Προς το περιεχόμενο

Γιατί όχι Reaper;


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και περίπου ενάμισι χρόνο χρησιμοποιώ το Reaper, πριν από αυτό είχα Cubase και Nuendo (καμιά δεκαετία).

 

Δεν είμαι επαγγελματίας και περισσότερο χρησιμοποιώ τα DAW για ηχογράφηση-μίξη και λιγότερο για midi.

 

Θα παρακαλούσα τους ειδικούς του φόρουμ να μου δώσουν τα φώτα τους.

Τι χάνω; Ή τι θα μπορούσε να μου λείψει από ένα σύγχρονο DAW ;

Υπάρχει κάποιος που το δοκίμασε και το εγκατέλειψε για κάποιον λόγο ;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι χάνω;

Τίποτα...εγώ από τη πρώτη στιγμή χρησιμοποιώ το Garageband...που δεν έχει ούτε το 1/100 από τις δυνατότητες των άλλων...και μια χαρά μουσική γράφω ;D

Κατά τη δική μου θεωρία πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου. Εάν θεωρείς τον εαυτό σου μουσικό και το πιο απλό πρόγραμμα σου κάνει. Εάν αρχίζει και σου μπαίνει το σκουλίκι του ηχολήπτη... 8)

Με λίγα λόγια συνήθως δεν φταίει η ηχογράφηση...αλλά το ότι δεν ξέρουμε να παίζουμε σωστά ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα σου θέσω ανάποδα το ερώτημα: Έχεις τα χρήματα να αγοράσεις ένα από τα προγράμματα που ανέφερες; Γιατί αν δε βγάζεις χρήματα από τη μουσική... δε βλέπω  το λόγο να αγοράσεις κάτι τόσο ακριβό, όταν υπάρχει η εναλακτική.

 

Δεν υπάρχει κάτι που λείπει από το Reaper, απ'όσο ξέρω, αν και βέβαια τα native plug ins της Steinberg... εεε όλο και κάτι καλύτερο θα έχουν να σερβίρουν. Αλλά το νόημα είναι πως ο ήχος και η παραγωγή του ήχου είναι η ίδια.

 

Το ένα, βασικό θα έλεγα, πρόβλημα που μπορεί να βρεις είναι η συνεργασία με άλλους. Αν ο συνεργάτης σου δεν έχει Reaper τότε δε θα μπορείς να ανταλάσσεις αρχεία και project files... Αλλίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χάνω;

 

Τιποτα,δεν κανουν τα εργαλεια τον μαστορα αλλα ο μαστορας τα εργαλεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου θέσω ανάποδα το ερώτημα: Έχεις τα χρήματα να αγοράσεις ένα από τα προγράμματα που ανέφερες; Γιατί αν δε βγάζεις χρήματα από τη μουσική... δε βλέπω  το λόγο να αγοράσεις κάτι τόσο ακριβό, όταν υπάρχει η εναλακτική.

 

 

Διαφωνώ. Τα χόμπυ πάντα αξίζουν επενδύσεις αν μας διευκολύνουν, μας κάνουν πιο παραγωγικούς ή χαρούμενους. Πρέπει κανείς να είναι επαγγελματίας για να χρησιμοποιήσει κάτι πιο χρηστικό ή πιο καλής ποιότητας δηλαδη;

 

Τιποτα,δεν κανουν τα εργαλεια τον μαστορα αλλα ο μαστορας τα εργαλεια.

 

Παντελώς ξεχειλωμένη φράση. Πιάσε γκασμά και άνοιγε τρύπα στην άσφαλτο δλδ επειδή το κομπρεσέρ ειναι για τους φλώρους ενώ ο γκασμάς για τους μάστορες.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To reaper απεχει πολυ απο το να χαρακτηρισθει "γκαΖμας".

Ειναι ενα πληρες και λειτουργικο daw.

 

Προσωπικα δεν το προτιμω (χρησιμοποιω SONAR) αλλα οχι επειδη δεν ειναι "καλο" daw αλλα επειδη απλα εχω ..συνηθισει το SONAR... ;)

 

Ηχητικα παντως δεν νομιζω καποιος να κερδισει κατι επειδη επιλεγει ενα συγκεκριμενο daw.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικα παντως δεν νομιζω καποιος θα κερδισει κατι επειδη επιλεγει ενα συγκεκριμενο daw.

Με εξαιρεση ισως νεα plugins

 

Τι χάνω; Ή τι θα μπορούσε να μου λείψει από ένα σύγχρονο DAW ;

Tα plugins που λεγαμε ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το Reaper δεν παιρνει "εξωτερικα"  plug ins? (δουλευει μονο με native?)

Ντεν γκνωριζω γκιαφτο ρωταω... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To reaper όχι μόνο παίρνει plug ins, αλλά θεωρείται και κορυφαίο στην ομαλή τους λειτουργία, και μια από τις στάνταρ πλατφόρμες που δοκιμάζουν οι developers. Είναι επίσης κορυφαίο στις audio δυνατότητες με άψογο routing κλπ.

 

 

Εκεί που υστερεί αρκετά είναι στον midi τομέα, που δεν έχει ας πούμε τα εξωγήινα του cubase, ή score view κ.α. Για έναν τυπικό χρήστη όμως είναι υπεραρκετό, και με τα λεφτά που γλιτώνεις παίρνεις και καλά plug in, διότι τα ενσωματωμένα στα διάφορα DAW είναι κατά κανόνα καλά, αλλά όταν διαλέγεις με βάση τα γούστα σου θα είναι πάντα καλύτερα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου