Προς το περιεχόμενο

Noiz canceling system for strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ βαφή θα χρησιμοποιούσα αλλά όπως είπα που να παραγγέλνεις τώρα, ιστορίες για αγρίους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

marathon αληθεια το εχεις εφαρμοσει σε κιθαρες που τις ειχες ακουσει απο πριν κ να ειχαν θορυβο?

Η τελευταία δοκιμή έγινε με αυτή

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-inka-silver-project

στον Vox του marillion με αρκετά μεγάλη ένταση με εντυπωσιακά αποτελέσματα...αλλά βάζω σε όλες με μονούς που έχω...Ατυχώς δεν μπορώ να σου πώ για το πρίν...γιατί πριν ήταν σκέτα parts ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πελατες σου γενικα τι λενε?

Δεν έχω πελάτες...ότι έχω φτιάξει έχει πάει σε φίλους. ;) :D

Ο Ray μπορεί να σου πεί γιατί την είχε πρίν και του έβαλα μετά

http://www.customshop.gr/?btp_work=dragon-lady

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα χερια την περνας??

 

βαζεις βαφη κ πισω στο τρεμολο...διαβασα καπου πως ορισμενοι βαζουν κ εκει!!

 

φανταζομαι αν εχει κ ενα ολοκληρο κομματι απο αλουμινιο το pickguard θα γινεται καλη δουλεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα χερια την περνας??

βαζεις βαφη κ πισω στο τρεμολο...διαβασα καπου πως ορισμενοι βαζουν κ εκει!!

Είναι αρκετά πηχτή οπότε με 2 χέρια είσαι οκ. Βάλε και στο τρέμολο...τζάμπα είναι :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά πηχτή οπότε με 2 χέρια είσαι οκ. Βάλε και στο τρέμολο...τζάμπα είναι :D

 

 

Δάσκαλε ,αν σε παρακολουθήσει κανείς με την απαιτούμενη συγκέντρωση και σεβασμό συμπεραίνει πως η φιλοσοφία σου περιστρέφεται γύρω από τα πουλιά  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά πηχτή οπότε με 2 χέρια είσαι οκ. Βάλε και στο τρέμολο...τζάμπα είναι :D

 

στο τρεμολο ομως που να βαλω???

 

σε ολο το πισω μερος που ειναι τα ελατηρια ή να βγαλω την γεφυρα κ να βαλω κ εκει που ειναι το block?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξανά γυρίσω λίγο πίσω σχετικά με το star grounding...

Το star grounding δεν είναι απαραίτητο σε μια κιθάρα, πολύ απλά γιατί όπως και να συνδέσεις τις γειώσεις, το star grounding θα πετύχει!  ;D

 

Νομίζω κάπου το έχω ξανά αναφέρει... για να έχεις ένα ground loop απαιτούνται δύο κυκλώματα με την τροφοδοσία τους, η κιθάρα είναι passive!  ;)

 

Ο μόνος τρόπος για να μειώσεις τον θόρυβο χωρίς να προσθέσεις κάτι στα ηλεκτρικά όπως πχ dummy coil ή noiseless μαγνήτες, είναι το shielding. Κάνει αρκετή δουλειά αλλά δεν παύει να έχει και κάποια επίπτωση στο tone.

 

Το πιο σημαντικό στα ηλεκτρικά ενός passive οργάνου για το tone αλλά και για τον θόρυβο, είναι οι κολλήσεις, οι ψυχρές κολλήσεις είναι καταστροφή.Το ίδιο ισχύει και στα καλώδια κιθάρας αλλά για να μην βγω off topic θα το αναφέρω στο παράλληλο θέμα που τρέχει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να πω και την αληθεια,σε ΕΜΕΝΑ (που ειμαι ψυχοπαθης με τα πριμα) ακομα και το πολυ...shielding με ..ενοχλει....ειχα μια τελε με καταπληκτικο shielding και τελικα ηταν αυτη που επαιζα...λιγοτερο απο ολες τις αλλες.... ;D

 

Όντως καταπληκτική γείωση έχει και δε με χαλάει καθόλου! Σκάει σαν τρελή! (Κάποια φορά την πήρα σε live στο Malt'n'Jazz με τις σταγόνες (που χρησιμοποιώ αρκετό dist και ψηλές εντάσεις και έβγαλε τη φάση μια χαρά) (ΚΑΙ είναι και κούκλα)

 

 

Στο θέμα μας ,  ;D , χρησιμοποιώ αλουμινοταινία με τον τρόπο που αναφέρθηκε (το δίπλωμα στην άκρη) και ελέγχω με πολύμετρο την αγωγιμότητα. Η διαδικασία είναι πανεύκολη και κρατά λίγα λεπτά. Αν βαριέσαι το ψαλίδι κόβεις την αλουμινοταινία με το χέρι αμα λάχει.  :o :o :o

 

DSC00383.jpg

 

Βλέπεις ότι διπλώνεις και την ταινιούλα λίγο εκεί που θα πατήσει (σφικτά με τις βίδες) το επίσης ντυμένο με αλουμίνιο καπάκι σου για να δημιουργήσεις τον κλωβό.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου