Προς το περιεχόμενο

θόρυβος σε active monitors + κατά την (προσπάθεια) ηχογράφηση(ς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...το πρόβλημα είναι μάλλον περίπλοκο,οπότε καλή ανάγνωση:

Εξοπλισμός που έχω:

- ζευγάρι active monitors Behringer Truth B2031A,2 χρόνων

- κάρτα ήχου Alesis IO/26,καινούργια

- iMac (λευκός)

 

Πρόβλημα 1ο:

Όπως και να είναι συνδεδεμένα τα ηχεία,ακόμα και μόνο με το καλώδιο τροφοδίας στη μπρίζα και τπτ άλλο,βγάζουν έναν χαμηλού επιπέδου  λευκό θόρυβο.Δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός,αλλά όπως και να το κάνουμε,είναι θόρυβος.Ένα ελαφρύ βουητό,που καμιά φορά επηρεάζεται από διακόπτες (μικρά "τσακ" ακούγονται κάπου κάπου).Το επίπεδο του θορύβου δεν φαίνεται να αυξάνεται όταν είναι συνδεδεμένα τα ηχεία με την κάρτα ήχου και ανεβάζω το output level.

Τι φταίει εδώ?Είναι φυσιολογικός λίγος θορυβάκος?Άνοιξα μπρίζα στο δωμάτιό μου και είδα ότι παίζει το 3ο καλώδιο της γείωσης,οπότε λογικά δεν είναι θέμα γείωσης.Επίσης έχω δοκιμάσει να κλείσω το ψυγείο κτλ κτλ και να αφήσω μόνο το ένα π.χ. ηχείο συνδεδεμένο σε μπρίζα χωρίς καν καλώδιο audio πάνω του.Ο θόρυβος εκεί...

 

Πρόβλημα 2ο:

Συμβαίνει όταν είναι συνδεδεμένη η κάρτα ήχου με το iMac και τα ηχεία:

Χρησιμοποιώ το Logic:Σε καινούργιο κανάλι audio,προοριζόμενο για ηχογράφηση φωνής,ακούω πολύ θόρυβο,ακόμη και όταν δεν υπάρχει μικρόφωνο συνδεδεμένο με την κάρτα ήχου!Όταν ανεβάζω το gain της κάρτας για να ενισχύσω και καλά το σήμα του μικροφώνου,ο θόρυβος αυξάνεται.Φυσικά,δεν είναι δυνατό να γίνει ηχογράφηση,είναι σαν να ηχογραφώ σε βυθό μετά από κάποιο σημείο.Δεν χρησιμοποιώ φωνή γενικά σε αυτά που κάνω,αλλά θέλω να μπορώ να το κάνω τουλάχιστον(!!).Έχω απομονώσει μόνο κάρτα ήχου και Mac(δλδ μόνο ο Mac και η κάρτα συνδεδεμένα με το firewire),ο θόρυβος όμως εκεί...Τι μπορεί να είναι αυτό?Είχα παλιότερα παρόμοιο πρόβλημα με άλλη κάρτα,η οποία είναι για επισκευή (είχε και άλλα προβλήματα).Είναι θέμα γκαντεμιάς??Μήπως στο τέλος τέλος είναι ο iMac?Δεν ξέρω τι να σκεφτώ...

 

ευχαριστώ προκαταβολικά  :o  :o  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά τα μόνιτορς έχουν θόρυβο και χωρίς να είναι συνδεδεμένα στην κάρτα, οπότε νομίζω ότι το ζήτημα είναι τα ρεύματα. Έχεις δοκιμάσει με άλλα μόνιτορς, από κανένα φίλο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμουν στο 2ο πρόβλημα, όταν είναι ενεργοί οι προενισχυτές της κάρτας και συνδεδεμένα τα ηχεία.

 

Για το 1ο τώρα, ένα χαμηλό επίπεδο θορύβου όταν επικρατεί ησυχία και πλησιάσεις το αυτί σου στο tweeter νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.

Επίσης, τα ενεργά μόνιτορ έχουν (συνήθως) ένα level control στο πίσω μέρος, αν ο θόρυβος είναι ιδιαίτερα αισθητός δοκίμασε να το χαμηλώσεις από εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει η Alesis IO/26 balanced outs;

Χρησιμοποιείς balanced καλώδια ανάμεσα σε Alesis IO/26 και μόνιτορς;

Ναι,balanced είναι τα outs της και balanced καλώδιο χρησιμοποιώ.Δεν είναι όμως τπτ super,είναι ότι πιο απλό κυκλοφορεί.Θα έχει τόση διαφορά στο συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζω...?

 

Αν κατάλαβα καλά τα μόνιτορς έχουν θόρυβο και χωρίς να είναι συνδεδεμένα στην κάρτα, οπότε νομίζω ότι το ζήτημα είναι τα ρεύματα. Έχεις δοκιμάσει με άλλα μόνιτορς, από κανένα φίλο;

Ναι,καλά κατάλαβες.Τα ρεύματα...Δηλαδή?Τι ακριβώς μπορεί να φταίει?Γιατί είδα ότι υπάρχει γείωση και τα έχω και στην ίδια μπρίζα όλα.Είναι τόσο αόριστο το πρόβλημα του ρεύματος?(Ότι πρέπει να το δοκιμάσω και αλλού,πρέπει...)

 

...ένα χαμηλό επίπεδο θορύβου όταν επικρατεί ησυχία και πλησιάσεις το αυτί σου στο tweeter νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.

Επίσης, τα ενεργά μόνιτορ έχουν (συνήθως) ένα level control στο πίσω μέρος, αν ο θόρυβος είναι ιδιαίτερα αισθητός δοκίμασε να το χαμηλώσεις από εκεί.

Κι εγώ νομίζω πως ένα χαμηλό επίπεδο στο tweeter είναι νορμάλ.Μόνο που αυτό πρέπει να είναι κάπως παραπάνω από το νορμάλ...Παίζει level control στο πίσω μέρος και το έχω στη μέση.Ο θόρυβος δεν σταματάει ούτε και στο ελάχιστο της ρύθμισης αυτής.Και δεν θέλω να το έχω και στο ελάχιστο,καθώς πρέπει να δυναμώνω ότι περνάει από τον υπολογιστή...

 

ιδέες? ? ? ? ? ?  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My son please check:

α. αν η πρίζα σου έχει γείωση

Μy son please buy:

α. καλύτερα καλώδια στην αγορά

β. πολύπριζο ασφαλείας στην αγορά - επώνυμο και όχι από Κίνα -

γ. καλύτερα ηχεία στην αγορά - και εννοείται όχι Behringer -

σημείωση1: όταν θέλουμε να κάνουμε σοβαρή δουλίτσα βάζουμε το χεράκι λίγο πιο βαθιά στην τσεπούλα

σημείωση2: ένα μικρό "φύσημα" ανεπαίσθητο το έχουν όλα τα ηχεία του κόσμου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nektarios...Η πρίζα έχει γείωση indeed.

Επίσης,θεωρείς φυσιολογικό τόσος θόρυβος να προέρχεται μόνο από το ότι τα ηχεία μου είναι Behringer?+o θόρυβος παίζει και χωρίς καν καλώδια (μόνο η κάρτα στον Mac,κοιτώντας απλά το EQ του καναλιού στο οποίο έχω το live input από την κάρτα).

 

Jasemeister...I sexcuse you...

Ναι,έχω όλες τις συσκευές στο ίδιο πολύπριζο αλλά έχω δοκιμάσει να έχω μόνο τον Mac και πάλι υπάρχει αυτός ο θόρυβος (βλ "πρόβλημα 2ο" του αρχικού post μου).

 

....άλλες ιδέες ? ? ?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasemeister...I sexcuse you...

Ναι,έχω όλες τις συσκευές στο ίδιο πολύπριζο αλλά έχω δοκιμάσει να έχω μόνο τον Mac και πάλι υπάρχει αυτός ο θόρυβος (βλ "πρόβλημα 2ο" του αρχικού post μου).

 

Στο πρόβλημα 2 αναφέρεις ότι τα έχεις όλα συνδεδεμένα:

 

Πρόβλημα 2ο:

Συμβαίνει όταν είναι συνδεδεμένη η κάρτα ήχου με το iMac και τα ηχεία

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου