Προς το περιεχόμενο

40 Essential Drum Rudiments


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Good job Haris, πολύ ενδιαφέρον το post σου και πολύ χρήσιμο.

Μιας και πιάσαμε λοιπόν το αριστερό χέρι (δεξί για τους αριστερόχειρες) να παραθέσω και εγώ αυτήν την σελίδα:

http://www.billrotelladrumbeatings.com/lefthand.gif που αν και δεν είναι τίποτα φοβερό, εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει αρκετά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν θυμαμαι καλα γιατι περασαν πολλα χρονια τα εχει σχεδον  ολα το βιβλιο του Μπαντυ Ριτς και με πολυ καλο τροπο , ευκολο να καταλαβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Good job Haris, πολύ ενδιαφέρον το post σου και πολύ χρήσιμο.

Μιας και πιάσαμε λοιπόν το αριστερό χέρι (δεξί για τους αριστερόχειρες) να παραθέσω και εγώ αυτήν την σελίδα:

http://www.billrotelladrumbeatings.com/lefthand.gif που αν και δεν είναι τίποτα φοβερό, εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει αρκετά.

 

 

 

Όντως είναι ασκησούλες που λύνουν σε μεγάλο βαθμό το αριστερό.Βέβεια εγώ κάνω εξάσκηση στο αριστερό με το stick control το βιβλίο και βοηθάει πολύ.

Percussion world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μιας που αναφερθήκαμε στα rudiments που όμως εκτός από τα χέρια γυμνάζουν και το μυαλό να αναφέρω και εγώ μια άσκηση κατα τη γνώμη μου ενδιαφέρουσα, κυρίως γιατί γίνεται σε μέτρο 3/4 που με το 4άρι που έχει πέσει τα τελευταία χρόνια στη μουσική το συναντάς αρκετά σπάνια. Λοιπόν σε μέτρο 3/4 τα χέρια που γράφο είναι όγδοα, και οι / δηλώνουν αλλαγή μέτρου:

 

RLRLRR / LRLRLL / RLRR LR / LRLL RL / RLRR LR / LL RLRL / RR LRLR / LL RLRR / LRLRLL / .......

και συνεχίζεται ο κυκλος με το αριστερό χέρι να οδηγεί(το τελευταίο μέτρο που έγραψα είναι το πρώτο του κύκλου του αριστερού χεριού). Δηλαδή μιλάμε για μια συνεχή επανάληψη του σχήματος triple paradiddle triple paradiddle paradiddle ή RLRLRR LRLRLL RLRR και το αντίστοιχο με το αριστερό χέρι να οδηγεί.Προφανώς όποιος το παίξει έτσι από μόνο του δεν 8α βρει νόημα στην άσκηση. Γι αυτό το καλύτερο είναι να μετράμε το 1 κά8ε μέτρου με το πόδι στο hi-hat. Και για όσους ξεπεράσουν και αυτό το στάδιο( όχι πως είναι δύσκολο, μάλλον standard έτσι όπως έχει εξελιχθεί το drumming) καλό θα ήταν να καταφέρει να βρίσκει που είναι και το τερτάμετρο(μπορεί να βάλει εκεί ένα crash).Νομίζω ότι αν η ασκηση βγει καλά θα γουστάρετε πολύ.Enjoy  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Όντως είναι ασκησούλες που λύνουν σε μεγάλο βαθμό το αριστερό.Βέβεια εγώ κάνω εξάσκηση στο αριστερό με το stick control το βιβλίο και βοηθάει πολύ.

 

Παιδιά για ποιό βιβλίο ακριβώς μιλάμε εδω?

 

Ευχαριστώ!

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • 3 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου