Προς το περιεχόμενο

Marooned


dvat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχας ενα μπραβο για την επιλογη του κομματιου. O ηχος με εξεπληξε ευχαριστα και τον βρηκα ταιριαστο με το υφος του κομματιου.

Περιμενα ομως να ακουσω whammy, που ειναι χαρακτηριστικη η χρηση του σε αυτο το κομματι απο τον Gilmour :-\

Περα απο αυτο, βρηκα το παιξιμο σου λιγο σκληρο πραγμα που σε απομακρυνει απο το feeling του.

Και μια τελευταια παρατηρηση, νομιζω πως επρεπε να φερεις περισσοτερο μπροστα το delay.

 

Μου αφησε παρ'ολα αυτα την εικονα μιας συνολικα αξιολογης προσπαθειας. :)

 

τσεκαρε και αυτο αν δεν το εχεις ακουσει ηδη->

 

Καλη συνεχεια ;)

 

 

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εμένα μου άρεσε αυτό που άκουσα αλλά δεν πιστεύω πως μοιάζει με το στιλ του gilmour.Τουλάχιστον όπως το άκουσα στο βίντεο που παρέθεσε ο gregg.Κ κατά την γνώμη μου καλύτερα που δεν μοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H original εκτέλεση του κομματιού στο Division Bell θεωρώ ότι είναι καλύτερη από αυτή του live που παρατέθηκε. Μάλλον άδικα αγνοημένο κομμάτι, προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο, πάντως το Grammy του το κέρδισε...

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως η ευτυχως σε τετοια κοματια ειναι πολυ δυσκολο να κανουμε κατι ''καλο'' μιας και ο πρωτεργατης εκανε το ''καλυτερο'' και η συγκριση ειναι μοιραια.

 

Τωρα πανω στο παιξιμο σου και στο υφος εχει αρκετα πρβληματα στο συγκεκριμενο κοματι. Εμενα προσωπικα μου ακουγεται λιγο ξεμπαρκο ειδικα σε μερικα σημεια,οχι οτι ειναι εκτος κλιμακας αλλα κατι δεν μου παει καλα. ΠΙστευω οτι οταν παμε να κανουμε κατι τετοιο καλυτερο ειναι να μην παμε να μιμιθουμε(ετσι μου φαινεται εμενα) γιατι ειναι πολυ πιθανο να μην τα καταφερουμε καλα. Ο χαρακτηρισμος σκληρο παιξιμο ειναι αρκετα ευστοχος οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω. Σιγουρα ηθελε μεγαλυτερη παρουσια το delay και ισως λιγοτερο gain.

 

καλη συνεχεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Θανάση, καταρχήν σε ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σου. Το θέμα δεν είναι να γίνει η σύγκριση με το πρωτότυπο, για αυτό τον λόγο, εκτός από 1-2 φράσεις που θυμίζουν λίγο το κανονικό κομμάτι, οι υπόλοιπες δεν μοιάζουν! Το στοίχημα ήταν να παντρέψω το παιξιμό μου (που είναι πολύ πιο σκληρό από αυτό το clip που ανέβασα...) με κάποιες τεχνικές-φράσεις σημεία αναφοράς του Gilmour ανεξαρτήτος του Marooned...

 

Άν το ακούσεις ξανά θα δεις ότι πιστή διασκευή νότα προς νότα δεν είναι! Ωστόσο θα παρατηρήσεις σημεία έντονα Gilmοurικά χωρίς το συνολικό clip να σου θυμίζει Gilmour!

 

Δεν χρειάζεται να τα παίρουμε όλα τόσα σοβαρά και τόσο αυστηρά ρε παιδιά, δεν είναι επίσημη κυκλοφορία για να λέμε ότι ήθελε λίγο παραπάνω delay (που όντως ήθελε) ή ότι ήθελε λιγότερο gain ( που δεν ήθελε γιατί έχει πολύ λίγο στην πραγματικότητα)!!

 

Το θέμα είναι η γενικότερη αίσθηση! Ο ήχος και το παίξιμο γενικά ήταν κοντά ή μακρυά? Και το ανέβασα επειδή με ενδιαφέρει πάντα η γνώμη σας ανεξαρτήτος της δικής μου αυτοκριτικής...

 

Anyway thank u πάντως...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Θανάση, καταρχήν σε ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σου. Το θέμα δεν είναι να γίνει η σύγκριση με το πρωτότυπο, για αυτό τον λόγο, εκτός από 1-2 φράσεις που θυμίζουν λίγο το κανονικό κομμάτι, οι υπόλοιπες δεν μοιάζουν! Το στοίχημα ήταν να παντρέψω το παιξιμό μου (που είναι πολύ πιο σκληρό από αυτό το clip που ανέβασα...) με κάποιες τεχνικές-φράσεις σημεία αναφοράς του Gilmour ανεξαρτήτος του Marooned...

 

Άν το ακούσεις ξανά θα δεις ότι πιστή διασκευή νότα προς νότα δεν είναι! Ωστόσο θα παρατηρήσεις σημεία έντονα Gilmοurικά χωρίς το συνολικό clip να σου θυμίζει Gilmour!

 

Δεν χρειάζεται να τα παίρουμε όλα τόσα σοβαρά και τόσο αυστηρά ρε παιδιά, δεν είναι επίσημη κυκλοφορία για να λέμε ότι ήθελε λίγο παραπάνω delay (που όντως ήθελε) ή ότι ήθελε λιγότερο gain ( που δεν ήθελε γιατί έχει πολύ λίγο στην πραγματικότητα)!!

 

Το θέμα είναι η γενικότερη αίσθηση! Ο ήχος και το παίξιμο γενικά ήταν κοντά ή μακρυά? Και το ανέβασα επειδή με ενδιαφέρει πάντα η γνώμη σας ανεξαρτήτος της δικής μου αυτοκριτικής...

 

Anyway thank u πάντως...

 

 

Με μπερδεψες λιγο! Εν τελει θες να συγκριθει η οχι?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήλε μου αν όλο αυτό ήταν αυτοσχεδιασμός (φυσικα με τις τεχνικές που προανέφερες και τις φράσεις αλα Gilmour), τότε απλά μην σταματάς να αυτοσχεδιάζεις. Κανένας δεν κατάφερε να εκφράσει αμέσως αυτο που ήθελε με νότες.

Εγω προσωπικά γούσταρα γιατί το κομμάτι σου βγάζει πόνο!!

Μπράβο, και μην τρελένεσαι.. Τα μπιμπιλίκια (delay κτλ) μπαίνουν και μετά.. Το συναίσθημα βγαίνει πάντως..

Keep improvising.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με μπερδεψες λιγο! Εν τελει θες να συγκριθει η οχι?  :)

 

Προφανώς σου είπα αλλά δεν με κατάλαβες! Πάμε πάλι...

 

Να συγκριθώ με τον Gilmour φυσικά και δεν θέλω! Ούτε είχα αυτή την πρόθεση. Aνέβασα ένα clip παίζοντας δικά μου πράγματα και όχι το κομμάτι, απλά ήθελα να περάσω κάποιες φράσεις-τεχνικές του Gilmour (δίτονα bends - αρκετά τελειώματα σε 5η βαθμίδα κλπ....).

 

Είπες επίσης ότι κατά τη γνώμη σου τον μιμήθηκα! Μα σου είπα ήδη! Ήθελα να μην με αφήσω να παίξω εντελώς ελεύθερα! Ήθελα να περάσω σημεία αναφοράς του παιξίματος του Gilmour! Το έκανα κατά τη γνώμη σου? Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ήθελαν να παίξω το  κομμάτι ολόιδιο και να συγκριθώ!

 

Εσύ ξεκίνησες την απάντησή σου λέγοντας για σύγκριση όχι εγώ! Όταν λέω κατά πόσο πλησίασα το ύφος, εννοώ αν είναι κοντά! Πρόσεχε, σε ύφος!  Όχι καλύτερο ή χειρότερο ή ολόιδιο! Απλά κατά πόσο είναι κοντά!!! Ή έστω κατά πόσο σε οδηγεί προς Gilmour και όχι σε Van Halen για παράδειγμα....

 

Και τελικά, δεν είναι προφανές ότι 2 άνθρωποι πάντα μα πάντα θα παίζουν διαφορετικά? Είναι ποτέ δυνατόν να παίζουν ολόιδια? Κάποιες έννοιες είναι παραπλήσιες αλλά έχουν πως να το κάνουμε ξεχωριστό νόημα. 

 

 

ΥΓ. Το clip μου πήρε 5 λεπτά να το ηχογραφήσω και κάνα 15λέπτο να γράφω για αυτό! Νομίζω ότι αν μιλούσαμε 5 λεπτά και παίζαμε 15 θα ήταν καλύτερα....

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελεις να συγκριθεις με τον GILMOYR (τροπο υφος κτλ) αλλα ρωτας αν εισαι μακρια η κοντα?! Μα προφανως και δεν εχει κανεις την προθεση να το κανει τι ειναι διαγωνισμος? Δεν ειπα κατι τετοιο. Αλλα εκει αναγωνται οταν παιζουμε κατι σε υφος ταδε στυλ ταδε. Δεν πρεπει να εχω ενα κριτηριο αξιολογησης ?? Αφου εδω ηταν κατι απο πινκ φλουντ με αυτους θα κρινω αυτο που ακουω.

 

''Όταν λέω κατά πόσο πλησίασα το ύφος, εννοώ αν είναι κοντά! Πρόσεχε, σε ύφος!  Όχι καλύτερο ή χειρότερο ή ολόιδιο! Απλά κατά πόσο είναι κοντά!!! Ή έστω κατά πόσο σε οδηγεί προς Gilmour και όχι σε Van Halen για παράδειγμα....''

 

Δεν καταλαβαινω κατι σε αυτο που λες(που παραθετω). Οταν κατι ειναι κοντα σε κατι καλο ειναι και αυτο καλο αν ειναι μακρια ειναι κακο! Τι εννοεις να ειναι κοντα αλλα να μην ειναι καλυτερο χειροτερο ?? Δλδ για να μου θυμισει κατι Gilmour και να το ξεχωρησω απο αλλα δεν θα χρειαστει  να τον μιμηθεις δηλαδη να παιξεις ''σαν'' αυτον?!? (το οποιο δεν ειναι κακο, μακαρι να μπορουσα να μιμηθω διαφορους κιθαριστες γιατι μεσα απο μια τετοια διαδικασια ειναι πολυ πιθανο να δημιουργησεις κατι πολι ξεχωριστο και δικο σου)

 

Ειπα εγω οτι ολοι παιζουν το ιδιο?!

''ΥΓ. Το clip μου πήρε 5 λεπτά να το ηχογραφήσω και κάνα 15λέπτο να γράφω για αυτό! Νομίζω ότι αν μιλούσαμε 5 λεπτά και παίζαμε 15 θα ήταν καλύτερα....''

 

Κατι γενικοτερο πανω σε αυτο που λες. Ανεβαζει καποιος ενα τραγουδι πχ εγω! Και μου γραφει καποιος ενα σχολιο πολυ αρνητικο οτι δεν παιζω καλα κτλ. Αντι να σκεφτω οτι μια στο εκατομυριο μπορει να εχει δικιο το πρωτο που κανω ειναι να τον πισω οτι παιζω τελεια! Ε δεν γινεται ετσι. Αν καποιος πιστευει οτι ειναι οκ με τον εαυτο του στο θεμα της κιθαρας ας μην ανεβαζει κατι για σχολια. Ετσι ειναι το φορουμ συζητηση ..δεν ειναι ΟΥαΟΥ φοβερο και ολοι ειμαστε χαρουμενοι που παιζουμε φοβερα και κανεις δεν μας λεει οτι δεν παιζουμε φοβερα!! (οι χαρακτηρισμοι ειναι υπερβολικη απλα για να καταλαβετε τι εννοω, χονδρικα)

 

δεν απευθυνομαι σε σενα μονο το εχω παρατηρησει γενικοτερα στο φορουμ (αν θες να κρινεις και μενα μπορεις να βρεις σχετικο θεμα και να δεις την αντιδραση μου σε αρνητικα σχολια νο προμπλεμ!)

 

 

Πρωτη επιλογη

Τελος η γνωμη μου που περασε τελικα στο ντουκου για το πως επαιξες ειναι η εξης- Για τα δικα μου κριτηρια δεν μου αρεσε το παιξιμο-υφος-στυλ(δηλαδη δεν ενιωσα να μου παιρνας καποιο feeling) σου σε αυτο το τρακ ηθελε παραπανω delay(ειμαι παρα πολυ αυστηρος και σοβαρος τωρα! ;D) και λιγο τερο gain (λες οτι ηταν ηδη πολυ λιγο αλλα εγω κρινω αυτο που ακουω οχι αυτο που ακουγες οταν επαιζες)

 

Δευτερη επιλογη

Ηταν φοβερο για 5 λεπτα δουλειας συνεχισε ετσι εισαι φοβερος!

 

διαλεγεις και παιρνεις!οτι νομιζεις οτι θα σε βοηθησει περισοτερο στο να βελτιωθεις!!

 

ουφφφφ κουραστικα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου