Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το "καλύτερες τιμές για ξένους" ειναι όντως προσβλητικό.

Μηπως όμως συμπεριλαμβάνει και μεταφορικά κανένα κατοστάρικο; Κοτζάμ κιθαρα θα στείλει ...

Λέω γω τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "καλύτερες τιμές για ξένους" ειναι όντως προσβλητικό.

Μηπως όμως συμπεριλαμβάνει και μεταφορικά κανένα κατοστάρικο; Κοτζάμ κιθαρα θα στείλει ...

Λέω γω τώρα...

 

600 την πουλάει εδώ στο Νοιζ, χωρίς μεταφορικά, στο Ebay τα μεταφορικά έχουν να κάνουν με την απόσταση , αλλά μιλάμε οτι έχει Buy It Now στα 499 δολάρια , όχι δημοπρασία - πατάς κλικ και την αγοράζεις 499 δολάρια !! Δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνει κάποιος για να το χαρακτηρίσεις λαμογιά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν δικαιολογώ κανέναν αλλά εδώ στο νοιζ ξέρει ενδέχωμενως το παιδί ότι θα του τα ζαλίσουν στο παζάρια. Το ιμπει και 499 που λέει , τα μεταφορικά πάνε ξεχωριστά , έτσι δεν είναι ;

 

600 την πουλάει εδώ στο Νοιζ, χωρίς μεταφορικά, στο Ebay τα μεταφορικά έχουν να κάνουν με την απόσταση , αλλά μιλάμε οτι έχει Buy It Now στα 499 δολάρια , όχι δημοπρασία - πατάς κλικ και την αγοράζεις 499 δολάρια !! Δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνει κάποιος για να το χαρακτηρίσεις λαμογιά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο συμφωνώ με τις τοποθετήσεις σας. Βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε άτομα σαν απατεώνες τη στιγμή που δεν ξέρουμε πρώτα αν είναι:

1) Χαζοί

2) Κοινωνικά δυσπροσάρμοστοι

3) Κλινικές περιπτώσεις

4) Τσιγκούνηδες

5) Άσχετοι που αγόρασαν κάτι πανάκριβα και νομίζουν ότι αυτή είναι η τιμή

6) κλπ κλπ

 

Όλα τα παραπάνω, παρότι δεν είναι χαρακτηριστικά ενός καλού πωλητή/αγοραστή δεν σημαίνουν -σώνει και καλά- πρόθεση εξαπάτησης. Ας μην ξεφωνίζουμε αγνώστους με ενδείξεις και εντυπώσεις, και μάλιστα πενιχρές.

 

Η αγένεια και η ασυνέπεια από την άλλη μεριά είναι σαφέστατα αξεπέραστο πρόβλημα. Αγοραστής που μου κλείνει ραντεβού και ούτε καν εμφανίζεται ούτε τηλεφωνεί, κλείνοντάς με στο σπίτι ένα απόγευμα, είναι σαφέστατα απαράδεκτος.

 

Ας μην ξεχνάμε επίσης την ευθύνη του αγοραστή. Έχω κάνει λάθος αγορές και εκτός από τον πωλητή έφταιγα κι εγώ. Κυρίως εγώ. Πρέπει να ενημερωνόμαστε για αυτά που αγοράζουμε. Δεν μπορώ να διανοηθώ την πνευματική τεμπελιά κάποιου που θα έδινε 600 ευρώ για ένα sampler από τα '80s χωρίς να χρησιμοποιήσει προηγουμένως το google ή και το εργαλείο που λέγεται κοινότητα του noiz. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος θα έδινε σήμερα 600 ευρώ χωρίς να είναι σίγουρος 100% για την αγορά του.

 

Τέλος θα ήθελα να σχολιάσω ότι συμφωνώ με αυτό:

Παντως οι χειροτερες περιπτώσεις αγοραστών είναι οι παρακατω:

4. Οι αγενεστατοι που στελνουν μηνυματα του στυλ "δινω τοσα τελος" με υφακι, λες και αν ηθελα να κανω καλυτερη τιμή με το να μου μιλήσεις αποτομα ή με ύφος θα με κανεις να στο δωσω φθηνότερα!

Αλλά όμως: μου έχει τύχει να προτείνω, πάντοτε γραπτά, σύντομα και με τον ευγενικότερο τρόπο, μια χαμηλότερη τιμή, και μετά από μερικές η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε. Όντως η αρχική του πωλητή ήταν πολύ ψηλή, στα 80% της τιμής λιανικής, επομένως το όχι παζάρια δεν στέκει πάντοτε με όρους πραγματικότητας. Το σημαντικότερο είναι μετά τη συναλλαγή όλοι να είναι ευτυχείς και με καλές εντυπώσεις, όχι η σχολαστική τήρηση άγραφων κανόνων. Με ευγένεια όλα γίνονται.

 

5. Αυτοι που γραφεις "οχι ανταλλαγες" και σου προτείνουν ανταλλαγη

Παρομοίως θα διευκρίνιζα: το έχω αναγράψει αρκετές φορές σε αγγελίες μου αλλά τελικά κάποιες από τις προτάσεις ανταλλαγής ήταν όντως ενδιαφέρουσες και στην τελική δεν έπαθα τίποτε που διάβασα ένα τηλεγραφικό ευγενικό μήνυμα με μια άλλη πρόταση. Εφόσον η πρόταση γίνεται διακριτικά και όχι φορτικά, για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα. Η αναγραφή του "όχι ανταλλαγές" είναι χρήσιμη γιατί διώχνει κάποιους ασόβαρους αγοραστές, δεν είναι κανόνας στις πλάκες του Μωυσή.

 

2. Δεν περιγραφουν ακριβως αυτο που πουλανε και την κατασταση στην οποια βρισκεται

3. Δεν εχουν επαφη με την τρεχουσα τιμή του προιοντος που επικρατει στην αγορα.

Για μένα χειρότεροι πωλητές είναι οι αγενείς, αυτοί που δεν σε ενημερώνουν προκαταβολικά για ελαττώματα, αυτοί που σκόπιμα πάνε να σε εξαπατήσουν και φαίνεται (αυτό το κρίνω κυρίως από την επαφή μαζί τους και όχι από την αγγελία).

 

Δεν περιμένω από τον καθένα να αφιερώνει 45 λεπτά για να γράψει τις αγγελίες του με πλήρεις περιγραφές. Επίσης δεν έχουν όλοι 2 ώρες να ψάχνουν όλες τις αγγελίες ενός προϊόντος ούτε την εμπορική αντίληψη για να ορίσουν μια σωστή τιμή. Εγώ έχω το ψώνιο μου, οπότε το κάνω εις βάρος του πενιχρού ελεύθερου χρόνου μου. Άλλοι όμως δεν προλαβαίνουν να πέρδονται.

 

Για μένα η βασική προϋπόθεση είναι ένας ευγενικός, λογικός και καλοπροαίρετος πωλητής. Αυτό το κρίνω όμως με πιο εκτεταμένη επαφή (μέιλ, τηλέφωνο) για να έχω μεγαλύτερο δείγμα του πώς φέρεται και πώς λειτουργεί. Μου έχουν τύχει παιδιά που παρά κάποια -συνήθως αυθαίρετη- αρνητική εντύπωση στην αρχή, ήταν τελικά πολύ εντάξει σε όλα. Δεν κάνω συναλλαγή χωρίς να υπάρξει κάποια επαφή και στα ακριβά αντικείμενα οπωσδήποτε κάνω αρκετές επαφές προτού προχωρήσω, ιδίως αν είναι από απόσταση.

 

Τέλος η αγοραπωλησία είναι μια πράξη επικοινωνίας και για να γίνει σωστά πρέπει να υπάρχει διάθεση επικοινωνίας. Η λογική θέλω να πουλήσω αλλά δεν θέλω και πολλά πολλά κατά τη γνώμη μου είναι και αναποτελεσματική και ανεπιθύμητη.

 

Επομένως θα συνόψιζα σαν ζητούμενο για τους μεν πωλητές: ευγένεια, συνέπεια, καλές εξηγήσεις, κοινή λογική, διάθεση επικοινωνίας.

Για τους δε αγοραστές: τα ίδια με παραπάνω, προσοχή, ενημέρωση, υγιή επιφυλακτικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν δικαιολογώ κανέναν αλλά εδώ στο νοιζ ξέρει ενδέχωμενως το παιδί ότι θα του τα ζαλίσουν στο παζάρια. Το ιμπει και 499 που λέει , τα μεταφορικά πάνε ξεχωριστά , έτσι δεν είναι ;

 

 

499 $ = 364 euro στο ebay , 600 euro στο Noiz !! όσο και παζάρια να κάνουν στο φόρουμ δεν δικαιολογειται τέτοια διάφορα χρημάτων, είναι λαμογιά ... ας λέμε τα πράγματα με το ονομά τους !!

 

Ο Καθένας μας έχει το δικαίωμα να πουλάει όσο θέλει, αλλά αν είσαι μέλος ενός φόρουμ σαν το Νοιζ και κάνεις κάτι τέτοιο ... ε δεν είναι έντιμο πως να το κάνουμε !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

499 $ = 364 euro στο ebay , 600 euro στο Noiz !! όσο και παζάρια να κάνουν στο φόρουμ δεν δικαιολογειται τέτοια διάφορα χρημάτων, είναι λαμογιά ... ας λέμε τα πράγματα με το ονομά τους !!

Δεν έχω άποψη για τη συγκεκριμένη αγγελία αλλά η λογική στην οποία τη στηρίζεις είναι εξαρχής λάθος.

 

Η τιμή του ebay δεν μεταφράζεται σε ευρώ χωρίς τα μεταφορικά. Για να απολαύσεις τιμές και νόμισμα ΗΠΑ πρέπει να είσαι στις ΗΠΑ.

 

edit: τώρα κατάλαβα την περίπτωση. Το ίδιο για το νόμισμα ισχύει και αντιστρόφως.

 

Άσε που στην Αμερική τα parts είναι φτηνότερα και όχι επιβαρυμένα με ΦΠΑ όπως εδώ. Επιπλέον ο αγοραστής θα επιβαρυνθεί και με μεταφορικά. Δεν μου φαίνεται παράξενη η διαφορά τιμής, εφόσον θέλει να έχει ρεαλιστικές πιθανότητες πώλησης. Και εν πάσει περιπτώσει τα στοιχεία σου είναι πολύ ελλιπή για να είσαι τόσο σίγουρος ότι πρόκειται για λαμογιά. Όσο για την τιμή 600 ευρώ για partcaster, ελλέιψει άλλων στοιχίων, καταρχήν δεν είναι και τόσο εξωπραγματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

link=topic=1497.msg791787#msg791787 date=1392971855]

499 $ = 364 euro στο ebay , 600 euro στο Noiz !! όσο και παζάρια να κάνουν στο φόρουμ δεν δικαιολογειται τέτοια διάφορα χρημάτων, είναι λαμογιά ... ας λέμε τα πράγματα με το ονομά τους !!

 

Δεν έχω άποψη για τη συγκεκριμένη αγγελία αλλά η λογική στην οποία τη στηρίζεις είναι εξαρχής λάθος.

 

Η τιμή του ebay δεν μεταφράζεται σε ευρώ χωρίς τα μεταφορικά. Για να απολαύσεις τιμές και νόμισμα ΗΠΑ πρέπει να είσαι στις ΗΠΑ.

 

edit: τώρα κατάλαβα την περίπτωση. Το ίδιο για το νόμισμα ισχύει και αντιστρόφως.

 

Άσε που στην Αμερική τα parts είναι φτηνότερα και όχι επιβαρυμένα με ΦΠΑ όπως εδώ. Επιπλέον ο αγοραστής θα επιβαρυνθεί και με μεταφορικά. Δεν μου φαίνεται παράξενη η διαφορά τιμής, εφόσον θέλει να έχει ρεαλιστικές πιθανότητες πώλησης. Και εν πάσει περιπτώσει τα στοιχεία σου είναι πολύ ελλιπή για να είσαι τόσο σίγουρος ότι πρόκειται για λαμογιά. Όσο για την τιμή 600 ευρώ για partcaster, ελλέιψει άλλων στοιχίων, καταρχήν δεν είναι και τόσο εξωπραγματική.

 

Αν διαβάσεις από την αρχή τι έγραφα θα καταλάβεις, δεν είπα ποτέ οτι τα 600 ευρω που την πουλάει είναι λίγα ούτε πολλά , ξαναδιαβασε αν θες τα ποστ μου..

 

Το εν λόγω μέλος του Νοιζ , πουλάει εδώ μέσα στις αγγελίες την κιθάρα στα 600 ευρώ (καθόλα σεβαστό) , το "λαμογιαστό" της υποθέσεως είναι ότι ο ίδιος έχει βάλει την ίδια κιθάρα για πώληση στο Ebay (BuyItNow - όχι δημοπρασία) στα 490 Δολάρια = 364 ευρώ !!! , αυτό είναι το μεμπτό της υπόθεσης, όταν είσαι μέλος ενός φόρουμ και θεωρείς οτι θα βρεις μέσα σε αυτόν κάποιον μα πληρώσει 140 ευρώ παραπάνω... ε σαφώς και είναι ανέντιμο.

 

Όσο για τα μεταφορικά η τελική τιμή που δίνει ο τύπος για να την αγοράσει κάποιος (συμπεριλαμβανομενων και των εξόδων μεταφορικών και συσκευασίας) Για αποστολη στην Αμερική είναι συνολικά 473 ευρώ !! ή για την Ευρώπη 450 ευρώ !! Σου ξαναλέω εδώ μέσα ζητάει 600 !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις λόγο να πιστέυεις πως στο noiz θα τα πληρώσει ο πωλητής;

 

Ελπίζω όχι , δεν εξετάζω αυτό, την ανέντιμη λογική και την πρόθεση του εξετάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις από την αρχή τι έγραφα θα καταλάβεις, δεν είπα ποτέ οτι τα 600 ευρω που την πουλάει είναι λίγα ούτε πολλά , ξαναδιαβασε αν θες τα ποστ μου..

 

Το εν λόγω μέλος του Νοιζ , πουλάει εδώ μέσα στις αγγελίες την κιθάρα στα 600 ευρώ (καθόλα σεβαστό) , το "λαμογιαστό" της υποθέσεως είναι ότι ο ίδιος έχει βάλει την ίδια κιθάρα για πώληση στο Ebay (BuyItNow - όχι δημοπρασία) στα 490 Δολάρια = 364 ευρώ !!! , αυτό είναι το μεμπτό της υπόθεσης, όταν είσαι μέλος ενός φόρουμ και θεωρείς οτι θα βρεις μέσα σε αυτόν κάποιον μα πληρώσει 140 ευρώ παραπάνω... ε σαφώς και είναι ανέντιμο.

 

Όσο για τα μεταφορικά η τελική τιμή που δίνει ο τύπος για να την αγοράσει κάποιος (συμπεριλαμβανομενων και των εξόδων μεταφορικών και συσκευασίας) Για αποστολη στην Αμερική είναι συνολικά 473 ευρώ !! ή για την Ευρώπη 450 ευρώ !! Σου ξαναλέω εδώ μέσα ζητάει 600 !!

 

Απο τη στιγμη που καποιος δεν λεει ψεμματα στην αγγελια του δεν νομιζω να μπορεις  να του πεις τιποτα ακομα και δεν σου αρεσουν οι πρακτικες η ο τροπος του.

 

Τωρα στο παραδειγμα σου δεν βλεπω κατι κακο να την βαλει φθηνοτερα στο ebay και για την αξιολογηση που μπορει να σε καψει αλλα και για την φερεγγυοτητα του ολου θεματος καθως βγαζει απο την εξισωση τις δοσοληψιες με παραξενοπεριεργοελληνες(μας αρεσει δεν μας αρεσει ο χαρακτηρισμος).Σου λεει ας την βαλω ebay και ας την δωσω φθηνοτερα τουλαχιστον εξασφαλιζω μια καλη συνδιαλλαγη...εδω ακομα και 300 να την εδινε η θα τον ζαλιζανε με παζαρια η θα του λεγανε ναι και θα το μετανιωνανε την αμεσως επομενη χιλια δυο.

Επομενως δικαιωμα του....απο τη στιγμη που δεν σου την μοστραρει για αυθεντικη fender δεν μπορεις να πεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου