Προς το περιεχόμενο

Noiz canceling system for strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σίελντινγκ γίνεται και με αλουμινόχαρτο της κουζίνας.... δεν χρειάζεται να ξοδεύεστε στο κάθε τι ....  θα προτείνω να αγοράσεις και ένα πολύ μικρό κομμάτι φύλλο χαλκού (η κάτι άλλο αντίστοιχο στο οποίο μπορείς να κάνεις κόλληση) το οποίο θα το κολλήσεις στο αλουμινόχαρτο  με ότι βρεις και πάνω σε αυτό θα κάνεις τις κολλήσεις. Επιπλέον το αλουμινόχαρτο είναι πολύ πιο εύπλαστο από τα φύλλα χαλκού που έχω βρει  και μην νομίζεις ότι δεν θα έχεις επαγγελματικό  αποτέλεσμα.... Έχω πετύχει κιθάρες με μονωτική μπογιά οι οποίες δεν κάναν καθόλου δουλειά.

dummy  coil δεν έχω πετύχει αλλά πιστεύω έχει άλλη λειτουργία ,παρόμοια με ένα humbucker  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως η απαίτηση για σύνδεση των κομματιών της ταινίας σίγουρα ισχύει για αλουμίνιο όσο και για χαλκό... Και δεν ξέρω πώς εξασφαλίζεται αυτό, με κόλλημα μεταξύ των κομματιών άραγε; Δεν ξέρω αν πιάνει...

 

Πως το έχω κάνει εγώ. Σε κάθε κομμάτι διπλώνω τις άκρες ώστε απ' την πλευρά της κόλλας να υπάρχει μια στενή λωρίδα της επιφάνειας. Τα κομμάτια όταν τοποθετούνται επικαλύπτει το ένα το άλλο λίγο. Δες την εικόνα. Το κάτω κομμάτι έχει τοποθετηθεί κανονικά. Το πάνω έχει διπλωθεί και κολληθεί η άκρη του. Μετά το κολλάω στο κάτω και βάζω και μια στενή λωρίδα στην ένωση ώστε να μην "παίζει" η διπλωμένη άκρη αφού δεν έχει κόλλα. Τώρα τα δύο κομμάτια είναι ηλεκτρικά συνδεδεμένα. Φυσικά ένας έλεγχος με πολύμετρο επιβάλεται.

foil.jpg.183124db6114173f4eb9addf97bb71f5.jpg

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το κάνω εγώ δεν χρειάζεται καλάι. Κάνει μια χαρά επαφή και μάλιστα κατά μήκος και όχι σε ένα σημείο αν χρησιμοποιείς καλάι. Και το καλό είναι ότι επειδή η ταινία αλουμινίου είναι πολύ λεπτή, τα 4 στρώμματα στην ένωση είναι μόνο ελαφρώς πιο παχιά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον χαλκό πιάνει και πολύ καλά μάλιστα ....

είναι καλύτερα να το κάνεις με κόλληση παλιά το έκανα όπως το χταπόδι αλλά χάλαγε καμιά φορά ,δεν έχει την ίδια σιγουριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το κάνω εγώ δεν χρειάζεται καλάι. Κάνει μια χαρά επαφή και μάλιστα κατά μήκος και όχι σε ένα σημείο αν χρησιμοποιείς καλάι. Και το καλό είναι ότι επειδή η ταινία αλουμινίου είναι πολύ λεπτή, τα 4 στρώμματα στην ένωση είναι μόνο ελαφρώς πιο παχιά.

 

δηλαδή πώς το κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το περιέγραψα, με αυτοκόλλητη ταινία αλουμινίου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται δυσκολο συν οτι εχω μπερδευτει κ λιγο.....

 

νομιζα οτι απλα επαιρνες ταινια χαλκου (σαν αυτοκολητο κατι) την κολουσες στο εσωτερικο της κιθαρας κ ολα οκ...

 

τωρα ομως ακουω για καλαι κ κατι αλλα πραγματα κ φοβαμαι μηπως δεν μπορω να το κανω μονος μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται δυσκολο συν οτι εχω μπερδευτει κ λιγο.....

 

νομιζα οτι απλα επαιρνες ταινια χαλκου (σαν αυτοκολητο κατι) την κολουσες στο εσωτερικο της κιθαρας κ ολα οκ...

 

Φαντάσου ότι όλος ο χώρος που περιέχει τα ηλεκτρικά πρέπει να είναι κλεισμένος σε ένα πλήρως αγώγιμο "κουτί" που σημαίνει ότι κάθε δύο σημεία του πρέπει να "επικοινωνούν" ηλεκτρικά. Αυτό μεταξύ άλλων σημαίνει ότι ΚΑΙ το καπάκι πρέπει να περαστεί με ταινία ή βαφή καθώς και το χείλος του cavity εκεί που έρχεται σε επαφή με το καπάκι έτσι ώστε να κλείσει όλος ο χώρος. Επειδή το cavity έχει καμπύλες αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιηθούν περισσότερα του ενός κομμάτια ταινίας τα οποία πρέπει να σχηματίζουν ένα συνεχές από πλευράς αγωγιμότητας κομμάτι.

 

Δεν είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο. Λίγο υπομονή θέλει (αν χρησιμοποιείς ταινία και θες να αποφύγεις τις κολλήσεις). Η βαφή πρέπει να είναι πολύ ευκολότερη (δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου) αλλά θέλει παραγγελία απ' έξω (εκτός αν πουλάει κανείς Ελλάδα, δεν ξέρω). Ταινία βρίσκεις σε αρκετά μαγαζιά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου