Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά δεδομένων Breath Controller μεταξύ 2 synth


MOTIFNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την απορια μιας και ειναι να εγορασω το yamaha BC-3..

δεν θα παρω και τον μετατροπεα σε midi γιατι εχω το motif es που το δεχεται αμεσος πανω του..αλλα μπορω μετα να στειλω μεσο MIDI απο το motif es τις ποληροφωριες του breath c. σε αλλα οργανα? εχω ας πουμε και ενα Trinity V3 και θελω να παιξω ενα Moss βιολι..και ακομα εχω και το MOTIF XS8 επισεις με ενδιαφερων ηχους..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η λογική λέει ότι όποιο controller συνδέσεις σε ένα όργανο [Α], τότε αυτό το όργανο [Α] στέλνει την εντολή που δέχτηκε από τον controller και μέσω midi out, σε ένα όργανο [Β].

 

Το θέμα είναι εάν το όργανο [Β] που θα λάβει την εντολή μέσω midi ακούει τον ίδιο controller (π.χ. Breath Control) έτσι ώστε να δουλέψει σωστά.

 

Εάν όχι, τότε θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μετατρέψεις το Breath Control (λογικά CC02) σε κάποιο άλλο control έκφρασης, όπως για παράδειγμα Expression (CC11) ή ακόμα και Volume (CC07) στην εσχάτη των περιπτώσεων.

 

Εάν διαβάσεις προσεκτικά τα "Midi Implementation Charts" και των δύο οργάνων θα δεις εάν στέλνουν - δέχονται μέσω midi τα ίδια πράγματα.

 

Στην πολύ απίθανη περίπτωση που δεν ακούνε τα ίδια πράγματα στις ίδιες θέσεις, τότε δες εάν μπορεί το όργανο [Α] να στείλει τον Breath Controller μεταφρασμένο σε κάποιον άλλο controller (Expression ή Volume) ή εάν το [Β] μπορεί να μεταφράσει τον Breath Controller σε Expression ή Volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nick μια απορία...

 

Το motif es δέχεται έλεγχο απο BC-3 σε όλους τους ήχους του ή μόνο σε αυτούς της PLG-150VL και ενδεχομένως άλλων επεκτάσεων?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το motif es δέχεται απευθείας το BC μόνο με την κάρτα. Οι υπόλοιποι ήχοι ενδεχομένως να δουλέψουν αλλά μετά από προγραμματισμό. (Εγώ πο΄τε δεν κατάφερα να το κάνω :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια στιγμη....δηλ μονο για την vl επεκταση ειναι το breath controller???? σοβαρα??? δεν την εχω προσθεση εγω..

οι ηχοι οι πλευστοι για παραδειγμα του οργανου δεν παιζοντε? στο motif xs (το 2ο μοτιφ που εχω) παιζοντε ολοι με το breath(μιας που δεν περνει επεκταση VL..αλλα να μεσολαβησει το motif es με το breath και οχι το midi solution)

δηλ αμα το παρω δεν θα κανω δουλεια με το breath controller??? δεν μου ακουγοντε ευχαριστα ολα αυτα που λετε αγαπητοι μου φιλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MOTIFNICK:

Από ό,τι κατάλαβα θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο:

 

BC3 ---> ES breath in

ES MIDI out ---> XS MIDI in (BC3 data)

 

Δεν είμαι βέβαια κανένας ειδικός Yamaho-λόγος ( ;D) αλλά μου φαίνεται ότι το μόνο που κάνει το BC3 ή το BC2 ή οποιοδήποτε άλλο breath controller είναι να στέλνει τιμές 0~127 για τον MIDI CC#02: Breath. Από ό,τι ξέρω, όλα τα σύγχρονα synths δέχονται τον CC αυτό, δε νομίζω να μη γίνεται αυτό που πας να κάνεις. Αυτό που σίγουρα θα να χρειαστεί να κάνεις είναι να επαναπρογραμματίσεις κάποιους από τους ήχους σου στο XS ώστε να "ακούνε" τον MIDI CC#02 και επίσης να αποφασίσεις τι θα διαμορφώνει το BC3 σε κάθε voice/performance (π.χ. expression, πιθανόν κάποιο element με ένα breath sample κλπ). Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνει το BC3.  :)

 

Επίσης, νομίζω παίζει ρόλο σε ποιο mode είσαι στο ES. Αν είσαι σε sequencer ή σε master mode πιθανολογώ ότι κάπου θα υπάρχει κάποια σελίδα για να ρυθμίσεις ποιοι controllers θα εξάγονται μέσω της MIDI out, σε ποια MIDI κανάλια κλπ. Δεν έχω κανένα από τα δύο synths για τα οποία μιλάμε εδώ, επομένως αγνοώ το MIDI implementation του κάθε οργάνου.

 

p.s.: Απλά να σας θυμίσω ότι τα breath controllers υπάρχουν πριν τις επεκτάσεις VL και ακόμα πριν το VL-1. Υπήρξαν keyboards που χρησιμοποιούσαν κανονικότατα breath controllers με AWM2 ήχους, όπως τα θρυλικά SY77 και SY99, πριν πολλά-πολλά χρόνια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο θελω να κανω...και δεν καταλαβαινω γιατι λενε οι φιλοι μας παραπανω αυτα τα πραγματα...

οι ηχοι στο motif xs ειναι ηδη ετοιμη για breath..(τα πνευστα τουλαχηστο) πηγα να το κανω εναν εναν και εκπληκτος ειδα οτι ειναι ολα ετοιμα...αυριο θα παραλαβω τον BC3..αλλα για το Trinity V3 θα χρειαστει πατεντα το θεμα...

ευχαριστω cyclops!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο θελω να κανω...και δεν καταλαβαινω γιατι λενε οι φιλοι μας παραπανω αυτα τα πραγματα...

οι ηχοι στο motif xs ειναι ηδη ετοιμη για breath..(τα πνευστα τουλαχηστο) πηγα να το κανω εναν εναν και εκπληκτος ειδα οτι ειναι ολα ετοιμα...αυριο θα παραλαβω τον BC3..αλλα για το Trinity V3 θα χρειαστει πατεντα το θεμα...

ευχαριστω cyclops!

 

Πιστεύω ότι γίνεται ακόμα και στο Trinity V3 να δουλέψεις με breath controller. Σου είπα ότι όποιο synth δέχεται πληροφορίες CC#02, έχει επικοινωνία με BC3. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να σετάρεις τους ήχους σου στο Trinity για το τι θέλεις να κάνει ο CC#02. Απλά δεν αν και κατά πόσον γίνεται αυτό που θες να κάνεις με BC->ES->XS και στη μορφή BC->ES->Trinity. Αυτό μόνος σου θα το δοκιμάσεις. Το πολύ-πολύ αν δεν γίνεται παίρνεις ένα κουτί midi solutions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται τελικα αυτο που ρωτουσα,εχω απο προχθες στα χερια μου το BC3..Στο τρινιτυ οπου αναθεσω στον PITCH σταυρο ( - ) εκει δουλευει και το BC3,ΠΑΡΑΞΕΝΟ...οχι οτι με πειραζει..εκανα και ενα νεο θεμα με ενα βιντεακι με το τεστακι που το κανω με το Motif ES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου