Προς το περιεχόμενο

ενισχυτης μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και λεω να παρω εναν λαμπα για το  σπιτι.

 

μπα δεν κανουν αυτοι που σου προτεινουν μια και ειναι ΜΟΝΟ 200-400 βαττ... ;D για το σπιτι θες κατι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ να σαν και αυτουνου το σετ απ ας πουμε

 

http://www.bassplayer.com/article/darryl-jones-stone/Jul-05/11380

 

 

On the Stones tour, the band plays two sets on two different stages. The “A” stage setup goes like this: Rocktron loop switcher to two-channel Shure wireless, to an Ashly preamp, to a Meyer crossover, to two Crown power amps, to Meyer Sound tri-amped speaker cabs. Phew.

 

;D ;D

 

6000 watt νομιζω θα σου φτασουν....μη παρεις παραπανω γιατι θα ενοχλεις τους γειτονες.. ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

....μη παρεις παραπανω γιατι θα ενοχλεις τους γειτονες.. ;D ;D

 

μα αυτο θελω!  ;D

 

τα βατ ποτε δεν ειναι αρκετα.  παιζει τζαμαρισμα σε κηπο καμμια φορα..

 

οκ τα συμπερασματα δικα μου, ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξω απο την πλακα αν ακουσεις τον ηχο ενος PA POWER amp με Meyer cabs θα πεταξεις στα σκουπιδια ολους τους ενισχυτες μπασου,το ιδιο σετ απ ειχε και ο Sting αλλα και ο μπασιστας των U2 οταν επαιξαν Ελλαδα και τα ακουσα on stage,κοντεψα να αλλαξω ...κοκαλλα απο τον ογκο τους!  :)

 

το κακο ειναι οτι ειναι λιγο....μεγαλα και...ακριβα.. ;D ;D

 

ψαξε να βρεις και κανα παλιο λαμπατο Peavey Classic 400 ,σκοτωνει και ειναι τζαμπα

 

http://www.classic400.com/

 

εχει 8 6550  :o και απιστευτα καλο ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξω απο την πλακα αν ακουσεις τον ηχο ενος PA POWER amp με Meyer cabs θα πεταξεις στα σκουπιδια ολους τους ενισχυτες μπασου,το ιδιο σετ απ ειχε και ο Sting αλλα και ο μπασιστας των U2 οταν επαιξαν Ελλαδα και τα ακουσα on stage,κοντεψα να αλλαξω ...κοκαλλα απο τον ογκο τους!  :)

 

το κακο ειναι οτι ειναι λιγο....μεγαλα και...ακριβα.. ;D ;D

 

ψαξε να βρεις και κανα παλιο λαμπατο Peavey Classic 400 ,σκοτωνει και ειναι τζαμπα

 

http://www.classic400.com/

 

εχει 8 6550 και απιστευτα καλο ηχο.

 

Α) Εννοείς Power Amp για PA ; Ψηφιακό με D-Class; Με Preamp στο πόδι να υποθέσω; Ενδιαφέρον ακούγεται. Και απελευθερωτικό......

Β) Μεγάλα και ακριβά; Πφφφφφ.  Σιγά. Πες μου πόσα είναι να τα κλείσουμε.

Γ) Δεν βρίσκεται εύκολα. Τζάμπα δεν είναι αλλά για αυτό που δίνει, σίγουρα. Επιμένω όμως ότι και οι "τρατζίστορ" οι 400 Peavey σκοτώνουν. Ασε που τα νέα παιδιά (και δεν το λέω με κακό τρόπο) δεν παίζουν "λαμπάτα". Αντε να λάμπει καμιά διπλοτρίοδος μπροστά  ;) Speed is the King.

Και εγώ βέβαια δεν κόβω τις μπασοφλέβες μου για μπασολάμπες.  ;D

 

μα αυτο θελω!  ;D

τα βατ ποτε δεν ειναι αρκετα.  παιζει τζαμαρισμα σε κηπο καμμια φορα..

 

Ελα να μην ακούω τέτοια και είμαστε μεγάλα παιδιά.........

Ποιός είναι ο κήπος σου; Ο Εθνικός ;  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν ειναι μονοδρομος η λαμπα (ισα ισα προσωπικα προτιμω ss bass amps,οι αγαπημενοι μου ειναι οι Trace Elliot & οι Gallien Krueger & φυσικα πανω απο ολα οι παλιοι PEAVEY ;) ).

 

Α) Εννοείς Power Amp για PA ; Ψηφιακό με D-Class; Με Preamp στο πόδι να υποθέσω; Ενδιαφέρον ακούγεται. Και απελευθερωτικό......

 

ακριβως αλλωστε αν το καλοσκεφτεις στα live απο ....αυτον ακους το μπασο (ποτε μου δεν εχω δει μικροφωνο σε ενισχυτη μπασου σε μεγαλο live,ολοι με di στην κονσολα παιζουν και τον ενισχυτη τον εχουν για μονιτορ) ;)

 

Β) Μεγάλα και ακριβά; Πφφφφφ.  Σιγά. Πες μου πόσα είναι να τα κλείσουμε.

 

δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβο βεβαια γιατι παιρνεις και αλλες μαρκες πιο φτηνες ;)

 

εχω ενα φιλαρακι που χρησιμοποιει ενα παλιο YAMAHA power amp (3000 watt νομιζω) & κατι γουρουνια YAMAHA PA speakers και βγαζει τερατωδη ηχο (ουτε 1000 ευρω δεν του εχουν κοστισει) το προβλημα ειναι οτι ζυγιζουν...200 κιλα το ενα... ;D ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 watt λάμπα για σπίτι είναι πολλά... Και για το wacken είναι πολλά βασικά!  ;D

 

Γ) Δεν βρίσκεται εύκολα. Τζάμπα δεν είναι αλλά για αυτό που δίνει, σίγουρα. Επιμένω όμως ότι και οι "τρατζίστορ" οι 400 Peavey σκοτώνουν. Ασε που τα νέα παιδιά (και δεν το λέω με κακό τρόπο) δεν παίζουν "λαμπάτα". Αντε να λάμπει καμιά διπλοτρίοδος μπροστά  ;) Speed is the King.

Και εγώ βέβαια δεν κόβω τις μπασοφλέβες μου για μπασολάμπες.  ;D

 

Άκουσα έναν peavey tour 700 (ss) με μια 4x10 peavey και όντως όργωνε - τουλάχιστον από ένταση. Και αρκετά φθηνό γι'αυτά που δίνει. Το μόνο κακό ήταν πως ήταν λίγο φασαριόζης (say βζζζζζζζζζζ), αλλά επειδή ψιλοτιγκάρω το gain σε ότι και να παίζω, τη φασαρία δεν τη γλυτώνω, οπότε... Αυτό το λαμπάτο overdrive όμως στους μπασσοενισχυτές δεν τ'αλλάζω με τίποτα ρε γμτ...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν ειναι μονοδρομος η λαμπα (ισα ισα προσωπικα προτιμω ss bass amps,οι αγαπημενοι μου ειναι οι Trace Elliot & οι Gallien Krueger & φυσικα πανω απο ολα οι παλιοι PEAVEY ;) ).

 

Trace (& T.S.) Elliot rules. Απλά.

Τώρα στον Πιβι (εχουμε κλείσει 20ετία μαζί τα δυό μας) το ξέρεις ότι συμφωνούμε.

Το DI (δε λέω ποιό γιατί το ψάχνω μεταχειρισμένο) τώρα με τα live (αλλά και σαν προ στις πρόβες) το βλέπω ως μονόδρομο καρφωτό στην (άθλια συνήθως) κονσολίτσα. Συνεπικουρούντων και των επερχόμενων active.

Γεράσαμε, και το κουβάλημα, έστω και του combo, δεν ενέπιπτε ποτέ μέσα στις αγαπημένες μου ενασχολήσεις. Πολλώ δε μάλλον τώρα.

 

αλλά επειδή ψιλοτιγκάρω το gain σε ότι και να παίζω, τη φασαρία δεν τη γλυτώνω, οπότε...

 

Λες να φταίει αυτό;;;  Μπάαααα;

 

Αυτό το λαμπάτο overdrive όμως στους μπασσοενισχυτές δεν τ'αλλάζω με τίποτα ρε γμτ...  :-X

 

Nice & sleazy does it every time  ;D  ;D   ;D   ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Λες να φταίει αυτό;;;  Μπάαααα;

 

Nice & sleazy does it every time  ;D  ;D   ;D   ;D

 

Μπά, δεν το τίγκαρα εντελώς, αρχικά τον είχα flat για να δώ ακριβώς τι παίζει. Μετά ανέβηκε ο θόρυβος!

 

Πότε θα τζαμάρουμε με τον banana sensei είπαμε? Τα τρία μας nice & sleazy!  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα τζαμάρουμε με τον banana sensei είπαμε? Τα τρία μας nice & sleazy!  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Εγώ το έχω κλεισμένο.

 

Ντράμερ το παιδί που διώχνει ο σουπερμάρκετ από το γκρουπ του στο άλλο thread. Για να ξεπεράσει τη πίκρα του.

 

Ρυθμ σέσιον

α) ο ΣούπερΝικος που ούτε λεγάτα, αρπέτζια και σόλα ξέρει και δεν θα μας κουράζει  ;D

β) Εγώ με δάχτυλα 1-3 αυστηρά ανεβοκατεβαίνω νωχελικά πεντατονική και μόνο

 

Εσύ στα γεμιζματάκια όλο γλύκες και χαρές

 

Και σόλο όρθιο μπάσο βαμένο κίτρινο εν είδει μπανάνας, ο σενσεϊ

 

Λίγο από Πλασμάτικς θα φέρνουμε στο ακατάσχετο αλλά θα το πούμε avant garde

 

Απλά πράγματα............

 

ΠιΕσ Αυτό χωράει και στο άλλο thread κάτι με "φτιάξε τη μπάντα σου" ή "DIY γκρουπ" ή κάπως έτσι

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βρηκα κατι ενδιαφερον σε μικρολαμπα, παλι στα σολιντ στατε τα γιουρος.

 

mesa boogie

 

M6 Carbine Head 19" 600 Watt Topteil

 

και νομιζα μονο οι χου παιζαν με χαιβαττ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου