Προς το περιεχόμενο

Best bass distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βassmike πηγαινε στον Τσελιο και δοκιμασε το ΕΒS και πες μας ΕΣΥ τη γνωμη σου.

 

Εγώ απλά επειδή δεν έχω δοκιμάσει ποτέ άλλα distortion pedals, για αυτό ρωτάω την κοινότητα του Noiz, διότι και να το δοκιμάσω δεν θα έχω μέτρο σύγκρισης με κάποιο άλλο πετάλι... Έτσι μπορεί να σας πω πράγματα που ίσως το αδικήσουν ή πράγματα που ίσως το υπερτιμήσουν...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαχαχαχαχαχαχχαχα!

Ρε bassmike,ρε αγορι μου :)

Δεν σου λεω να δοκιμασεις το EBS επειδη θελουμε τη γνωμη σου για να το αγορασουμε(τουλαχιστον εγω).

Σου το λεω για να αρχισεις να δοκιμαζεις πεταλια για να διαλεξεις στο τελος οτι σου καθεται καλα στο αυτι.

Καλο ειναι και το you tube αλλα αλλο ειναι να ακους και αλλο να παιζεις.

Αν δεν δοκιμασεις πως θα αποκτησεις μετρο συγκρισης?

Στον ηχο ολα ειναι υποκειμενικα.Ειναι δυσκολο να σου αρεσει ο,τι αρεσει και σε μενα και αντιστροφα.

Αυτο ισχυει για ολους για αυτο σου ειπα απο την αρχη να εμπιστευεσαι μονο τα δικα σου αυτια

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχαχχαχα!

Ρε bassmike,ρε αγορι μου :)

Δεν σου λεω να δοκιμασεις το EBS επειδη θελουμε τη γνωμη σου για να το αγορασουμε(τουλαχιστον εγω).

Σου το λεω για να αρχισεις να δοκιμαζεις πεταλια για να διαλεξεις στο τελος οτι σου καθεται καλα στο αυτι.

Καλο ειναι και το you tube αλλα αλλο ειναι να ακους και αλλο να παιζεις.

Αν δεν δοκιμασεις πως θα αποκτησεις μετρο συγκρισης?

Στον ηχο ολα ειναι υποκειμενικα.Ειναι δυσκολο να σου αρεσει ο,τι αρεσει και σε μενα και αντιστροφα.

Αυτο ισχυει για ολους για αυτο σου ειπα απο την αρχη να εμπιστευεσαι μονο τα δικα σου αυτια

 

OK, συγγνώμη, το παρεξήγησα... Έχεις δίκιο σε αυτό που λες για τις προτιμήσεις του καθενός, απλά εγώ θα ήθελα να έχω και τη γνώμη και τις προτάσεις κάποιου πιο έμπειρου από μένα... Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τα comments σου...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βassmike πηγαινε στον Τσελιο και δοκιμασε το ΕΒS και πες μας ΕΣΥ τη γνωμη σου.

 

Ήρθε η ώρα να σου (σας) πω την γνώμη μου...!!!

 

Πήγα στον Τσέλιο και δοκίμασα το Valvedrive. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα.

 

  Λειτουργεί είτε ως προενίσχυση, είτε ως tube (έχει και μια λαμπίτσα πάνω!!  :D ) overdive-distortion πετάλι.

  Μπαίνει μόνο κατευθείαν καρφί στον ενισχυτή (όχι όπως το Microbass II -ο άλλος super προενισχυτής της EBS- που μπορεί να μπει και στο send-return του ενισχυτή) όπως ένα κλασικό πεταλάκι.

  Είναι πολύ απλό στην χρήση, έχει επιλογή για Modern ή για Vintage overdrive, και το πιο σημαντικό για μένα χαρακτηριστικό του (που είναι και ο κύριος λόγος που θέλω να αλλάξω την πεταλιέρα μου) είναι ότι δεν αλλοιώνει καθόλου το σήμα από το μπάσο.

  Επίσης, έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής και περιέχει και τον μετασχηματιστή του. Έχει και κάτι άλλες μικροεπιλογές, όπως true bypass, -10db switcher και κάτι άλλα. Είναι από ότι μου είπε ο Τσέλιος αποκλειστικά σχεδιασμένο για μπάσο.   

 

Αυτά...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το distortion καναλι του M-80 δε μου αρεσε καθολου. Κυριως γιατι ενεργοποιει το color (ετσι λεγεται νομιζω) διακοπτακι που σου κοβει τα μεσαια. Το muff ειναι fuzz (οχι "καθαρο" distortion) και αν σημαδευεις προς ηχους Anesthesia, For whom the Bell Tolls κλπ ειναι αυτο που χρειαζεσαι. Δυο αλλα πεταλια που εχω δοκιμασει και μου αρεσουν αρκετα ειναι το XXL-bass της tech21 για heavy distortion και το Blowtorch της MXR για "synthy" fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK Bassmike.

Αν σου αρεσει το EBS παρτο,αλλιως δοκιμασε και αλλα πεταλια μηπως βρεις κατι καλυτερο στον ηχο που θελεις.

Να υποθεσω οτι η τιμη του πρεπει να ποναει πολυ ετσι?

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο αλλα πεταλια που εχω δοκιμασει και μου αρεσουν αρκετα ειναι το XXL-bass της tech21 για heavy distortion.

 

Για το Tech 21 έχω ακούσει και γω πολύ καλά σχόλια...

Για το EBS Valve Drive τι γνώμη έχεις;

Εγώ είμαι μεγάλος fan της EBS και με τραβάει πολύ...

Ευχαριστώ πολύ και για τα σχεδιαγραμματάκια!!!

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK Bassmike.

Αν σου αρεσει το EBS παρτο,αλλιως δοκιμασε και αλλα πεταλια μηπως βρεις κατι καλυτερο στον ηχο που θελεις.

Να υποθεσω οτι η τιμη του πρεπει να ποναει πολυ ετσι?

Ναι όντως, τσούζει λιγάκι... 295 ευρώ...

Αλλά πιστεύω, ότι λόγω του ότι περιέχει και τον μετασχηματιστή (ο οποίος κοστίζει 35 ευρώ) και ότι είναι 2σε1, με την έννοια προενισχυτή-distortion, δεν είναι και τόσο παράλογη η τιμή του...

 

Πιστεύεις ότι δεν είναι καλό;  :-\

Με βάζεις σε έννοιες τώρα...!!  :'(

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου