Προς το περιεχόμενο

Αθάνατες Λυχνίες??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα..!!!

 

Εχω εναν ενισχυτη TRAYNOR YCV WR (15 WATT)

http://www.tdpri.com/reviewpost/showproduct.php/product/261/title/traynor-custom-valve-ycv20wr-traynor-custom-valve-ycv20wr/cat/26

Τα χαρακτηριστικα του ειναι:

 

-Class 'A' Tube Guitar Amplifier (cathod biased) 3x 12ax7 & 2 el84

-Cabinet Impedance (Ohms OEB 8 )

-Power @ min.  impedance (Watts) 15

-Speaker Configuration - LF (Size / Power) Single 12inch Celestion Greenback

-Accutronics spring reverb

-Series effects loop

 

Πολυ καλα ως εδω..

Τον ενισχυτη τον εχω με τις ιδιες λυχνιες εδω και τουλαχιστον 3 χρονια, οπου εχει παιξει σε καμια 10ρια live, σε πολλες προβες (μαζι με τα σουρτα-φερτα που επονται αυτου) και γενικα στο σπιτι ως βασικος ενισχυτης.

Δε θα επρεπε να θελουν αλλαγη οι προενισχυτριες του??

Το οτι ειναι  cathode biased εχει σχεση με τη φθορα των λυχνιων???

Βρε μπας και ειναι γιαλατζη λαμπατος? ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι προενισχύτριες δεν καταπονούνται τόσο. Εγώ έχω κάτι mullard αρχαίες στους δικούς μου. Οι τελικές μπορεί να καταπονούνται αν χρησιμοποιείς attenuator και τον τερματίζεις.

 

Αυτό που θα πρέπει γενικά να προσέχεις είναι τις μετακινήσεις όσο είναι ακόμα ζεστός ο ενισχυτής.

 

Cathode biased ή όχι είναι το γενικότερο κύκλωμα που παίζει ρόλο και τα ρεύματα που χρησιμοποιύνται. Όλοι οι μοντέρνοι ενισχυτές πάντως (από δεκαετίας 80 και μετά έχουν σχετικά χαμηλές τάσεις λαμβάνοντας προφανώς υπόψιν ότι η ποιότητα των λυχνιών δεν είναι αυτή που ήταν το 1960.

 

Βασικά μόνο κάποιοι πολύ ακριβείς boutique κλώνοι του JTM45 έχω ακούσει να έχουν σοβαρά θέματα με τα ρεύματα. Δεν έχω ακούσει κάποια άλλη περίπτωση,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση, οτι οι τελικές (όπως σωστά με διόρθωσες) πανω στο 2χρονο τα φτύνουν, ειδικα αν γινεται συχνη χρηση σε πρόβες (δλδ δυνατες εντασεις) και σε live..

Καλυτερα παντως! δε μου περισσεύουν τα λεφτα για τις EL84 ούτε και φαγουριζομαι για βιδωνε - ξεβίδωνε και μαστορεματα, απλα μου κανει εντυπωση που την παλευει ακομα!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτο για τα 2-3 χρονια ισχυει για καθημερινη πολυωρη χρηση σε εντασεις live κτλ. με τη χρηση που του κανεις, καναδυο προβες την εβδομαδα, και χαλαρη μελετη σπιτι μπορει να σου βγαλει και δεκαετια οχι δυο χρονια (και αφορα κυριως τελικες, προενισχυτριες μπορει και να μην αλλαξεις ποτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να τις αλλάξεις, όμως? Ειδικά αν έχει τις μαμά, εκτός και αν η Traynor βάζει καλές λυχνίες, αλλά στην καλύτερη να έχει Sovtek.

 

Αν είναι και ultra hot biased όπως φαίνεται, οι τελικές θα είναι στα τελευταία τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να τις αλλάξεις, όμως? Ειδικά αν έχει τις μαμά, εκτός και αν η Traynor βάζει καλές λυχνίες, αλλά στην καλύτερη να έχει Sovtek.

 

Αν είναι και ultra hot biased όπως φαίνεται, οι τελικές θα είναι στα τελευταία τους!

 

Εχω αλλαξει ηδη μια φορα στις αρχες που τον πηρα διοτι οι sovtek   οπως ευστοχα υπεθεσες) που ειχε απ τη μαμα του, καποιο ζορι τραβαγαν και ακουγοταν ενα μυστηριο θροισμα στις μπασσες νοτες.. Ειχα κανει και θεμα τοτε στο φορουμ.

Απο τοτε εβαλα JJ οι οποιες τιε οποιες εχει ακομα..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι JJ έχουν πιο μεσαίο ήχο από τις sovtek που είναι όντως μπασαριστές. Γενικώς οι λάμπες που φτιάχνονται τώρα δεν κρατάνε και πολύ σε αντίθεση με τις παλιές ευρωπαϊκές και αμερικάνικες (Telefunken, Philips, Rca) που μπορούν να φτάσουν ακόμη και τις 100.000 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αλλαξει ηδη μια φορα στις αρχες που τον πηρα διοτι οι sovtek  οπως ευστοχα υπεθεσες) που ειχε απ τη μαμα του, καποιο ζορι τραβαγαν και ακουγοταν ενα μυστηριο θροισμα στις μπασσες νοτες.. Ειχα κανει και θεμα τοτε στο φορουμ.

Απο τοτε εβαλα JJ οι οποιες τιε οποιες εχει ακομα..

E, τότε αλλάζει το σενάριο, οι J/J EL84 είναι και σκυλιά. Πάρε, όμως, ένα ζευγάρι τελικές να τις έχεις backup, ειδικά αν βρίσκεσαι συχνά σε πρόβες και live, ένα ζευγάρι J/J έχει κάτω από 20 ευρώ.

 

Oι JJ έχουν πιο μεσαίο ήχο από τις sovtek που είναι όντως μπασαριστές. Γενικώς οι λάμπες που φτιάχνονται τώρα δεν κρατάνε και πολύ σε αντίθεση με τις παλιές ευρωπαϊκές και αμερικάνικες (Telefunken, Philips, Rca) που μπορούν να φτάσουν ακόμη και τις 100.000 ώρες.

Νομίζω πως ισχύει το αντίθετο με τις J/J vs Sovtek!

 

Μπορεί να έχεις δίκιο για τις παλιές αλλά μην ξεχνάς και την τιμή τους που στην καλύτερη είναι 3πλάσια και 4πλάσια από τις καινούργιες. Δεν ξέρω αν τελικά συμφέρει να πάρεις ένα ζευγάρι Telefunken ή Mullard EL84 από το να πάρεις μερικά J/J. Δεν θέλω να σκέφτομαι καν το σενάριο να πάθει βλάβη ο ενισχυτής με τις Mullard και να χάσεις τις λυχνίες σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ισχύει το αντίθετο με τις J/J vs Sovtek!

 

 

Μιλάω για 12ax7...αλλάζουμε συχνά στον dual rectifier και η διαφορά είναι αισθητή..οι JJ είναι πιο μεσαίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου