Προς το περιεχόμενο

θόρυβος σε active monitors + κατά την (προσπάθεια) ηχογράφηση(ς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά όμως επεκτείνομαι πέρα από τον γενικό τίτλο και λέω και μόνο για την κάρτα...

"...Έχω απομονώσει μόνο κάρτα ήχου και Mac(δλδ μόνο ο Mac και η κάρτα συνδεδεμένα με το firewire),ο θόρυβος όμως εκεί..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, το iMac στην πρίζα, το Alesis στην πρίζα και τα Behringer εκτός πρίζας και έχεις θόρυβο στην ηχογράφηση. Δοκίμασες να βάλεις το Alesis σε άλλη πρίζα; Έχεις κάποιο UPS για τον iMac; Μπορείς να ανεβάσεις κάποια κλιπ να ακούσουμε περί τίνος πρόκειται;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Καταρχάς η Alesis τροφοδοτείται μόνο μέσω Firewire από τον Mac.

2.Ο βόμβος από τα tweeters των monitors ακούγεται και από απόσταση 1.5 - 2m σε απόλυτη ησυχία.Δεν νομίζω αυτό να είναι φυσιολογικό  :o και ακούγεται ακόμη και όταν δεν τα έχω συνδεδεμένα πουθενά,εκτός από την τροφοδοσία τους.Τι φταίει,το ρεύμα?Τι ακριβώς δλδ? (επαναλαμβάνω,γείωση υπάρχει).

3.UPS δεν έχω,δεν έχω καταλάβει καθαρά όμως από αυτά που λέμε αν χρειάζομαι UPS, πολύμπριζο ασφαλείας ή οτιδήποτε άλλο...Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα πιθανά προβλήματα που ισχύουν σύμφωνα με όλα αυτά που έχουμε πει?

5.Ας ξεκινήσω με καλά balanced καλώδια (καρφί - καρφί) και πολύμπριζο ασφαλείας.Τι μου προτείνετε από μάρκες+συγκεκριμένες λύσεις για balanced καλώδια και πολύμπριζο?(Για πολύμπριζο χρειάζομαι πολλές θέσεις - όχι λιγότερες από 6-7).Κατά προτίμηση από online μαγαζί,καθώς μένω σε μικρή πόλη.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απορίας άξιο και μην σου φαίνεται καθόλου περίεργο όλο αυτό.

Το κάθε ηχείο περιέχει μέσα του ένα "τροφοδοτικό",ένα κύκλωμα δηλαδή παροχής ρεύματος.

Με λίγα λόγια ότι πληρώσεις παίρνεις, έχω ακούσει πολλά παράπονα για έντονα "φυσήματα" σε

τέτοιες φτηνές υλοποιήσεις monitor.

Βρες από κάποιον φίλο σου ένα άλλο ζευγάρι ηχείων,κάνε την ίδια συνδεσμολογία,χρησιμοποίησε τις ίδιες πρίζες

τα ίδια πολύπριζα,τα ίδια καλώδια,και βγάλε συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ με το "ότι πληρώσεις παίρνεις" επειδή λέει Behringer απ'έξω. Τόσος κόσμος τα έχει αυτά τα monitors και πρώτη φορά ακούω να αναφέρεται το συγκεκριμένο πρόβλημα. Ας μιλήσουν αυτοί που έχουν τα συγκεκριμένα monitors να μας πουν αν έχουν εντοπίσει τέτοιο θέμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ:

Παιδιά,τα προβλήματα επου έχω αναφέρει είναι 2:

Το 1ο είναι ο βόμβος από τα tweeters που είναι αρκετά δυνατότερος από το "συνηθισμένο".Αυτό υπάρχει περίπτωση να είναι από το ρεύμα και όχι από το ηχείο το ίδιο?Αν ναι,τι μπορώ να κάνω?(Υπάρχει γείωση).Δοκιμή με άλλα ηχεία δεν μπορώ να κάνω στο εγγύς μέλλον γιατί πλέον είμαι τοπικά σχετικά μακριά από μουσικο - φιλαράκια και δεν έχω πρόσβαση σε εξοπλισμό άλλων.

Το 2ο είναι το υπερβολικό φύσημα όταν πάω να ανοίξω κανάλι για να γράψω με μικρόφωνο.Το μικρόφωνο δεν είναι κάτι σπουδαίο,το παράξενο όμως είναι ότι το φύσημα υπάρχει ακόμη και όταν είναι απλά συνδεδεμένη η κάρτα (Alesis IO/26) με τον υπολογιστή (χωρίς ηχεία/μικρόφωνο/ακουστικά/άλλες συσκευές στην ίδια ή άλλη μπρίζα).Όταν συνδέω και το μικρόφωνο (φθηνό δυναμικό) ,για να μπορέσω να γράψω φωνή,πρέπει να ανεβάσω το gain της κάρτας σχεδόν στο τέρμα(!),κάτι που προκαλεί απίστευτο θόρυβο στην ηχογράφηση και το αποτέλεσμα απλά δεν ακούγεται...Το πρόβλημα (και κάποια άλλα) υπήρχε και στην προηγούμενη κάρτα ήχου (πήγε για επισκευή/αντικατάσταση),οπότε σκέφτομαι ότι είναι super σπάνιο να υπάρχει το ίδιο πρόβλημα σε 2 ολοκαίνουργιες κάρτες ήχου...Και αφού το πρόβλημα υφίσταται και χωρίς τα ηχεία (naturally),σκέφτομαι 2 περιπτώσεις:Το πρόβλημα να έχει σχέση με το ρεύμα (πόσο αόριστο μου ακούγεται αυτό...) ή με τον mac(αυτό απλά μου φαίνεται κουφό).

Για να δούμε,

θα βρεθεί μια άκρη?

::)  ::)  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου