Προς το περιεχόμενο

Εσωτερική ή Εξωτερική Κάρτα Ηχου ?


pitsipitsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά η γνώμη σας ?

Εξωτερική ή εσωτερική κάρτα ήχου ?

Είχα την αίσθηση ότι οι "εξωτερικές" είναι πιο καλή επιλογή ( επαγγελματικές )

Τελικά όμως έχω απαγοητευθεί μιας και "εξωτερική κάρτα ήχου" σημαίνει "ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ" , "ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ"

με αποτέλεσμα να υποχρεωθείς να κατεβάσεις άλλους drivers και να έχεις ένα latency όχι τόσο κοντά σε αυτό που θα ήθελες

 

Από την άλλη η εξωτερική είναι πανεύκολη στην εγκατάσταση την μετακινείς τη μεταφέρεις χωρίς πρόβλημα , και δεν έχει ανάγκη προενισχυτή για το μικρόφωνο και έχεις και ευκολίες άλλες όπως να συνδέσεις line in κάποιο ζωντανό όργανο όπως πχ μια κιθάρα

 

Ποιά η γνώμη σας ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικά να πω ότι καλό είναι να μη λέμε ανυπόστατα πράγματα και αναφέρομαι στη γενίκευση περί εξωτερικών καρτών και προβλημάτων συγχρονισμού.

Οποιαδήποτε κάρτα με σωστούς drivers θα παίξει σωστά, συνεπώς μπορεί και μια εσωτερική κάρτα να κάνει νερά στο θέμα του συγχρονισμού εφόσον δεν έχουν γραφτεί σωστοί οδηγοί γι' αυτή.

 

Όσο για τα παράσιτα στον ήχο, δες το παραπάνω. Γενικά όλες οι σύγχρονες κάρτες μπορούν να βγάλουν latency αρκετά μικρό για να ηχογραφείς χωρίς πρόβλημα (εφόσον έχει ένα αξιόπιστο πρόγραμμα οδήγησης). Αν εμείς απαιτούμε η M-Audio που αγοράσαμε για 100 ευρώ να έχει latency 1 ms και μας χαλάνε τα 8 ms, τότε μάλλον εμείς έχουμε το πρόβλημα και όχι η κάρτα. Η μόνη περίπτωση να πούμε ότι όντως θα θέλαμε κάτι παραπάνω είναι οι κάρτες USB 1.1 όπου πλέον τίθεται περιορισμός λόγω διαύλου. Υπάρχουν όμως και οι USB 2.0 ή firewire κάρτες, μην το ξεχνάμε!

 

Για να το συνοψίσουμε, υπάρχουν καλές και κακές κάρτες, με καλά και κακά προγράμματα οδήγησης, καλό και κακό ήχο και με βάση αυτά κρίνουμε. Το αν κάποιος θα πάρει εσωτερική ή εξωτερική θα το αποφασίσει λόγω των ευκολιών που παρέχει η καθεμιά και φυσικά βάσει του υπόλοιπου setup μας... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πήρα εξωτερική 200 ευρώ και όχι 100 ......

Και το λιγότερο latency που έχει για να μπορεί να τραβάει είναι 8

Και είναι αυτό που δίνουν οι Asio Driver 4 all

 

Εγώ απλά είπα τη προσωπική μου άποψη και πάντα οι προσωπικές μας γνώμες είναι βασισμένες σε δικές μας εμπειρίες

Εγώ έχω κάθε δικαίωμα νομίζω να μετανιώνω που αγόρασα κάτι έτσι δεν είναι ?

Αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλες τις εξωτερικές κάρτες

Αλλά όταν όσο καιρό δούλευες με εσωτερική δεν είχες ποτέ το παραμικρό πρόβλημα και με εξωτερική έχεις τότε διαμορφώνεις μια Χ άποψη

Οσο για τα "παράσιτα" δεν φταίω εγώ αν η κάρτα Lexicon δεν δίνει καλώδιο USB με "βαρελάκι"

 

Το θέμα το άνοιξα όχι για να πείσω κάποιον ότι οι εξωτερικές δεν είναι καλές

Αλλά για να ενημερωθώ και εγώ ο ίδιος βλέποντας τις απόψεις άλλων μελών για το ποιού είδους κάρτα ήχου είναι καλύτερη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε συγνώμη, αλλά δημιουργείς θέμα ενώ δεν υπάρχει. Η λύση στο πρόβλημά σου οφείλονταν σε πράμα άσχετο με την κάρτα. Και στο ξαναλέω, μην εξάγεις βεβιασμένα αποτελέσματα, γιατί και η ίδια η αγορά σε διαψεύδει.

 

Συγκεκριμένα εγώ όσες κάρτες και να είχα, τόσο η "μικρή" tapco μου των 150€, όσο και η τωρινή μου είναι απροβλημάτιστες τόσο από ηχό όσο και άλλα χαρακτηριστικά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε συγνώμη, αλλά δημιουργείς θέμα ενώ δεν υπάρχει.

 

Οπότε δεν έχει καμμία σημασία αν μια κάρτα είναι εσωτερική ή εξωτερική να υποθέσω ? δε μπορεί , σε κάτι θα υπερτερεί η μία της άλλης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν έχει καμμία σημασία αν μια κάρτα είναι εσωτερική ή εξωτερική να υποθέσω ? δε μπορεί , σε κάτι θα υπερτερεί η μία της άλλης

Τα πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες του καθενός φίλε μου και μόνο όταν έχεις ξεκαθαρίσει τί ψάχνεις μπορείς να πεις ότι κάτι είναι καλύτερο ή χειρότερο.

Για παράδειγμα, τι να μου πει μια απίστευτη εσωτερική κάρτα όταν θα δουλεύω με laptop ή τι να την κάνω μια πανάκριβη εξωτερική κάρτα με αμέτρητα in-outs αν θέλω μόνο να παίζω με MIDI και να βγάζω ένα stereo κανάλι στην έξοδο;

 

Τέσπα, επειδή σε βλέπω ότι θέλεις απαραίτητα μια απάντηση (άσχετα αν έχει νόημα το δίλημμα), ορίστε κάποια πράγματα που έχω καταλάβει περί καρτών ήχου:

 

1) Οι εσωτερικές υπερτερούν σε ταχύτητα, κυριώς οι καινούριες PCI-X κάρτες.

2) Οι εξωτερικές υπερτερούν σε συνδεσιμότητα κι ευελιξία (συνήθως).

3) Οι εσωτερικές υπερτερούν σε τιμή (συνήθως κι εδώ).

4) Οι εξωτερικές υπερτερούν σε μεταφερσιμότητα.

 

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα υλοποίησης. Η ποιότητα της κάθε κάρτας και η αξιοπιστία της είναι ζήτημα του κατασκευαστή και γι' αυτό υπάρχουν καλές και κακές κάρτες σε όλες τις κατηγορίες.

 

Σκέψου το κι αλλιώς. Αν οι μεν υπερτερούσαν στεγνά απέναντι στις δε, ο κόσμος θα έπαιρνε μόνο εσωτερικές ή μόνο εξωτερικές κάρτες. Για να υπάρχουν και τα δύο είδη σημαίνει ότι και τα δύο εξυπηρετούν κάποιες ανάγκες και έχουν συγκεκριμένο λόγο ύπαρξης στην αγορά. Τόσο απλά... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν έχει καμμία σημασία αν μια κάρτα είναι εσωτερική ή εξωτερική να υποθέσω ? δε μπορεί , σε κάτι θα υπερτερεί η μία της άλλης

 

Δες και το άλλο. Πολλές εσωτερικές δίχως το Break out box (αυτό που είναι έξω από τον υπολογιστή), κατηγορήθηκαν από πάρα πολλούς χρήστες, ότι έπιαναν τος θορύβους στο εσωτερικό του κουτιού, καταγγελία που ήταν αρκετή για να τους βγει το όνομο (και μάλιστα καταστροφικό για την δουλειά που έπρεπε να επιτελέσουν)

 

Η μόνη διαφορά τους είναι στη καθυστέρηση, αν και με τα πρωτόκολλα firewire800 και το καινούριο usb3 αυτό μάλλον δε θα αποτελεί καν θέμα.

 

 

Και στο ξαναλέω, το ότι σου έκατσε στραβή είτε για άσχετο λόγο (όπως εν μέρη στην περίπτωσή σου), είτε εξαιτίας κακής εταιρίας, δεν είναι λόγος να εξάγει κάποιος συνολικά συμπεράσματα για κάποιο γεγονός. Οπότε και συνυπολογίζοντας τα όσα προείπε και ο alchemist, δίλημμα απλώς δεν υφίσταται. Την ίδια δουλειά που κάνει η BMW, την ίδια κάνει και η AUDI. Έτσι απλά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η γνώμη σας ?

Εξωτερική ή εσωτερική κάρτα ήχου ?

Είχα την αίσθηση ότι οι "εξωτερικές" είναι πιο καλή επιλογή ( επαγγελματικές )

Τελικά όμως έχω απαγοητευθεί μιας και "εξωτερική κάρτα ήχου" σημαίνει "ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ" , "ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ"

με αποτέλεσμα να υποχρεωθείς να κατεβάσεις άλλους drivers και να έχεις ένα latency όχι τόσο κοντά σε αυτό που θα ήθελες

 

Από την άλλη η εξωτερική είναι πανεύκολη στην εγκατάσταση την μετακινείς τη μεταφέρεις χωρίς πρόβλημα , και δεν έχει ανάγκη προενισχυτή για το μικρόφωνο και έχεις και ευκολίες άλλες όπως να συνδέσεις line in κάποιο ζωντανό όργανο όπως πχ μια κιθάρα

 

Ποιά η γνώμη σας ?

 

 

Όντως οι εξωτερικές είναι ποιο επαγγελματικές αλλά όχι όλες.Το σίγουρο  είναι ότι οι εξωτερικές κάρτες σαν τη ΜΟΤU,digidising και RME,είναι σίγουρο ότι δεν θα σου βγάλουν καθυστέρηση(όχι ότι οι άλλες δεν είναι αξιόλογες) ειδικά με το firewire.Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να τα σκάσεις, πράγμα που το θεωρώ αναγκαίο, αν θέλεις ένα αρεστό αποτέλεσμα και στον ήχο και στον συγχρονισμό μίας και είναι το Α-Ω για οποιοδήποτε μουσικό ή στούντιο ;).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η γνώμη σας ?

Εξωτερική ή εσωτερική κάρτα ήχου ?

Είχα την αίσθηση ότι οι "εξωτερικές" είναι πιο καλή επιλογή ( επαγγελματικές )

Τελικά όμως έχω απαγοητευθεί μιας και "εξωτερική κάρτα ήχου" σημαίνει "ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ" , "ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ"

με αποτέλεσμα να υποχρεωθείς να κατεβάσεις άλλους drivers και να έχεις ένα latency όχι τόσο κοντά σε αυτό που θα ήθελες

 

Από την άλλη η εξωτερική είναι πανεύκολη στην εγκατάσταση την μετακινείς τη μεταφέρεις χωρίς πρόβλημα , και δεν έχει ανάγκη προενισχυτή για το μικρόφωνο και έχεις και ευκολίες άλλες όπως να συνδέσεις line in κάποιο ζωντανό όργανο όπως πχ μια κιθάρα

 

Ποιά η γνώμη σας ?

 

 

Το ότι έκανες λάθος επιλογή δεν σημαίνει ότι όλες οι εξωτερικές έχουν καθυστέρηση.Όντως οι εξωτερικές είναι ποιο επαγγελματικές αλλά όχι όλες.Το σίγουρο  είναι ότι οι εξωτερικές κάρτες σαν τη ΜΟΤU,digidising και RME,είναι σίγουρο ότι δεν θα σου βγάλουν καθυστέρηση(όχι ότι οι άλλες δεν είναι αξιόλογες) ειδικά με το firewire.Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να τα σκάσεις, πράγμα που το θεωρώ αναγκαίο, αν θέλεις ένα αρεστό αποτέλεσμα και στον ήχο και στον συγχρονισμό μίας και είναι το Α-Ω για οποιοδήποτε μουσικό ή στούντιο ;).

 

Με λίγα λόγια πρέπει κάποιος να έχει τελειώσει ηλεκτρονικός υπολογιστών για να πάει να αγοράσει μια κάρτα ήχου σήμερα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου