Προς το περιεχόμενο

Η Καλύτερη Παραγωγή


spewfy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη παραγωγή που έχετε ακούσει, αυτή με τον καλύτερο ήχο που όλα ακούγονται θαυμάσια?

 

Θα προτιμούσα να αξιολογούσατε με κριτήρια τη μίξη, την επιλογή ήχων, το mastering κτλπ και όχι βάση αγαπημένου καλιτέχνη ή αγαπημένου κομματιού.. Μπορείτε να προτείνετε και τίτλους δίσκων/cd.

 

 

Για να κάνω την αρχή, ψηφίζω Blue October - Calling you (Album: History for Sale)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τhe Dark Side of the Moon - PINK FLOYD

Images and Words - DREAM THEATER

Fear of a Blank Planet - PORCUPINE TREE

BE - PAIN OF SALVATION

Room V - SHADOW GALLERY

Lateralus - TOOL

 

δεν μου έρχονται κάποια άλλα στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhe Dark Side of the Moon - PINK FLOYD

Images and Words - DREAM THEATER

Fear of a Blank Planet - PORCUPINE TREE

BE - PAIN OF SALVATION

Room V - SHADOW GALLERY

Lateralus - TOOL

 

δεν μου έρχονται κάποια άλλα στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή...

 

Στο μυαλό μου είσαι?!?!?  :o

 

Αυτά συν το Blackwater Park - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι αυτά είναι! 8) Τελικά ναι στο μυαλό σου θα είμαι! ;D

 

Θα έκανα ίσως μια μικρή παρασπονδία και θα έβαζα στη θέση του Blackwater Park το Deliverance ή το Ghost Reveries... ;)

 

αλλά και έτσι σκίζει!!! τι να λέμε τώρα! 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι αυτά είναι! 8) Τελικά ναι στο μυαλό σου θα είμαι! ;D

 

Θα έκανα ίσως μια μικρή παρασπονδία και θα έβαζα στη θέση του Blackwater Park το Deliverance ή το Ghost Reveries... ;)

 

αλλά και έτσι σκίζει!!! τι να λέμε τώρα! 8)

 

Έτσι έτσι!!!  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, θα βάλω 3 κλασσικά και μετά τα καλύτερα 3 που έχω ακούσει σε καινούριες κυκλοφορίες ;)

 

  • Pink Floyd: "Dark Side Of The Moon" - κλασσικό, απίστευτα καθαρή παραγωγή μπορείς να ακούσεις το κάθε όργανο που θέλεις, χωρίς τίποτα να μπαίνει στο δρόμο σου, και παρ'όλα αυτά είναι απίστευτα "δεμένο" το σύνολο!
  • Queen: "A Night At The Opera" - αξίζει να μπει στη λίστα και μόνο για το Death On Two Legs με την εισαγωγή και τα backing, το Lazing on a Sunday Afternoon για την πρωτοτυπία, το Seaside Rendezvous για τον όλο tongue-in-cheek ήχο, και φυσικά το Bohemian Rhapsody.
  • Michael Jackson: "Thriller" - ε, τι να λέμε τώρα..... από τα snares του Billie Jean, στις κιθάρες του Beat It........... το απόλυτο dance sound!!!
  • Nelly Furtado: "Loose" - πείτε ό,τι θέλετε, αλλά ο Timbaland για άλλη μια φορά ξεπερνάει τον εαυτό του! Το beat του Maneater είναι από τα καλύτερα της δεκαετίας και η τοποθέτηση των άσχετων ήχων στο χώρο ώστε να γεμίσουν ένα φαινομενικά άδειο κομμάτι στο Say it Right είναι κατά τη γνώμη μου για σεμινάριο. Σημείο αναφοράς επίσης τα timbaland-trademark sounds με τις άναρθρες κραυγές του ;D ;D Στα μείον φυσικά το κατακλεμμένο Do It.
  • Muse: "Black Holes and Revelations" - "βρώμικη" παραγωγή με τον καλύτερο ήχο του είδους του!! Σεμιναριακό (και πάλι) για μένα το Starlight, το Invincible και το Knights Of Cydonia
  • Amy Winehouse: "Back To Black" - άψογος συνδυασμός κλασσικών elements (πνευστά) με πιο μοντέρνο approach.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AC/DC : Back In Black

AC/DC : For Those About To Rock

PINK FLOYD : Dark Side Of The Moon

PINK FLOYD : The Wall

PINK FLOYD : Pulse

COLDPLAY : A Rush Of Blood To The Head

YANNI : Live At The Acropolis

IRON MAIDEN : Iron Maiden

IRON MAIDEN : The Number Of The Beast

TNT : Realized Fantasies

KORN : korn

RICK WRIGHT : Broken China

JIMI HENDRIX : Band Of Gypsys

JOHN MCLAUGHLIN TRIO : Live At The Royal Festival Hall

LED ZEPPELIN : II

WHITESNAKE : Ready 'n' Willing

WHITESNAKE : 1987

JUDAS PRIEST : Painkiller

PORCUPINE TREE : Coma Divine

DIRE STRAITS : Brothers In Arms

DREAM THEATER : Awake

SAVATAGE : Handfull Of Rain

ROBERT PLANT : Fate Of Nations

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nevermore - Dead Heart in a dead World

Arch Enemy - Rise of the Tyrant

Dream Theater - Awake

Faith No More - Angel Dust

Pink Floyd - Animals

Iron Maiden - (όλα από Killers ως Seventh Son... σεμινάρια από τον Martin Birch)

Rainbow - Ritchie Blackmore 's Rainbow

Savatage - Dead winter dead

Angra - Holyland

Kyuss - Blues for the red sun

            Welcome to Sky Valley

Spiritual Beggars - Ad Astra

                          On Fire

 

....και η λίστα δεν τελειώνει....

θα γράψω κι άλλα

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pain of Salvation - Be : Tα πάντα ακούγονται στην σωστή ένταση και πεντακάθαρα. Πραγματικά άψογο.

 

Νevermore - Dead heart in a dead world : O ήχος της κιθάρας είναι εξωπραγματικός. Όχι ότι στα υπόλοιπα όργανα υστερεί, αλλά πραγματικά στο πως πρέπει να ακούγεται μια κιθάρα με @@ στον *συγχρονο* ακραίο ήχο, είναι πραγματικά σεμινάριο.

 

Ulver - Perdition city : Αν καταφέρνεις ντραμς κανονικά να ακούγονται σαν μπιτάκια και τουμπαλιν, ε, θέλει μεγάλη μαγκιά. Ο ορισμός του "οργανικού-ανόργανου" από την άποψη, ένα ηλέκτρονικό περιπου αλμπουμ που ακούγεται απίστευτα ζεστό χωρίς την χρήση μόνιμων πληκτροπλατων.

 

Νοrah Jones - Come away with me : Δεν θέλει και πολλες πολλες περιγραφές. Πολυ ισορροπημενο.

 

Prodigy - The fat of the land : Ένας δίσκος με παραγωγή άψογη που επιρρέασε (ηχητικά) πολλά είδη.\

 

 

Σίγουρα και κάποια άλλα που δεν μου έρχονται.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου