Προς το περιεχόμενο

Οι παυσεις στον αυτοσχεδιασμο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις παυσεις του αυτοσχεδιασμου (ελπιζω να κρατατε παυσεις!) 'σχεδιαζετε' τι θα παιξετε αμεσως μετα? 'Η you just go for it και χρησιμοποιειτε τις παυσεις για να αναπνευσει το κομματι και εσεις να 'αισθανθειτε' καλυτερα το backing tracκ?

 

Οι πιο εμπειροι το προσεγγιζετε και απ'τις δυο μεριες?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως οι παύσεις είναι εξίσου σημαντικές με τις νότες.

 

Αυτές είναι που κάνουν τις νότες να αποκτούν "ομιλία"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως οι παύσεις είναι εξίσου σημαντικές με τις νότες.

 

Αυτές είναι που κάνουν τις νότες να αποκτούν "ομιλία"...

 

 

100%. Γιατι στην ομιλια? Εχεις παρατηρησει πως θα γυρισουν ΟΛΟΙ να σε ακουσουν οταν ...παψεις?!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι...απλά μεταμορφώνουν τις απλές νότες σε φράσεις με κόμματα και τελείες ,σαν την ανθρώπινη ομιλία...

 

Aαα καταλαβα. Ενταξει εγω παρομοιωσα τις μεγαλες παυσεις μισα, ολοκληρα. Την αλλαγη παραγραφου!  ;D

 

ΥΓ1: Τα παρακατω υστερογραφα δεν εχουν αμεση σχεση με το τοπικ

 

ΥΓ2: Ασχετο αλλα για τα μονα 'αντικανονικα' μετρα παντα μου φαινοντουσαν ως ο χορος του κουτσου! 'Λενε' πολυ ομως! :D

 

ΥΓ3: Longshadow, δεν αγαπας τα ζουμερα μεσαια?  :'(

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

“Music is the silence between the notes.”

 

Claude Debussy  (French composer, 1862-1918)

 

"Music is endless shredding on Eb harmonic minor, no pauses."

 

Yngwie "Donut" Malmsteen (Swede Maplepecker, always 80's)

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια το να κάνεις παύσεις απλά επειδή σου είπε κάποιος να κάνεις για να "αναπνεύσει" το κομμάτι, είναι το ίδιο με το ασταμάτητο "μπλα-μπλα" σολο κατ'εμέ...

 

η άποψή μου είναι οτι πρέπει κανείς να κάνει "ξε-ζουμ" και να κοιτάζει τη μουσική απο ψηλά όταν έχει αποκτήσει κάποια τεχνική που του επιτρέπει να μην έχει το μυαλό του στα δάχτυλά του. έτσι ακούς τους υπόλοιπους και το προς τα πού πάει το κομμάτι και σιγά σιγά τόσο οι παύσεις όσο και οι φράσεις αποκτούν νόημα και συνυπάρχουν με τα υπόλοιπα όργανα.

 

πολύ αφηρημένα όλα αυτά αλλα καταλαβαίνετε τι θέλω ν πώ ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις παυσεις του αυτοσχεδιασμου (ελπιζω να κρατατε παυσεις!) 'σχεδιαζετε' τι θα παιξετε αμεσως μετα?

Εγω οχι.

Ρεει μονο του και ταυτοχρονα (εμνπευση και παιξιμο).

Οι παυσεις μου ειναι μερος του αυτοσχεδιασμου και δεν γινονται για να "φορτωσω" ιδεες.

Ειχα ακουσει παλιοτερα (πριν τα pro tools, οταν ακομα υπηρχαν ακομα τα μαγνητοφωνα), οτι ειναι καλο να αφηνονται κενα και ειχα δοκιμασει σε studio sessions να αφηνω κενα αναμεσα σε μερη solo για να γινεται ευκολα αν χρειαστει "κολλημα" (punch in-out) χωρις δοντι.

Αποτυχια.

Δεν επαιζα με ψυχη.

Ξαναεπαιξα οπως ηξερα και τελικα καταλαβα οτι υπηρχαν τετοια κενα απο μονα τους μεσα στα solo.

 

Αυτη ηταν η εμπειρια μου με τις "κατα παραγγελειαν παυσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου