Προς το περιεχόμενο

Rockinger Telecaster Video (with Trademark 30)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα με βιντεοσκόπησα να παίζω με την Rockinger Candy Apple Tele μου στον Tech 21 Trademark 30 ενισχυτή μου. ;D

 

Η διαδικασία έγινε ως εξής:

έπαιζα καρφί στον ενισχυτή, στη ρύθμιση "tweed" (εξομοίωση Fender ενισχυτή). Από το direct out, έστειλα το σήμα στον Presonus Tube Pre και από εκεί στην κάρτα ήχου (M-Audio Audiophile 2496).

Kατέγραφα σε video τις βλακείες που έπαιζα, ενώ ταυτόχρονα ηχογραφούσα στο Sonar το σήμα που έπαιρνα από τον ενισχυτή.

 

Στη συνέχεια στο PC, αφαίρεσα τον ήχο που είχε καταγράψει η κάμερα και συγχρόνισα το σήμα που είχα καταγράψει στο SONAR, έτσι ώστε να προκύψει ένα video με όσο το δυνατόν πιο καθαρό και αντιπροσωπευτικό σήμα.  8)

 

Στο κλιπ κατα κύριο λόγο η κιθάρα ακούγεται χωρίς καμιά επεξεργασία (μόνο με το spring reverb του ενισχυτή). Απλά σε 2-3 σημεία πρόσθεσα κάποια VST εφφε (compressor, chorus, delay, tremolo, reverb) στον υπολογιστή για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

 

 

Ιδού λοιπόν το video:

 

 

ΥΓ: Η ποιότητα των χρωμάτων είναι ολίγον τι ΧΑΛΙΑ... :-\

Για αυτό πάρτε 1-2 photos για να απολαύσετε το πραγματικό Candy Apple Red της κιθάρας!!! 8)

 

Rockinger.jpg

 

P1010063.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεος!

 

Γι άλλη μια φορά αποδεικνύεται η απλότητα του tech!!! Ότι πρέπει για το σπίτι!

 

H tele φαίνεται σαν fiesta red στο video! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος, το παιξιμο και γενικοτερα η ολη δουλεια αξιζουν συγχαρητηρια!

 

 

ευγε!

 

 

η τελε εχει Binding?

 

μαλλον οχι, αλλα στη φωτο μοιαζει να εχει. (θα της πηγαινε παντως...)  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος, το παιξιμο και γενικοτερα η ολη δουλεια αξιζουν συγχαρητηρια!

 

 

ευγε!

 

 

η τελε εχει Binding?

 

μαλλον οχι, αλλα στη φωτο μοιαζει να εχει. (θα της πηγαινε παντως...)  ;)

 

Ναι είναι double bound, απλά η εικόνα του video δεν είναι καλή και δεν φαίνεται σωστά η κιθάρα... :-\

 

Rockinger%20(17).JPG

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tres bien! Κάνε κάτι αντίστοιχο και με την 335... 8)

 

 

Ωραίο πράγμα ο neck μαγνήτης ρε σεις, ακόμα και σε Tele... ;D :D :-X

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tres bien! Κάνε κάτι αντίστοιχο και με την 335... 8)

 

 

Ωραίο πράγμα ο neck μαγνήτης ρε σεις, ακόμα και σε Tele... ;D :D :-X

 

Καταρχήν, έπεται (αν σας ενδιαφέρει) και το Part #2 αυτού του video, όπου παίζω λίγο με τα γκαζια του ενισχυτή.*

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι αντίστοιχο και με τη Rockinger strat και φυσικά και με την 335. 8)

 

Το κακό της υπόθεσης, είναι ότι επειδή δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόγραμμα επεξεργασίας video, και δουλεύω με το Windows Movie Maker, είναι αρκετά επίπονη η διαδικασία του "κόψε-ράψε" και συγχρονισμού του ήχου... :-\

 

*Αν και αν είναι να ακούσετε lead guitar από μένα, καλύτερα να βάλω κανέναν άλλο να παίξει στη θέση μου...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tres bien! Κάνε κάτι αντίστοιχο και με την 335... 8)

 

 

Ωραίο πράγμα ο neck μαγνήτης ρε σεις, ακόμα και σε Tele... ;D :D :-X

 

Καταρχήν, έπεται (αν σας ενδιαφέρει) και το Part #2 αυτού του video, όπου παίζω λίγο με τα γκαζια του ενισχυτή.*

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι αντίστοιχο και με τη Rockinger strat και φυσικά και με την 335. 8)

 

Το κακό της υπόθεσης, είναι ότι επειδή δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόγραμμα επεξεργασίας video, και δουλεύω με το Windows Movie Maker, είναι αρκετά επίπονη η διαδικασία του "κόψε-ράψε" και συγχρονισμού του ήχου... :-\

 

*Αν και αν είναι να ακούσετε lead guitar από μένα, καλύτερα να βάλω κανέναν άλλο να παίξει στη θέση μου...

 

Όλα είναι ευπρόσδεκτα, απλά φρόντισε σε παρακαλώ να φανεί και παντοφλίτσα στα επόμενα videos...Είμαστε family forum εξάλλου. ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου