Προς το περιεχόμενο

Αποσταση χορδής από μαγνήτη.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.....Αυτές τις ημέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την ηλεκτρική μου... Το πρόβλημα προυπήρχε απλα τώρα το διαπίστωσα.Είναι μια strat Mexico και το πρόβλημα εντοπίζεται στη Mi cadini η οποία βγαίνει εκτος του Range του πόλου στον neck μαγνήτη, με αποτέλεσμα να ακούγεται πιο σιγά σε σχέση με τις άλλες. Οι υπόλοιπες χορδές κάθονται ακριβώς πάνω στους πόλους.....Ρώτησα και μου είπαν οτι φταιει το nut....Παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω τι πραγματικά συμβαίνει..... και πως διορθώνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περίεργο φαίνεται το πρόβλημα με το nut το είχε εξ'αρχής ή "πειράχτηκε" στην πορεία; Ποιο πιθανό θα μου φαινόταν να είναι στραβά τοποθετημένο κάποιο saddle στη γέφυρα...

 

Εν'πάσει περιπτώσει, το καλύτερο nut που κυκλοφορεί, κατά τη γνώμη μου, αυτό της graphtech έχει λιγώτερο από ¤8, οπότε βάζεις ένα τέτοιο και ξεμπερδεύεις (και δεν ξεκουρδίζεται και η κιθάρα στα bends!) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωρε παιδι μου εχω κουραστει να διαβαζω τις ΒΛΑΚΕΙΕΣ που σας λενε καθε ειδους καραγκιοζηδες!

:twisted: :lol:

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ STRAT ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΖΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ ΤΩΝ ΜΑΓΝΗΤΩΝ!

 

Ειναι "εκ γενετης" "προβλημα" των strat & διορθωνεται μονο με custom pickguard :wink:

 

Συνηθως δεν ευθυγραμμιζονται τα καντινια με τους πολους είτε του πισω ,είτε του μπροστινου μαγνητη :wink:

 

Σηκωσε λιγο τον πανω μαγνητη (την μερια που βλεπει τα καντινια,και το προβλημα σου θα λυθει..)

 

Το nut δεν φταιει (φανταζομαι οτι η μι σου ευθυγραμιζεται αρκετα με τους πολους των υπόλοιπων μαγνητων...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να δουμε τωρα πιο εξυπνο παιδακι θα απαντησει σωστα στην ερωτηση:

 

ΓIATI ΣΤΙΣ STRAT ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ Η ΠΛΗΡΗΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΧΟΡΔΩΝ & POLE PIECES ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ :?:

 

Ο νικητης κερδίζει την 69 stratocaster μου! :wink:

(καλα μη το παρετε & στα σοβαρα!) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν'πάσει περιπτώσει' date=' το καλύτερο nut που κυκλοφορεί, κατά τη γνώμη μου, αυτό της graphtech έχει λιγώτερο από ¤8, οπότε βάζεις ένα τέτοιο και ξεμπερδεύεις (και δεν ξεκουρδίζεται και η κιθάρα στα bends!) :wink:[/quote']

Ή βάζεις λίγο ξύσμα μολυβιού στις σχισμές του nut και έχεις ανέλπιστα καλά αποτελέσματα :wink:

Για το πρόβλημα με τον μαγνήτη υποτίθεται ότι οι μαγνητες Hot Rails κλπ. με τις ράγες ή λεπίδες διορθώνουν το πρόβλημα αυτό αφού δεν έχουν πόλους.

Πάντως δεν κατάλαβα,γενικά δεν ακούγεται δυνατά η Μι ή απλά όταν κάνεις σήκωμα;Γιατί στην δεύτερη περίπτωση ίσως χρειαστείς τους μαγνήτες που σου λέω αλλά γενικά εγώ δεν έχω πρόβλημα και με τους κανονικούς μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σας.... Έχω δει starts που τα καντίνια πέφτουν ακρίβως πάνω στους πόλους και γι' αυτο ανησύχησα.... Παρολαυτά μετακινόντας την χορδή πάνω στο βαγονάκι δεν "έρχεται"... οπότε το πίστεψα.....Θα σηκώσω τον μαγνήτη και θα φτιάξει.... Από την άλλη σκέφτομαι οτι όποιον μαγνήτη και να βάλω το πρόβλημα θα παραμένει.... Ακόμα κατι.... Την πρώτη φορα που εκάνα setup έβαλα 10αρες χορδές με αποτέλεσμα ο Καγμακης (ο μάστορας) να ανοίξει τα αυλάκια στο nut.... Μου είπαν τωρα οτι μονο 10αρες θα πρέπει να βάζω και οχι 9αρες.... ισχύει κατι τέτοιο η μου λένε μπούρδες γιατι με είδαν όμορφο και με ζηλεύουνε....... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουρδα στη μπουρδα σου λενε!! :P

 

Έχω δει starts που τα καντίνια πέφτουν ακρίβως πάνω στους πόλους και γι' αυτο ανησύχησα....

 

ναι αλλα τοτε δεν ευθυγραμμιζονται οι μπασες χορδες :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ανοίξω ένα παρόμοιο post αλλά η ερώτησή μου ψιλο-ταιρειάζει εδώ:

Η Μι καντίνι νιώθω ότι είναι αρκετά κάτω στην κιθάρα μου. Δηλαδή πάνω στο παίξιμο καμιά φορά νιώθω ότι δεν έχει πολύ κομμάτι ταστιέρας από κάτω για να το πω απλά, και η χορδή μου γλιστράει προς τα κάτω...

Είναι θέμα setup? Τα saddles είναι όσο το δυνατό πιο κοντά μεταξύ τους οπότε δεν έχω περιθώριο να ανεβάσω την ΜΙ περισσότερο προς τα πάνω.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ξανακοψεις το nut.οι αποστασεις των χορδων ειναι ισες μεταξυ τους?η μι μπασα εχει περιθωριο να "ανεβει" προς το εξωτερικο μερος της ταστιερας?

το μπρατσο εφαμοζει πληρως στο neck pocket η υπάρχει neck gap?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς να το κόψω?? Αφού τα αυλάκια είναι ήδη χαραγμένα, πώς γίνεται να τις φέρω πιο πάνω όλες τις χορδές?

Μήπως πρέπει να πάρω άλλο nut?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου