Προς το περιεχόμενο

Best bass distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To boss μια χαρα ακουγεται μονο του οπως κ οποιοδηποτε πεταλι κιθαρας πχ στο μπασο αλλα δεν εχει χαμηλα, αν παιζεις με δυο κιθαρες δεν θα ακουγεσαι καθολου. Οσοι θελουν distortion στο μπασο να ξερουν οτι δεν γινεται να βρουν καποιο πεταλι που δεν κοβει τα χαμηλα, δοκιμασα πολλα πεταλια και πρεπει να παρουν fuzz ωστε να εχουν ενα αξιοπρεπες low end. Το bass muff ειναι το καλυτερο πεταλι, ειναι κατι σαν fuzz/distortion και ειναι η καλυτερη λυση για το ευρυ κοινο που δεν μπορει οικονομικα να εχει ενα tone bender απο coloursound οπου ειναι το νο1 για αυτη τη δουλεια! Ακομα καλο ειναι κ το bass juice απο trex εγω ομως θα το επαιρνα σαν 2ο πεταλι αφου ειχα εξασφαλισει ενα bass muff! Τελος.

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To boss μια χαρα ακουγεται μονο του οπως κ οποιοδηποτε πεταλι κιθαρας πχ στο μπασο αλλα δεν εχει χαμηλα, αν παιζεις με δυο κιθαρες δεν θα ακουγεσαι καθολου. Οσοι θελουν distortion στο μπασο να ξερουν οτι δεν γινεται να βρουν καποιο πεταλι που δεν κοβει τα χαμηλα, δοκιμασα πολλα πεταλια και πρεπει να παρουν fuzz ωστε να εχουν ενα αξιοπρεπες low end. Το bass muff ειναι το καλυτερο πεταλι, ειναι κατι σαν fuzz/distortion και ειναι η καλυτερη λυση για το ευρυ κοινο που δεν μπορει οικονομικα να εχει ενα tone bender απο coloursound οπου ειναι το νο1 για αυτη τη δουλεια! Ακομα καλο ειναι κ το bass juice απο trex εγω ομως θα το επαιρνα σαν 2ο πεταλι αφου ειχα εξασφαλισει ενα bass muff! Τελος.

 

Ωπα, ωπα...

 

1ον, το ODB-3 ειναι πεταλι για μπασο, μονο που, αντιθετα με οτι λεει το ονομα του, ειναι distortion (και μαλιστα κομματακι "βαρυ") και οχι overdrive.

 

2ον, μια χαρα χρησιμοποιει ο κοσμος κιθαριστικα πεταλια και μια χαρα ακουγεται. Delay, Chorus, Flanger, Phaser αποκλειστικα για μπασο ειναι σπανια, ομως τα κιθαριστικα δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα εντος και εκτος κρεβατοκαμαρας. Εξαλλου πολλα-πολλα χρονια το απλο "κιθαριστικο" Muff χρησιμοποιουσαν τοσοι μπασιστες αν και ηταν γνωστο οτι "σκοτωνε" τα χαμηλα οσο ανεβαζες το sustain.

 

3ον, υπαρχουν μια χαρα distortion για μπασο που δεν κοβουν το low end, δεν ξερω τι δοκιμασες αλλα τα drive της EBS π.χ. η το Tech21 XXL Bass η και το Bass Juice μια χαρα αποκριση εχουν.

 

4ον, το Bass Big Muff ειναι καθαρο fuzz, ΟΧΙ distorion. Δεν ειναι καν το καλυτερο fuzz (οπως ουτε το tonebender) πεταλι πολυ απλα διοτι τετοιο δεν υφισταται (οπως δεν υφισταται απολυτος κομπρεσορας, απολυτο chorus, απολυτο delay κλπ). Δεν εχεις δοκιμασει το Blowtorch της MXR? Fuzz και αυτο, αλλα αλλος εντελως ηχος.

 

Τελος.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική ανάλυση, η επιλογή κρίνεται από το τρίπτυχο βρίσκω-δοκιμάζω-διαλέγω. Τσεκάρουμε ό,τι βρίσκουμε που να ανταποκρίνεται στις επιθυμίες μας (και το βαλάντιο μας εννοείται) και παίρνουμε αυτό που μας καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτοντως εχω μια αμυδρη εντυπωση πως ο Δημου (απεναντι απο τον Καγμακη) εχει ενα ODB-3. Περνα και απο κει αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει, πάντως δεν με άφησε να δοκιμάσω...

 

Επί της ευκαιρίας, στο Telesound που είχα πάει χτες μου πρότειναν ένα της Beta Aivin, αλλά δεν έχω ακουστά την εταιρία. Ξέρει κανείς τπτ; Όπως μου είπε ο άνθρωπος είναι αρκετά κοντά σε ποιότητα Boss, στα μισά λεφτά (φτιάχνονται στην Κίνα, δεν ξέρω κατά πόσον ισχύουν αυτά περί ποιότητας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Η-B είναι κλώνος του συγκεκριμένου, το αυθεντικό είναι εδώ: http://www.beta-aivin.com/english/Products/EFFECT/IOOSERIE/142.html

 

Εδώ το συγκεκριμένο και μερικοί κλώνοι του: http://filters.muziq.be/model/betaaivin/100/bod1.

 

Πάντως το BOD-2 δείχνει αρκετά στιβαρό, και τιμή είναι λίγο κάτω από 50, μόνο που θα έρθει Μάρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, ωπα...

 

 

ακριβως οπως τα λες, και να προσθεσω οτι πολλα φαζ ειναι που κοβουν μπασα και οχι το αντιθετο.

ΤΟ μπεντον προφανως φτιαχνεται στηνκινα και αν παραγκειλεις 1000 για 7 ευρω το ενα σου γραφουν και ΜΗΤΣΟΣ επανω...

παντως η ΟΚΚΟ εβγαζε παλια ενα καταπληκτικο πεταλι, αλλα δεν το βλεπω πλεων στη σελιδα τους, δεν το βγαζουν μαλλον...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, ωπα...

 

1ον, το ODB-3 ειναι πεταλι για μπασο, μονο που, αντιθετα με οτι λεει το ονομα του, ειναι distortion (και μαλιστα κομματακι "βαρυ") και οχι overdrive.

 

2ον, μια χαρα χρησιμοποιει ο κοσμος κιθαριστικα πεταλια και μια χαρα ακουγεται. Delay, Chorus, Flanger, Phaser αποκλειστικα για μπασο ειναι σπανια, ομως τα κιθαριστικα δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα εντος και εκτος κρεβατοκαμαρας. Εξαλλου πολλα-πολλα χρονια το απλο "κιθαριστικο" Muff χρησιμοποιουσαν τοσοι μπασιστες αν και ηταν γνωστο οτι "σκοτωνε" τα χαμηλα οσο ανεβαζες το sustain.

 

3ον, υπαρχουν μια χαρα distortion για μπασο που δεν κοβουν το low end, δεν ξερω τι δοκιμασες αλλα τα drive της EBS π.χ. η το Tech21 XXL Bass η και το Bass Juice μια χαρα αποκριση εχουν.

 

4ον, το Bass Big Muff ειναι καθαρο fuzz, ΟΧΙ distorion. Δεν ειναι καν το καλυτερο fuzz (οπως ουτε το tonebender) πεταλι πολυ απλα διοτι τετοιο δεν υφισταται (οπως δεν υφισταται απολυτος κομπρεσορας, απολυτο chorus, απολυτο delay κλπ). Δεν εχεις δοκιμασει το Blowtorch της MXR? Fuzz και αυτο, αλλα αλλος εντελως ηχος.

 

Τελος.  ;D

 

 

1. Το ODB-3 είναι ένα πετάλι που αν δεν του δωσεις χαμηλα με καποιο μοντάρισμα είναι χάλια.

 

2. Συμφωνω απολυτα Delay/Flanger κτλ κ εγω κιθαριστικα εχω. Τωρα ομως με το Muff που ειναι ειδικα σχεδιασμενο για μπασο γιατι να παρει το κιθαριστικο?

 

3. Εχω τα ΧΧL & Bass Juice και είναι αρκετα καλά ίσα ίσα που το δεύτερο το αναφέρω κ εγω.

 

4. Πολυ φιλοσοφικα το θετεις, αν ηταν σε καθε απαντηση ο καθενας να μην απανταει επειδη η δικη του αποψη δεν ειναι αντικειμενικη κ απλα μια αποψη, τοτε ποιο το νοημα του φορουμ?

Το MXR ειναι πιο πολυ πριονι παρα εφφε.

 

Τελος.

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το ODB-3 είναι ένα πετάλι που αν δεν του δωσεις χαμηλα με καποιο μοντάρισμα είναι χάλια.

 

2. Συμφωνω απολυτα Delay/Flanger κτλ κ εγω κιθαριστικα εχω. Τωρα ομως με το Muff που ειναι ειδικα σχεδιασμενο για μπασο γιατι να παρει το κιθαριστικο?

 

3. Εχω τα ΧΧL & Bass Juice και είναι αρκετα καλά ίσα ίσα που το δεύτερο το αναφέρω κ εγω.

 

4. Πολυ φιλοσοφικα το θετεις, αν ηταν σε καθε απαντηση ο καθενας να μην απανταει επειδη η δικη του αποψη δεν ειναι αντικειμενικη κ απλα μια αποψη, τοτε ποιο το νοημα του φορουμ?

Το MXR ειναι πιο πολυ πριονι παρα εφφε.

 

Τελος.

 

1) Το ODB-3  δε μου αρεσει ουτε εμενα σαν πεταλι (και σε καμια περιπτωση σαν overdrive), απλα ηθελα να αναφερω οτι ειναι "μπασιστικο" πεταλι προς αποφυγη παρερμηνειων.

 

2) Κοιταξα και 1-2 αλλα ποστ σου και ειδα οτι ειδικα στο θεμα των modulation εφε εχουμε πανω-κατω την ιδια αποψη σχετικα με την αποκριση συχνοτητων στο μπασο.

 

3) Και εδω συμφωνουμε.

 

4) Για το MXR εγω γουσταρω αρκετα αυτο το synthy, gated, κοντρολαρισμενο "πριονιδι" που βγαζει σε σχεση με το πιο "οργανικο" μεν, καπως πιο χαωτικο δε "Wall of Fuzz" των διαφορων Muff.  Το οποιο βεβαια επιβεβαιωνει ακριβως αυτο που λες για ανταλλαγη υποκειμενικων αποψεων στο forum. Απλα εχω ενα θεματακι με "απολυτες" αποψεις σε τετοιου ειδους θεματα και μου δοθηκε η (λανθασμενη ισως) εντυπωση πως στο ποστ σου ελεγες πως ολοι στην πραγματικοτητα θελουμε ενα Tonebender, αλλα επειδη ειναι κομματακι ακριβο τη βγαζουμε με υποκαταστατα. Αν δεν ηταν αυτο το νοημα των οσων εγραψες, απλα ζηταω συγγνωμη.

 

Φαινεται ουτως η αλλως πως σε πιο πολλα συμφωνουμε παρα διαφωνουμε.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου