Προς το περιεχόμενο

Διασημοι solid state amp users & λάμπα vs. solid state (πάμε πάλι)


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια λεπτομέρεια. Μη δίνετε και πολύ σημασία και στο τι λένε ότι χρησιμοποιήθηκε σε κάθε δίσκο. Το reamp πάει σύννεφο και μάλιστα πολλές φορές δίχως να το ξέρουν και τα ίδια τα συγκροτήματα. Δύο είναι αυτά που χρειάζονται για ήχο:

1) Ο παιχταράς

2) Αυτός που θα βγάλει από τον παιχταρά τον ήχο (τώρα άλλοι τον λένε ηχολήπτη, άλλοι παραγωγό, άλλοι φαταούλα)

 

Έχω δει περιπτώσεις που άλλα έγραφαν στο δίσκο ως equipment και τελικώς άλλα χρησιμοποιήθηκαν, κατά τα λεγόμενα των μηχανικών, που απλά έπαψα να ασχολούμαι με το τι κάθεται και λέει ο καθένας ότι χρησιμοποιεί

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω τι ειναι τουτο το seventh son of a seventh son ;D ;D αλλα αν μιλαμε για καποια τρομερη παραγωγη και ηχαρα απλα σας ενημερωνω οτι και τον Gorilla 1x8 να γραψεις με ενα U67 & να το περασεις απο μια API & 2-3 Μanley μαμω θα ακουστει... ;D ;D 

 

Δύο είναι αυτά που χρειάζονται για ήχο:

1) Ο παιχταράς

2) Αυτός που θα βγάλει από τον παιχταρά τον ήχο (τώρα άλλοι τον λένε ηχολήπτη, άλλοι παραγωγό, άλλοι φαταούλα)

 

+1000000

 

η ss τεχνολογια καλη ειναι για.... κασσετοφωνα αυτοκινητου ;D καλυτερα να μεινει μακρια απο τις κιθαρουλες μας... ;D ;D

 

ο Jazz Chorus ειναι  ωραιος ενισχυτης δυστυχως ομως ειναι μονο για Jazz ή αφρικανικη μουσικη (ο αγαπημενος ενισχυτης των αφρικανων κιθαριστων σε μουσικες τυπου Fella Kouti) η βεβαια και Heavy metal (λογω ..μεγαλοπρεπους chorus ;D) το κακο ειναι οτι οταν τον βαλεις πλαϊ στο ..αντιπαλο δεος (δηλ.εναν καλοκουρδισμενο twin reverb) ακουγεται σαν καφεκουτι με μεγαφωνα...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι εννοείς, από τα τρανζίστορ λείπουν οι γλυκιές αρμονικές των λυχνιών. Ακόμα και οι υβριδικοί (προενίσχυση λάμπα - τελικός Mosfet) που φαινομενικά είναι καλύτεροι, τελικά μόνο στην θεωρία ισχύει αυτό.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην είμαστε απόλυτοι, υπάρχουν γ@μ@τοι ss ενισχυτές αν ψάξει κάποιος.

Π.χ, έχει συνδέσει κανείς stratocaster πάνω στον Fender fm-212r που έχει 100W και είναι και πάμθηνος?

Αν όχι, δοκιμάστε τον και τότε τα ξαναλέμε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά υπάρχουν πολλοί τρόποι να φτιάξεις πολύ καλό ήχο... χρειάζονται απλά τα "μέσα" και εσυ.

Βέβαια όσο καλό ήχο και να πάρεις από solid state amps, απλά με tube amps θα πάρεις καλύτερο.

Κατά καιρούς πολλοί καλλιτέχνες έχουν δοκιμάσει σίγουρα κάποια προιόντα solid state amps πολλών κατασκευαστών. Αυτός όμως δεν είναι ο κανόνας που ισχύει γενικά.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι σε πάμφθηνο ενισχυτή 100Watt, θα ακουστείς πάμφθηνα. Δεν είναι θέμα κόστους. Φιατάκι 500cc δεν γίνεται πόρσε.... Προσοχή όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρεις έναν αξιοπρεπή ήχο και από αυτό το μηχάνημα... όμως άααααααααααααλλο αξιοπρεπή και άλλο καλό ήχο.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως άααααααααααααλλο αξιοπρεπή και άλλο καλό ήχο

 

ακριβως ;)

 

και δεν ειναι μονο ο ηχος,ο ενισχυτης ειναι μουσικο οργανο (μια και ειναι το ετερον ημιση της κιθαρας μια και μιλαμε για...ηλεκτρονικη κιθαρα ;D ;D) η αποκριση ενος ss "στο χερι" απεχει παρασαγκας απο αυτη ενος λαμπατου,αν συνηθισεις τους λαμπατους οι ss "σε χαλανε". ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα αυτα εσυ πονηρε που μου πηρες τον 18αρη και μου το παιζεις καραβιντατζ!! ;D ;D ;D

 

Αντε να μου παιξεις τωρα με το πιβιδι!! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D              όοοοοοοο, τι πεις εσύ αφεντικό!!!

 

 

Χάλιαααααα , πω πω χάλιααααααα ο 18ρης..... για τα μπάζαααααα δεν ήξεραν να φτιάχνουν ενισχυτές τότε.....  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γενικές παρατηρήσεις είναι σωστές απλώς εγώ ξαναματαλέω ότι μπορείς να βρείς καλούς ss απλώς να ξέρεις τι ακούς. Εγώ π.χ που τα βλέπω όλα σαν κουτιά και όχι σαν ενισχυτές, τον συγκεκριμένο που είπα τον έχω παίξει και κόλλησα για καμιά ώρα, οπότε τον προτείνω για να βγάλεις πολύ καλό ήχο και όχι μόνο αξιοπρεπή.

Πάρε μια ιδέα.

h__p://www.youtube.com/watch?v=78QLMQhj78s

;) (ο παίκτης δεν είναι καλός αλλά ο ενισχυτής ακούγεται τι μπορεί να κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου