Προς το περιεχόμενο

ενισχυτης μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι να μην ξεχνάμε οτι ο κάθε ενισχυτής ακούγεται διαφορετκά σε κάθε όργανο.

Οταν κούμπωσα active μπασσο στο Mark έπαθα πλάκα με τη δύναμή του και τον όγκο του.

Οταν όμως έβαλα το passive δεν άκουγα τίποτα. Οχι σε θέμα έντασης αλλα ήχου και βάθους.

Επίσης στον υβριδικό όταν σε ένα passive δοκιμάσεις τρανσιστορ προενίσχυση δεν ακούς σωστό ήχο. τουλάχιστον τα αυτιά μου αυτή τη πληροφορία μου περάσανε. Οταν όμως το βάλεις στη λαμπάτη προενίσχυση η γλύκα του δεν περιγάφεται.

Γενικά θέλει ψάξιμο, να πάρεις το μπασσάκι σου να ακούσεις 2-3 ενισχυτές (ανεξαρτήτως watt) να πάρεις μια ιδέα από το τι προσφέρει ο καθένας στον ήχο του μπάσσου σου και μετά να αποφασίσεις για τα watt ανάλογα με το πορτοφόλι και τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι ετσι ειναι παιζει ρολο και το τι μπασο εχεις,οπως μεγαλυτερο ρολο παιζει το τι ηχο βγαζουν τα χερια σου,οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις ο ιδιος...η καλυτερη πληροφορια που μπορω να σου δωσω αν και ειμαι σιγουρος οτι θα τη ξερεις ειναι να δοκιμασεις τους ενισχυτες παιζοντας τον flat οπως και το μπασο σου πρεπει να ειναι flat και οποιος σου κανει το κλικ σημαινει οτι ειναι πιο κοντα στα δικα σου γουστα και με λιγο πηραγμα το eq μετα φτειαχνεις τον ηχο που θελεις,

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις! λεω να κινηθω μπρος swr ebs και aguilar! θα δοκιμασω οσο ποιο πολλους μπορω.. σχετικα με το μπασο που εχω εχει λιγο σκληρο ηχο με πολυ σκασιμο βεβαια! πιστευω να βρω τον καταληλο ενισχυτη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, θα ηθελα τη γνωμη σας, αν εχετε ακουσει - παιξει

στα παρακατω μοντελα, ευχαριστω.

 

http://www.dv247.com/invt/43589/

http://www.dv247.com/invt/35456/

http://www.musik-service.de/peavey-vb-2-prx395759199en.aspx

http://www.musik-service.de/traynor-yba-200-ii-prx395754545en.aspx

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σε παίρνει οικονομικά, Hiwatt με τα χίλλια. Κι οι άλλοι μια χαρά ενισχυτές είναι, αλλά οι Hiwatt είναι άλλη φάση.

 

 

και εγω ετσι λεω, τον orange τον εχεις ακουσει? γενικά

για τι μουσικες ειναι?

 

Τους orange τους χρησιμοποιούν συνήθως κάτι stoner-άδες, αλλά έχουν ήχο οδοστρωτήρα, πολύ ωραίοι ενισχυτές, ειδικά άμα παίζεις "σκληρή" μουσική (κι αν έχεις κι ένα ταυράκι/rickenbacker/LP μπάσσο  ;D) είναι "δύναμη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Traynor για αποδοση/τιμη, αλλιως τον Hiwatt... απλα.

 

+1

και εγω ετσι λεω, τον orange τον εχεις ακουσει? γενικά

για τι μουσικες ειναι?

 

Rock

Με το Ρο κεφαλαίο

(γελάω & κλαίω) ....... Τζιμάκος

 

Και ειδικά όπως είπε και ο Χ με ταυράκι & RB (όχι τόσο το LP) και με τα δάχτυλα όπως τα θέλει ο ο SF. Ενωμένα πάνω σε μια πένα. Γκα γκάν Γκα γκάν.......  ;D

 

That's the way aha aha I like it............ όταν θέλω την αποτοξίνωσή μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ετσι λεω, τον orange τον εχεις ακουσει? γενικά

για τι μουσικες ειναι?

 

ΠΟΛΥ καλος και αυτος, απλα λενε πως ανοιγει-παραμορφωνει καπως πιο νωρις και καπως πιο πολυ σε σχεση με τους αλλους. Αν γουσταρεις εναν πιο fuzzy ηχο ειναι ισως καλυτερη επιλογη απο τους υπολοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου