Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα να τονίσω και το ζήτημα της τονικής εντοπιότητας και γλώσσας.

Δοκιμάστε να βάλετε ένα Αγγλο να τραγουδήσει ένα Ελληνικό και δη δημοτικό. Τα πατήματα, οι αναπνοές και οι πλάγιοι ήχοι μας έχουν γίνει βίωμα από τα μικράτα μας. Και χώρια που ξέρουμε και τι τραγουδάμε. Ο Αγγλος είναι σε ένα καινούριο σύμπαν. Οσο καλός τραγουδιστής και ναναι η προσπάθεια που θα καταβάλει θα είναι υπερδιπλάσια και τα αποτελέσματα αμφίβολα. Βάλτε Γερμανό καλλίφωνο να τραγουδήσει Flamenco. Αντε γειά......

 

Δοκιμάστε να πείτε ένα soul, blues τραγούδι. Ναι βέβαια, έχουμε εκτεθεί πολύ περισσότερο στη δυτική κουλτούρα από ότι οι Αμερικάνοι, αλλά αν πάτε στα αναρίθμητα κλαμπάκια στην Αμερική θα δείτε μπάντες με τραγουδιστές (με μέτρια φωνή) που θα σας πέσει το σαγόνι. Οχι απλώς επαγγελματισμός κλπ κλπ αλλά βρε παιδιά τα τελειώματα της φωνής και η εκφορά των στίχων σε τραγούδια, σημειωτέον, που ήδη γνώριζα είναι κτήμα τους. Γιατί μεγάλωσαν σε αυτή τη γλώσσα με αυτές τις τονικές και τις έχουν κτήμα τους. ΟΧΙ ότι δεν παίζει ρόλο η καλή φωνή. Προς Θεού. Αλλά και τα παραπάνω είναι μείζονος σημασίας. Πιστεύω.

 

+9876

we live in a beautiful world, yeah we do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα να τονίσω και το ζήτημα της τονικής εντοπιότητας και γλώσσας.

 

για να το δουμε και στην πραξη.. ;D

 

Κάτω στου Βάλτου τα χωριά

 

Κάτω στου Βά- λέει, κάτω στον Βά- κάτω στον Βάλτου τα χωριά

Κάτω στου Βάλτου τα χωριά., Ξηρόμερο και Άγραφα

Και στα πέντε βιλαέτια, φάτε πιέτε, μωρ' αδέρφια

Εκεί 'ναι οι κλέφτες, εκεί 'ναι οι κλέ- εκεί 'ναι οι κλέφτες οι πολλοί

Εκεί 'ναι οι κλέφτες οι πολλοί όλοι ντυμένοι στο φλωρί

Κάθονται και τρών' και πίνουν και την Άρτα φοβερίζουν

Τούρκοι για κά- λέει, Τούρκοι για κά- Τούρκοι για κάτσετε καλά

Τούρκοι για κάτσετε καλά, γιατί σας καίμε τα χωριά

Γρήγορα τ' αρματολίκι, γιατί ερχόμαστε σαν λύκοι.

 

Down at the swamp's,down at the swamp's villages

Down at the swamp's villages,Dry place & Unwritten

And in the five prefectures eat and drink hey brothers!

There are the thieves,there are the thieves the many thieves

There are the thieves the many thieves all dressed up in coins

they sit and eat and drink and get the Arta scared

You Turks,You Turks you better sit right

You Turks you better sit right otherwise your village will be burned down

Quickly with the guns or we are coming like wolves.. ;D

 

 

 

Sweet home Alabama

 

Big wheels keep on turning

Carry me home to see my kin

Singing songs about the Southland

I miss Alabamy once again

And I think its a sin, yes

 

Well I heard mister Young sing about her

Well, I heard ole Neil put her down

Well, I hope Neil Young will remember

A Southern man don't need him around anyhow

   

 

Μεγαλες ροδες που γυρνατε

παγαινετε με σπιτι να δω τους συγγενεις μου

τραγουδωντας τραγουδια για το νοτο

μου λειπει η Αλαμπαμα ξανα

και ειναι αμαρτια νομιζω

 

Ακουσα τον κυριο Νεο να τραγουδα για αυτη

Ακουσα τον γερο Νηλ να την κακολογει

Ελπιζω ο Νηλ Νεος να θυμηθει

οτι ενας νοτιος αντρακλας δεν τον χρειαζεται ετσι κι αλλοιως...

 

Σουϊτ χομ Καλαμπακα,Σουϊτ χομ Καλαμπακα.. ;D ;D

 

 

δε λεει?λεει? :) :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι τον άκουσα live στο Terra Vibe. Nομόζω ότι αντικειμενικά συμφωνήσαμε όλοι σε εκείνη τη συναυλία ότι η άνεση με την οποία είπε το υλικό της εποχής του BadMotorFinger ήταν φαινομενική...

 

BTW...ΕΣΥ τον έχεις ακούσει live πριν βγείς να τον θάψεις τον άνθρωπο (σοβαρά αμφιβάλλω)...

 

Μην κρίνεις από το Terravibe έλεος, πόσο καλά νομίζεις ότι μπορείς να ακούσεις σε ένα live? Βάλε να δεις ένα βίντεο που τραγουδάει live, πάρε το live in cuba και μετά πες μου. Τον Cornell τον συμπαθώ εξαιρετικά, λατρεύω τον ήχο της φωνής του, αλλά είναι ΑΙΣΧΡΟΣ και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ τραγουδιστής. Τεχνική Μ Η Δ Ε Ν. Και ο λόγος που μιλάμε για τεχνική δεν είναι ότι θέλω να βάζω κανόνες και τοίχους γύρω μου, αλλά ο Cornell ακριβώς λόγω της ανύπαρκτης τεχνικής του πλέον ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΝΟΤΑ. Είναι συνέχεια φάλτσος, τον βλέπεις ότι πρακτικά απλά χτυπιέται για να βγάλει έναν οποιονδήποτε ήχο στη νότα που θέλει. Συγνώμη δηλαδή, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε. Όταν βγαίνει ήχος σαν να έχεις πάει στην τουαλέτα με δυσκοίλια και να το παλεύεις αυτό δε λέγεται "έχω τη νότα", έλεος. Και τέλος πάντων, ας μην κολλάμε στο εύρος. Δεν κάνει το εύρος τον τραγουδιστή. Καλό είναι να έχεις το απίστευτο εύρος, αλλά χίλιες φορές μια οκτάβα καλή παρά αυτές οι γελοιότητες του Cornell που και καλά έχει 4 οκτάβες (χαχαχαχαχααχ). Ήμαρτον. Δυο οκτάβες έχει άνετες ο άνθρωπος, και μάλιστα με πάρα πολύ όμορφο ήχο. Stick to that.

 

εγώ που τον έχω ακούσει και μου είναι και ιδιαίτερα συμπαθής, μπορώ να πω πως μάλλον τα τελευταία χρόνια την έχει χάσει τη φωνή του. αυτό δεν αναιρεί βέβαια οτι ο παλιός, καλός Cornell ήταν εξωπραγματικός (εννοείται πως συνεχίζει να είναι καλύτερος απο τη συντριπτική πλειοψηφεία ροκ τραγουδιστών).

Θα διαφωνήσω. Αν ήταν όντως τόσο καλός δε θα είχε κάνει έτσι το λαιμό του. Προσπαθούσε να κάνει ΠΟΛΥ περισσότερα απ'όσα μπορούσε, γι αυτό και κατέληξε εδώ. Επίσης... πες μου κάποιον τραγουδιστή μεγάλου group που να είναι χειρότερος. Εκτός αν συγκρίνουμε με τον 20χρονο που άρχισε να τραγουδάει πριν 6 μήνες χωρίς μαθήματα και τώρα παίζει στο Lazy ;D ;D

 

μαλλον δεν εχεις ακουσει τον Μακη,τον Τερλεγκα,τον Γονιδη,τον Κουρκουλη,τον Τερζη & τον Ζαφειρη Μελα στα  ...κεφια τους... ;D ;D (η μαλλον δεν τους εχεις ακουσει ποτε με τη δεουσα προσοχη  ;))

 

το μεσο λαϊκο τραγουδι ειναι περιπου 100 φορες πιο απαιτητικο απο το "δυσκολοτερο" ροκ (και φωνητικα και εκφραστικα και ρυθμικα) απλα ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ σου φαινεται απλο και συνηθισμενο ;)

Μα το κάθε είδος έχει τις δικές του απαιτήσεις. Δηλαδή τι, επειδή ο Καζαντζίδης δεν έφτανε μέχρι εκεί που έφτανε ο Coverdale δεν ήταν καλός; ;D ;D ;D Οι Έλληνες λαϊκοί τραγουδιστές έχουν εκπαιδευτεί σε αυτά που απαιτούν τα τραγούδια που λένε. Δε χρειάζονται τόσο ψηλές νότες, άρα δεν ασχολούνται με τις αντίστοιχες τεχνικές. Όπως αυτός που τραγουδάει power metal στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν μπορεί να κάνει λαϊκά γυρίσματα γιατί δεν τα έχει δουλέψει ποτέ (συν το ότι είναι και θέμα ακουσμάτων που οι Έλληνες έχουν από νήπια). Απλά όταν κάποιος δουλεύει κάτι όλη μέρα ενώ ο άλλος καλείται να το κάνει μια φορά στα 3 χρόνια... ε, τι να συγκρίνουμε. Απλώς ήθελα να πω ότι στην Ελλάδα γενικώς οι περισσότεροι έχουν την αίσθηση ότι πρέπει να γκαρίζουν σα γαϊδούρια για να πιάσουν μια ψηλή νότα. ΟΧΙ! ΔΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΤΣΙ, και θα καταλήξουν και σαν τον Cornell. Και τέλος πάντων, ας γνωρίζουμε λίγο τι μπορούμε να κάνουμε και τι όχι, το να ουρλιάζουμε για να βγάλουμε μια νότα που δε μπορούμε ούτε ωραίο ήχο θα βγάλει, ούτε θα ωφελήσει το λαιμό μας μακροπρόθεσμα. Δουλειά, μελέτη, γνώση. Άγνωστες έννοιες στους περισσότερους Έλληνες τραγουδιστές (και μιλάω για rock, γιατί ό,τι και να θέλουν να λένε οι περισσότεροι το 99% αυτών που τραγουδάνε στις πίστες έχουν ΠΟΛΥ καλύτερη τεχνική από τον μέσο rocker....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

 

Ποιος ο λογος αυτης της μεταφρασης?

Ενταξει, δεν τιθεται θεμα μεταξυ των 2 ειδων, ποσο διαφορετικα ειναι.

Ουτε θα πας να γραψεις παραδοσιακο στ Αγγλικα ουτε ροκ κομματι στα ελληνικα ;)

Και οντως φανταζει απιστευτο καποιος Ελληνας να γραψει ροκ κομματι, ακομη και στ Αγγλικα... Ποσοι Ελληνες ομως, ακομη και της γενιας μας μπορουν να γραψουν παραδοσιακο κομματι?

 

Απλα νομιζω εισαι λιγο offtopic εδω, no offence  ;)

we live in a beautiful world, yeah we do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ όμως θίγεται ένας άλλος τομέας/τέχνη/τεχνική.

Αυτός της μετάφρασης. Μπορείς να μεταφράσεις το ίδιο κείμενο με πολλούς τρόπους και να πεις το ίδιο πράγμα ή κάτι τελείως διαφορετικό. Αμα εισχωρήσει και η ποιητική άδεια...............

 

Αλλά είναι off topic. ;D

 

Και λίγα για το Ξηρόμερο ...........άκου Dry Place......

 

Ουτε θα πας να γραψεις παραδοσιακο στ Αγγλικα ουτε ροκ κομματι στα ελληνικα ;)

Και οντως φανταζει απιστευτο καποιος Ελληνας να γραψει ροκ κομματι, ακομη και στ Αγγλικα... Ποσοι Ελληνες ομως, ακομη και της γενιας μας μπορουν να γραψουν παραδοσιακο κομματι?

 

Ε καλά τώρα, όπως και τα blues (που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό ;D), η δημοτική στιχουργική δεν είναι το απαύγασμα της λογοτεχνίας. Μπορεί να χρήζουν λαογραφικής/κοινωνιολογικής/λογοτεχνικής μελέτης αλλά όχι λόγω της πολυπλοκότητάς τους.

Από την άλλη που ακριβώς έγκειται η υπερβολική δυσκολία στη συγγραφή αγγλόφωνου ροκ κομματιού;

Να υπενθυμίσω ότι έχει γίνει πολλάκις από πολλά συγκροτήματα παγκοσμίως που δεν είχαν τα Αγγλικά για μητρική γλώσσα.

 

Οπως οι Skynyrd...... :D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι Ελληνες ομως, ακομη και της γενιας μας μπορουν να γραψουν παραδοσιακο κομματι?

 

ε,καλα βγαλτο και βαλε τα "Στεφανα" του Μακη εκει κολλησες τωρα? ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF μου θύμησες την απίστευτη μετάφραση στα ελληνικά του Bring Your Daughter To The Slaughter των Iron Maiden που είχα διαβάσει κάποτες (Χώστα ο τόνος στο "α" κακό πιντί):

 

Bring your daughter, bring duaghter to the slaughter

let her go, let her go, let her go

 

Φέρε την κόρη σου, φέρε την κόρη σου στο χασάπη

ασ'τη να πάει, ασ'τη να πάει, ασ'τη να πάει

 

:D

 

billytsak αν θες ρίξε μια ματιά στο "Περι ανέμων..." για ενα τόπικ που λέγεται "Έλα τώρα και μην αργείς και πιάσε τη Les Paul" να δεις κατά πόσο μερικοί ροκάδες εδώ μέσα μπορούμε και αφουγκραζόμαστε τσι ρίζες μας για να τραγουδήσουμε τον πόνο και το στεναγμό του έθνους.

 

Α, μην ανησυχείς, ο SF είναι ΠΑΝΤΑ εκτός θέματος αλλά τον αγαπάμε  :-* ;) :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τώρα, όπως και τα blues (που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό ;D), η δημοτική στιχουργική δεν είναι το απαύγασμα της λογοτεχνίας. Μπορεί να χρήζουν λαογραφικής/κοινωνιολογικής/λογοτεχνικής μελέτης αλλά όχι λόγω της πολυπλοκότητάς τους.

 

 

Σωστα... Παντως υτε blues καποιος απο την χωρα μας θα γραψει ευκολα πιστευω. Αλλα παλι εξαρταται απο τα ακουσματα... Γιατι εγω σωνει και καλα να ειμαι καλυτερος στα λαικα σαν Ελληνας απο την στιγμη που εχω μεγαλωσει με αλλη μουσικη?

 

Από την άλλη που ακριβώς έγκειται η υπερβολική δυσκολία στη συγγραφή αγγλόφωνου ροκ κομματιού;

Να υπενθυμίσω ότι έχει γίνει πολλάκις από πολλά συγκροτήματα παγκοσμίως που δεν είχαν τα Αγγλικά για μητρική γλώσσα.

 

Οπως οι Skynyrd...... :D

 

Και εδω ειναι που θελω να καταληξω... Για μενα η δυσκολια εγκειται στα ακουσματα. Για τον superfunk απλα στην γεωγραφικη μας τοποθετηση. Ειναι και αυτη μια αποψη μεν αλλα δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι. Ειναι στο πως βγαινει στον καθενα. Αν σ εναν Ελληνα βγαινει καλα το αγγλικο γιατι σωνει και καλα να το απαξιωσουμε και να του δειξουμε το λαικο, οπως θα "πρεπε" να ειναι?

 

@Jase, ολους τους αγαπω, δεν μισησα κανεναν  :-*

 

 

we live in a beautiful world, yeah we do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Down at the swamp's,down at the swamp's villages

Down at the swamp's villages,Dry place & Unwritten

And in the five prefectures eat and drink hey brothers!

There are the thieves,there are the thieves the many thieves

There are the thieves the many thieves all dressed up in coins

they sit and eat and drink and get the Arta scared

You Turks,You Turks you better sit right

You Turks you better sit right otherwise your village will be burned down

Quickly with the guns or we are coming like wolves.. ;D

Με λίγη δουλειά στις ρίμες θα μπορούσε ANETA να γίνει τραγούδι των Pogues. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ εναν Ελληνα βγαινει καλα το αγγλικο γιατι σωνει και καλα να το απαξιωσουμε και να του δειξουμε το λαικο, οπως θα "πρεπε" να ειναι?

 

εγω δεν ειπα να του δειξουμε το λαϊκο εγω ειπα να τραγουδαει στη γλωσσα του... ;)

 

πως να το κανουμε τα ..αγγλικα του 99% των Ελληνων ειναι λιγο της πλακας οποτε ΤΙ στο καλο θα τραγουδησει αν δεν ξερει τη γλωσσα?ειναι σαν να αρχισω τωρα εγω να τραγουδω κινεζικα... ;D παιζει?δεν παιζει...

 

εξαλλου δεν χρειαζεται και πολυ φιλοσοφια για να δουμε αν "μας παιρνει η οχι" να τα "λεμε" στα "εγγλεζικα" ...η ..επιτυχημενη πορεια των αγγλοφωνων ελληνικων συγκροτηματων στα εξωτερικα τα λέει ολα νομιζω ;D ;D

 

Τωρα αν αναφερεσαι σε φαση "παιζουμε ,οπως κουτσα στραβα μπορουμε,για τους φιλους μας στο μπαρακι της γειτονιας μας τα..."ξενα" που λατρευουμε και γουσταρουμε ολοι μαζι με τρελλα..παω πασο 1000 φορες κανενα προβλημα... ερχομαι και εγω να γουσταρω και κερναω και τις μπυρες!(αλλα μη μου λες οτι υπαρχει εστω και ΜΙΑ στις χιλιες περιπτωση να ακουσω τον νεο ...Coverdale απο τον Κορυδαλλο γιατι χλωμο το βλεπω... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου