Προς το περιεχόμενο

Noiz canceling system for strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερω οτι βγαζει η suhr ενα τετοιο συστημα που ισχυριζεται πως δεν εχεις καθολου τον θορυβο του μονοπηνιου κ ταυτοχρονα δεν διαφοροποιειται καθολου ο ηχος που ειχε ο μαγνητης σε σχεση με πριν!!!

 

Εχει κανεις τοποθετησει στην strat του αυτο το συστημα?

 

Τι εντυπωσεις του αφησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το επιβεβαιώνω. Το έχω βάλει σε μια 60's classic player. Μου το τοποθέτησε ο Κουρμπής. Δουλεύει άψογα και δεν κόβει απολύτως τίποτα από τα καθαρά. Το μειονέκτημα του ότι είναι ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κατι τετοιο δηλαδη καθαρισες τελειως απο θορυβο?

 

Εγω σκεφτομουν αν δεν βαλω αυτο να κανω shielding....

 

Ποια η αποψη σου για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shielding δεν έχω κάνει ποτέ και δεν έχω εμπειρία, θα σου πουν όμως άλλα παιδιά από εδώ μέσα, έχουν γραφτεί και πολλά παλαιότερα αν ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το shielding αν γινει προσεκτικα και σωστα,μπορει να απορροφησει μεγαλο μερος του θορυβου....το ειχα κανει σε μια στρατ με s.d 50's vintage μαγνητες με πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα...βεβαια κ ο λιγο θορυβος εχει τη γλυκα του!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ ταυτοχρονα δεν διαφοροποιειται καθολου ο ηχος που ειχε ο μαγνητης σε σχεση με πριν!!!

 

ενα....glorified  dummy coil συστημα ειναι  (το φτιαχνεις και μονος σου με καποιον rwrp μαγνητη)   και ΦΥΣΙΚΑ και ΑΛΛΑΖΕΙ ο ηχος σε σχεση με πριν,ειδικα αν παιζεις ΚΑΘΑΡΑ η διαφορα στα ΠΡΙΜΑ  ειναι αισθητη...κακα τα ψεμματα ...οι..αθορυβες strat δεν ακουγονται πλεον 100% σαν...strat... ;) (οντως καποιες μπορει να ακουγονται κατα....98% σαν strat αλλα αυτο το 2% ΚΑΝΕΙ διαφορα αν εισαι....ψειρας και παραδοσιακος ή απλα....treble junkie οπως εγω.. ;D).

 

φυσικα για να σε ενοχλει ο θορυβος σημαινει οτι παιζεις με ΠΟΛΛΑ γκαζια οποτε ετσι κι αλλοιως δεν θα καταλαβεις και καμμια διαφορα αν βαλεις noiseless μαγνητες ή dummy coil.

 

εδω

 

http://www.frettech.com/dummy/index.html

 

θα δεις πως μπορεις να κανεις το ιδιο πραγμα με 10-20 ευρω.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα....glorified  dummy coil συστημα ειναι  (το φτιαχνεις και μονος σου με καποιον rwrp μαγνητη)   και ΦΥΣΙΚΑ και ΑΛΛΑΖΕΙ ο ηχος σε σχεση με πριν,ειδικα αν παιζεις ΚΑΘΑΡΑ η διαφορα στα ΠΡΙΜΑ  ειναι αισθητη...κακα τα ψεμματα ...οι..αθορυβες strat δεν ακουγονται πλεον 100% σαν...strat... ;) (οντως καποιες μπορει να ακουγονται κατα....98% σαν strat αλλα αυτο το 2% ΚΑΝΕΙ διαφορα αν εισαι....ψειρας και παραδοσιακος ή απλα....treble junkie οπως εγω.. ;D).

 

φυσικα για να σε ενοχλει ο θορυβος σημαινει οτι παιζεις με ΠΟΛΛΑ γκαζια οποτε ετσι κι αλλοιως δεν θα καταλαβεις και καμμια διαφορα αν βαλεις noiseless μαγνητες ή dummy coil.

 

εδω

 

http://www.frettech.com/dummy/index.html

 

θα δεις πως μπορεις να κανεις το ιδιο πραγμα με 10-20 ευρω.... ;)

 

σιγουρα ειμαι ψειρας κ η ιδεα του να αλλαξει λιγο ο ηχος της κιθαρας δεν με γοητευει κ ιδιαιτερα....

 

με παααρα πολλα γκαζια δεν θα ελεγα πως παιζω,απλα η προσεγγιση ειναι ο ηχος του gilmour....

 

μηπως να καταφυγω καλυτερα στην ιδεα του shielding??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα η προσεγγιση ειναι ο ηχος του gilmour

 

πουλας τους μαγνητες που εχει η κιθαρα σου και παιρνεις ενα σετ EMG και καθαρισες ετσι κι αλλοιως....φτηνοτερο ειναι απο το....συστημα του Suhr.... ;D

 

 

μηπως να καταφυγω καλυτερα στην ιδεα του shielding??

 

αν η κιθαρα σου εχει ενοχλητικο θορυβο μπορεις να δοκιμασεις,ενα καλο shielding (star ground κτλ) θα τον μειωσει αρκετα,δεν θα κανει βεβαια την κιθαρα αθορυβη.

 

παντως ρε παιδι μου μου κανει εντυπωση..πως ο Gilmour,o Hendrix & o Clapton δεν ειχαν ποτε προβλημα με τις strat τους και τον...θορυβο τους και εσεις εχετε? ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω τους emg μιας κ εχω στησει ενα pickguard σαν αυτο του gilmour στην black strat!!

 

πιο πολυ με βλεπω να καταφευγω στην λυση του shielding παντως.....

 

ειναι κατι που ευκολα μπορω να κανω κ μονος μου χωρις να παω σε καποιον τεχνικο??

 

για τον hendrix οκ,στην κιθαρα του gilmour ομως (οχι στην black strat παλια,μεχρι να παει στους emg,αλλα σ αυτη που παιζει τωρα) μηπως εχει βαλει κανενας τεχνικος το χερακι του κ εχει κοψει λιγο θορυβο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολυ με βλεπω να καταφευγω στην λυση του shielding παντως.....

ειναι κατι που ευκολα μπορω να κανω κ μονος μου χωρις να παω σε καποιον τεχνικο??

Ναι εάν πάρεις αυτό... Conductive Shielding Paint από τον Stewmac

ink_015.jpg

 

Ότι πιο καλαίσθητο (χωρίς να μπλέκεις με χαλκούς και κοπίδια), φτηνό (ένα μικρό σου βγάζει καμμιά 20ρια κιθάρες) και εύκολο στη τοποθέτηση (θέλεις μόνο ένα πινελάκι που μετά το καθαρίζεις με νερό). Αποτέλεσμα δοκιμασμένο και εγγυημένο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου