Προς το περιεχόμενο

Μαθηματα drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ο Lang  παίζει για διαφημιστικούς λόγους . Ειδικά όσον αφορά την τεχνική του στα πόδια δύσκολα θα έκανε ότι κάνει(multi pedal rhythms) και ακόμα δυσκολότερα θα τα βλέπαμε . Απλά δεν υποκαθιστούν τα φυσικά τύμπανα και ειδικά για επαγγελματίες χρηστικοί λόγοι όπως κούρδισμα,μικρoφωνική κάλυψη κτλ, δεν τίθονται οπότε η επιλογή είναι μονόδρομος. Η χρήση από κάποιον ερασιτέχνη στο σπίτι είναι τελείως διαφορετικό πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα με ηλεκτρονικα μαθε τα βασικα να μετρας κτλ βρες ενα γκρουπακι να ξεκ@υλωνεις γιατι αλλιως θα ξενερωσεις αν παρεις ακουστικα και βαρας στα λαστιχα και θα τα παρατησεις η θα τρεχεις να τα πουλας.Πηγαινε σε στουντιο με το γκρουπακι να μην χανεις την επαφη με τα ακουστικα σετ και στο μελλον αν μπορεσεις και εχεις το χωρο αγοραζεις και ενα ακουστικο,πολλα αλλαζουν μετα απο καποια χρονια.Καλυτερα λοιπον να ξεκινησεις με ηλεκτρονικα παρα να καταντησεις κιθαριστας  ;D ;D ειμαστε και ειδος προς εξαφανιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαι εντελως αρχαριος στα ντραμς αυτα που ειπε περι δυναμικης ο cosmicray τα αντιλαμβανομαι εν μερει.Λογο ελειψης χωρου πηρα τα HD1 Roland νομιζω οτι τελικα ειναι λιγο ακριβα για αυτα που προσφερουν.Αλλα ειναι πολυ βολικα για home studio οταν θελεις να συμπληρωσεις κατι στις συνθεσεις σου.

Εχω την εντυπωση ομως οτι τα πενταλ του δεν ειναι και τα καλυτερα , σκεφτομαι  να παρω εξτρα.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mikeff7:

Φίλε πες μας τί Budget έχεις να σου προτέινουμε και τί σετ μπορείς να πάρεις. Πάντως φυσικό-ακουστικό σετ στον 5ο όροφο αντιλαμβάνεσαι ότι δεν παίζει...

Αυτό που σου πρότεινε ένας φίλος παραπάνω, δηλαδή ένα ηλεκτρονικό σετ για να μάθεις, κι ένα γκρουπάκι για να παίζεις σε studio σε ακουστικό σετ, είναι και κατά τη γνώμη μου ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Σχετικά με το αν το ηλεκτρονικό είναι καλό για αρχάριο, έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου, ειδικά όταν τα pads (τυμπανάκια) είναι φτιαγμένα από rubber (καουτσούκ) και δεν είναι mesh-heads (από σίτα για να προσομοιώνουν το δέρμα των φυσικών τυμπάνων). Αλλά σκέψου ότι έχουν πολλά άλλα θετικά που βοηθούν έναν αρχάριο, όπως π.χ. μετρονόμο για να γίνεις σταθερός, midi samples για να παίζεις από πάνω, κ.α.

@harisexp: Φίλε το έχω ξαναπεί εδώ μέσα..για μένα η αγορά μιας HD-1 σημερα είναι - χωρίς παρεξήγηση - ανόητη, όταν δίνεις 600 ευρώ για καινούριο σετ, ενώ με τα ίδια μπορείς να πάρεις μία μεταχειρισμένη TD-3. Επίσης σου συνιστώ να μην πάρεις έξτρα πεντάλ που θες, καθώς η κακή απόκρισή τους είναι θέμα εγκεφάλου και όχι θέμα πεντάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο george_t16 με τα ιδια λεφτα παιρνεις το TD3 και καινουργια απο εξω θωμαν η Αγγλια.Ειναι πολυ μαζεμενα ομως τα HD1 πιανουν λιγο χωρο στην περιπτωση μου, για αυτο αναγκαστικα τα πηρα.Δεν ξερω αν αλλαξω εγκεφαλο (TD3) θα ταιριαζει το κιτ;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα στο φιλο μας να κοιταξει τη νεα td-4.Τωρα σχετικα με Α's vs E's εγω χρησιμοποιω μια υβριδικη td-12 και στο στουντιο Α' sonor.Πρεπει να παραδεχθω οτι με ακουστικα το ευχαριστιεμαι περισσοτερο ωστοσο χωρις ηλεκτρονικα για εξασκηση στο σπιτι δε θα μπορουσα να βελτιωθω και στα Α's.

 

Εαν εχεις προβλημα ηχου και χωρου το ηλεκτρονικα με ενα καλο ζευγαρι ακουστικα ειναι μονοδρομος.Εαν εχεις σκοπο καποτε να παρεις ακουστικο σετ μην παρεις ακριβα ηλεκτρονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο george_t16 με τα ιδια λεφτα παιρνεις το TD3 και καινουργια απο εξω θωμαν η Αγγλια.Ειναι πολυ μαζεμενα ομως τα HD1 πιανουν λιγο χωρο στην περιπτωση μου, για αυτο αναγκαστικα τα πηρα.Δεν ξερω αν αλλαξω εγκεφαλο (TD3) θα ταιριαζει το κιτ;

Χμμ αυτό δεν το γνωρίζω. Μπορείς όμως να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία ή σε κάποιο μαγαζί με ντραμς που θα γνωρίζει. Να σε ενημερώσω ότι οι διαστάσεις του TD-3 σύμφωνα με το roland.com είναι 1200mm x 1200mm, δηλαδή όχι πολύ περισσότερο από το Hd-1. Επίσης, όπως γράφει ο φίλος hampis παρακάτω, αν είναι να  κοιτάξεις κάτι τώρα σε τιμή μέχρι 1000 ευρώ, μπορείς να δεις και το νέο TD-4, μιας και ΤD-3 δεν υπάρχει πλεόν. Άποψή μου, με τα ίδια λεφτά παίρνεις κι ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο TD-6 set (αντικαταστάθηκε απο τον TD-9) που είναι και μια κλάση παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδω:

 

http://www.freedrumlessons.com/

 

Εμένα με βοήθησε στο ξεκίνημα (ασχέτως αν τα παράτησα λίγο μετά!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου