Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ένας ζωγράφος χωρίς τεχνική μπορεί να κάνει εκπληκτικά πράγματα (και να δημιουργήσει τεχνικές)..

Νομίζω ότι αυτοαναιρείσαι. Εάν κάποιος δημιουργεί τεχνική, έχει τεχνική (ίσως όχι τη συνηθισμενη αλλά έχει)

 

ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ποιος τραγουδιστής μας αρέσει, άλλο ποιος έχει μεγάλο εύρος, άλλο ποιος έχει πιο ωραία χροιά, άλλο ποιος φαλτσάρει και άλλο ποιος έχει τεχνική.

Ποιός έχει τεχνική ποιός το κρίνει, οι κριτές του XFactor? Μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει τεχνική ο Malmsteen, ή ο Slash ή ο Jeff Beck? (ας πούμε τους 2 πρώτους τους θεωρώ άμπαλους και τον Jeff μάστορα...αλλά ούτε ικανός είμαι να κρίνω (με τεχνικούς όρους) ούτε αντικειμενικός (γιατί θαυμάζω τον Jeff...)

 

Όσο για τις κιθάρες...απλά θεωρώ ότι ο MuddyPete χρησιμοποίησε ένα άτυχο παράδειγμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω απλώς παίρνεις τη λέξη με μια πολύ γενική έννοια. Προφανώς όλοι έχουν μια "τεχνική". Και εγώ αν πάω να παίξω μπάλα που έχω παίξει 2 φορές πριν 15 χρόνια έχω μια "τεχνική" με τη γενικότερη έννοια, δηλαδή έναν τρόπο να κάνω τα πράγματα. Φυσικά όμως όταν λέμε ότι ένας ποδοσφαιριστής έχει τεχνική δεν εννοούμε εμένα  ;D ;D Αντίστοιχα όταν λέμε για τεχνική στη φωνητική δεν εννοούμε τον Lemmy. Εννοούμε τις παραδοσιακά αναγνωρισμένες τεχνικές. Θέμα ορισμού της λέξης είναι κατά τη δική σου και τη δική μου φρασεολογία. Κατά βάση δε διαφωνούμε πουθενά. Δεν αυτοαναιρούμαι καθόλου: μέχρι το 70 στο άλμα εις ύψος πηδούσαν με τα μούτρα ;D ;D Μετά ήρθε ο Fosbury και δημιούργησε μια νέα τεχνική. Δημιουργούμε νέους τρόπους να πετύχουμε κάποια πράγματα με τον καιρό. Η σήμερα αναγνωρισμένη τεχνική μπορεί του χρόνου να επεκταθεί.

 

Εντάξει πάντως ας μην μπούμε και πάλι στην ίδια κουβέντα περί τεχνικής. Μπορεί εσύ (ή και εγώ) να μην είμαστε ούτε ικανοί ούτε αντικειμενικοί να κρίνουμε, αλλά κάποιοι είναι. Όπως υπάρχουν στα σπορ τεχνικοί παίκτες και όχι-και-τόσο-τεχνικοί παίκτες, έτσι γίνεται και με τους μουσικούς. Αυτό δε σημαίνει ότι όποιος έχει καλύτερη τεχνική κατάρτιση έχει και καλύτερα αποτελέσματα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει η τεχνική κατάρτιση ως έννοια ;) Και τέλος πάντων το να μην έχουμε τις γνώσεις να κρίνουμε αν κάποιος είναι καλός στο πατινάζ και κάποιος άλλος όχι δεν πάει να πει ότι όλοι είναι εξίσου καλοί στο πατινάζ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε σημαίνει ότι όποιος έχει καλύτερη τεχνική κατάρτιση έχει και καλύτερα αποτελέσματα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει η τεχνική κατάρτιση ως έννοια ;) Και τέλος πάντων το να μην έχουμε τις γνώσεις να κρίνουμε αν κάποιος είναι καλός στο πατινάζ και κάποιος άλλος όχι δεν πάει να πει ότι όλοι είναι εξίσου καλοί στο πατινάζ ;)

Συμφωνούμε απόλυτα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ Που είναι εκείνος ο καινούργιος να μας κάνει παρατήρηση ότι ξεφύγαμε από το αρχικό post???

Ελα! εδω ειμαι. κανιμοθριος παρακαλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι τα ηλεκτρονικά φωνητικά. Λέξη σύνθετη με τη χρήση του προθέματος e- (εκ του electronic). Απαντάται και σε λέξεις όπως e-commerce, e-shop κλπ. Είναι μια απόπειρα να τονισθεί η υπέρμετρη εξάρτηση των φωνητικών στην Ελλάδα από ηλεκτρονικά μέσα, όπως πχ. Eventide Harmonizer, Melodyne κλπ.  ;)

 

 

 

 

 

 

;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου