρίσκεται Χαριλάου Τρικούπη 1α στην Αθήνα(κεντρικό).Τηλ.210-3830816

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η MusicMan έχει ρυθμίσεις για μπάσα πρίμα στο piezo της.Πιστεύω πως το piezo της είναι πάρα πολύ καλό φτάνει να το ακούσεις από κονσόλα γιατί από ενισχυτή δεν έχει καμία σχέση.Το σύστημα piezo που φοράει είνaι της Fishman.Nexis τι πρόβλημα σου παρουσίασε το piezo?Έχω μια Petrucci 2 χρόνια και το piezo είναι άψογο εκτός από μια φορά που νόμιζα ότι έχει πρόβλημα και μετά διαπίστωσα ότι που και που έπρεπε να αλλάζω και καμιά μπαταρία ο ΒΛΑΚΑΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η MusicMan έχει ρυθμίσεις για μπάσα πρίμα στο piezo της.Πιστεύω πως το piezo της είναι πάρα πολύ καλό φτάνει να το ακούσεις από κονσόλα γιατί από ενισχυτή δεν έχει καμία σχέση.Το σύστημα piezo που φοράει είνaι της Fishman.Nexis τι πρόβλημα σου παρουσίασε το piezo?Έχω μια Petrucci 2 χρόνια και το piezo είναι άψογο εκτός από μια φορά που νόμιζα ότι έχει πρόβλημα και μετά διαπίστωσα ότι που και που έπρεπε να αλλάζω και καμιά μπαταρία ο ΒΛΑΚΑΣ!!!!

 

Ναί έχεις δίκιο, έχει και η Musicman. Μόνο που το έχει με βίδα και για να το ρυθμίσεις θές κατσαβίδι.. Γιατί το κάναν έτσι και όχι με κάτι που να μπορείς να το ρυθμίζεις όταν παίζεις?

 

Το πιέζο όταν την δοκίμασα πρίν την αγοράσω ήταν οκ ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε καθότι την έλεγχα και είχα στο μυαλό μου μήπως έχει κάποιο πρόβλημα. Με το που πήγα σπίτι ανακάλυψα οτι η λα έβγαζε πολύ χαμηλής έντασης ήχο. Μετά κανα δύο μέρες ανακάλυψα οτι και η σολ έβγαζε και αυτή κάπως τζούφιο ήχο. Φυσικά ήταν στην εγγύηση και την πήγα και μου αλλάξαν δύο κρυστάλλους και όλα οκ τώρα.

 

Στην κονσόλα τή διαφορά έχει? Μήπως είναι full range τα ηχεία? Αν την βάλεις σε ακουστικό ενισχυτή δέν είναι το καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα η ερωτηση που θα κανω ειναι πολυ χαζη μην με βρισετε...

 

μπορώ στην δικιά μου ηλεκτρικη (epiphone sheraton) να βαλς piezo?

 

και αν ναι, τι ήχο θα βγάζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου