Προς το περιεχόμενο

Truss rod, τι έκανα λάθος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Λοιπόν, άλλαξα εχθές χορδές στην κιθάρα μου και πήγα να κάνω και το απαραίτητο setup.

Ξεκινώντας με το Truss rod, μετά το τεστ που έκανα (πάτησα το 1ο τάστο και το 14ο και έλεγξα απόσταση στο 7ο ή 9ο και ήταν μικρότερη από 0.5 mm), διαπίστωσα ότι θέλει χαλάρωμα.

¶ρχισα να ξεσφίγγω λοιπόν, λίγο κάθε φορά και έλεγχα πάλι. Κάποια στιγμή η απόσταση των χορδών έφτασε στο επιθυμητό διάστημα. Πήγα να παίξω όμως και από 10ο τάστο ως το 15ο στη μι μπάσα χορδή όλες οι νότες τρίζανε, σαν να έβρισκαν κάπου. Γιατί συνέβη αυτό;

Ξέρω ότι σε αυτά τα τάστα ασκείται μεγάλη δύναμη από το Truss rod.

Ξανά έσφιξα το truss rod και σταμάτησε το τρίξιμο στη μι μπάσα, άλλα τρίζει υπερβολικά τώρα το 14ο τάστο στη μι καντινι. Έπαιξα και με το action, όταν το έχω στο επιθυμητό για τα χέρια μου, τρίζει απίστευτα το 14ο τάστο στη μι καντίνι. Αναγκάζομαι να σηκώσω τον καβαλάρη προκειμένου να τρίζει λιγότερο. Hagstrom super swede έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτησα το 1ο τάστο και το 14ο και έλεγξα απόσταση στο 7ο ή 9ο και ήταν μικρότερη από 0.5 mm), διαπίστωσα ότι θέλει χαλάρωμα.

 

Αν περνουσε ανετα ενα χαρτι κατω απο την ατυλιχτη σολ τοτε δεν χρειαζονταν το χαλαρωμα :wink:

 

Πήγα να παίξω όμως και από 10ο τάστο ως το 15ο στη μι μπάσα χορδή όλες οι νότες τρίζανε, σαν να έβρισκαν κάπου. Γιατί συνέβη αυτό;

 

προφανως εδωσες πολυ μεγαλη "κουρμπα" στο μπρατσο

 

 

 

Ξέρω ότι σε αυτά τα τάστα ασκείται μεγάλη δύναμη από το Truss rod.

 

το truss rod δεν ασκει μεγαλη δυναμη σε ΚΑΝΕΝΑ ταστο,απλα χρησιμοποιειται για τον ελεγχο της καμπυλοτητας του μπρατσου,κακως σε εχουν πληροφορησει λοιπον :wink:

 

Έπαιξα και με το action, όταν το έχω στο επιθυμητό για τα χέρια μου, τρίζει απίστευτα το 14ο τάστο στη μι καντίνι. Αν

 

προφανως το συγκεκριμενο ταστο θελει λιγο "χαμηλωμα-τριψιμο" δουλεια που θα στην κανει με ελαχιστα χρηματα οποιοσδηποτε σοβαρος τεχνικος (γενικα ειναι καλο σε κιθαρες εξαιρετικης μεν ποιοτητας & εξαιρετικα χαμηλης τιμης οπως οι Hagstrom να "χρησιμοποιουμε" καποια απο τα ΠΟΛΛΑ χρηματα που εξοικονομησαμε αγοραζοντας την αντι για καποια "αλλη" ακριβοτερη κιθαρα για να κανουμε ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ απ ,που θα συμπεριλαμβανει και το τριψιμο των ταστων σε εναν καλο μαστορα, 40-50 ευρω δεν ειναι τιποτα μπροστα στο απιστευτο Playability που θα αποκτησει η κιθαρα μας :wink: )

 

Παντως χθες μολις ηρθε στο στουντιο μια ολοκαινουργια Hagstrom Sweede & εκτος του οτι με εντυπωσιασε παρα πολυ για αλλη μια φορα με την απιστευτη ποιοτητα κατασκευης της,ηρθε και κατα 99% τελεια σεταρισμενη... 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε αν θες πολυ χαμηλο action θα χρειαστουν τριψιμο τα ταστα (οπως αλλωστε και στις περισσοτερες κιθαρες παραγωγης.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περνουσε ανετα ενα χαρτι κατω απο την ατυλιχτη σολ τοτε δεν χρειαζονταν το χαλαρωμα :wink:

Εννοείς το τεστ να μην το κάνω με τη μι άλλα με τη σολ στο 1ο και στο 14ο τάστο και να δω απλά αν περνάει ένα χαρτί. Νομίζω πάντως πως θα περνάει.

 

προφανως εδωσες πολυ μεγαλη "κουρμπα" στο μπρατσο

ναι έδωσα' date=' διότι το ξέσφιξα αρκετούς γύρους, μετά το ξανά έφερα όμως στην αρχική του θέση. όλη αυτή η διεργασία μπορεί να επηρέασε το τάστο που τρίζει τώρα;

 

Παντως χθες μολις ηρθε στο στουντιο μια ολοκαινουργια Hagstrom Sweede & εκτος του οτι με εντυπωσιασε παρα πολυ για αλλη μια φορα με την απιστευτη ποιοτητα κατασκευης της,ηρθε και κατα 99% τελεια σεταρισμενη... 8O

 

Ναι, και η δικιά μου μια χαρά σεταρισμένη ήταν τελικά, όπως νομίζω τώρα, άλλα ήθελα να κάνω και τα πειράματα μου.

Όποιος ξέρει κάνα καλό μάστορα ας μου στείλει ένα pm.

 

Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι??? :lol:

Ψωμοτυρι ειναι τετοιες λεπτομερειες.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άρχισα να οσμίζομαι ότι παίζει παραπάνω γνώση απο αυτό που λέμε .Ας πούμε καινούρια κιθάρα,δεν θα φανταζόμουν ποτέ ότι θέλουν τρίψιμο τα τάστα.Και το γαμώτο δεν είναι τα ευρά,είναι μη πετύχεις κανένα αρχικάγκουρα της καταστροφής και στην αποκάμει την κιθαρούλα...αυτά.. 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για να ειμαστε και σοβαροι.

 

Το συντριπτικο ποσοστο των κιθαρων που κυκλοφορουν ειναι μια χαρα.

 

ΚΑΠΟΙΟΙ ομως κιθαριστες εχουν "απελπιστικες" απαιτησεις (τρομακτικα χαμηλο action,KAΘΟΛΟΥ "ακουστικο" τριξιμο με εντελως ευθυ μπρατσο & αλλα "τρελλα") που μονο με ενα custom set up μπορουν να επιτευχθουν.

 

Οι περισσοτεροι normal κιθαριστες θα ειναι οκ.

 

Ομως απο τη στιγμη που παιρνεις ΤΖΑΜΠΑ ενα εκπληκτικο οργανο γιατι να μην το βελτιωσεις με ελαχιστα χρηματα ωστε να γινει σουπερ-τουρμπο.... :?:

 

αν εχεις δωσει μια ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ και το οργανο "δεν λεει" (και πιστεψε με ελαχιστα "λενε") απο σετ απ & ρυθμιση τοτε δικαιως να εισαι εξαλλος,αλλα οταν εχεις παρει με 550 ευρω (οπως στην περιπτωση της Hagstrom) μια κιθαρα που χτυπαει στα ισια κιθαρες 5απλασιας τιμης τοτε ακομα κι αν εχει αναγκη να τριφτουν ενα-δυο ταστα δεν χαλασε κι ο κοσμος... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου