Προς το περιεχόμενο

Ποιο noise suppression ? προβλημα στον ηχο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το ποιο noise suppression να αγορασω εγω και ο αλλος κιθαριστας του γκρουπ μου...

το προβλημα μας ειναι οτι ...επειδη παιζουμε παντα με το gain στο τερμα..και παντα με το βρωμικο καναλι των peavey6505,marshall jcm 2000  μολις σταματαμε να παιζουμε αρχιζουν και σφυρίζουν οι κιθαρες.. :-\

θα μου πειτε γιατι οταν σταματαμε γιατι να μην χαμηλωνουμε την ενταση των μαγνητων....αλλα το προβλημα ειναι οτι επειδη παιζουμε μουσικη metalcore/deathcore και εχουμε πολλα breakdowns...πρεπει να κανουμε πολλες παυσεις..στις οποιες οι κιθαρες σφυριζουν απαισια...και δεν υπαρχει χρονος για να χαμηλωσουμε τους μαγνητες..

αυτα ..ποια η συμβουλη σας για την περιπτωση μας.?? θα πρεπει να αγορασουμε noise suppressor..? αν ναι ποιο..?

τι αποτελεσματα θα εχουμε..? και εχουμε ακουσει πως με το noise suppressor χανεις αρκετο gain...ισχυει.?

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα  ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καποια εποχη ειχα αυτο:http://www.thomann.de/gr/boss_ns2_noise_suppressor.htm

Το εχει και ο κιθαριστας στη μπαντα ο οποιος βεβαια δεν παιζει με τιγκα gain καθως παιζουμε πιο χαλαρη μουσικη.

Ο ιδιος συνεχιζει και το χρησιμοποιει ακομα,μετα απο 2 χρονια που το αγορασε,χωρις καποιο προβλημα.

Ουτε και εγω ειχα καποιο προβλημα οταν το χρησιμοποιουσα.Καλο ειναι να κανεις πρωτα μια βολτα στα μαγαζια με τη δικη σου κιθαρα και να δεις ο ιδιος αν σου κανει.

Παντως απο την εμπειρια μου,ειδα οτι το θεμα με τα σφυριγματα στις παυσεις συμμαζευτηκε παααααρα πολυ με αυτο το πεταλι.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πετάλι το μισώ πραγματικα!  ;D .Το είχα χρησιμοποιήσει 2 , 3 φορές πιο παλιά, παρόλο που δεν παίζω με τόσο high gain, αλλά έκοβε τα τελειώματα και δεν μου άρεσε. Γενικότερα εσένα πιστεύω θα σε βοηθήσει όμως.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαθετε να δουλευετε ενα μαγικο κουμπακι που εχει πανω η κιθαρα σας που το λενε "volume". Ειναι μεγαλο προσον να μαθετε να παιζετε με το volume και θα σας χρησιμευσει και μετα οταν (ισως) θα σταματησετε να παιζετε "μουσικες του διαβολου" :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πετάλι το μισώ πραγματικα!  ;D .Το είχα χρησιμοποιήσει 2 , 3 φορές πιο παλιά, παρόλο που δεν παίζω με τόσο high gain, αλλά έκοβε τα τελειώματα και δεν μου άρεσε. Γενικότερα εσένα πιστεύω θα σε βοηθήσει όμως.

+5550

 

Το είχα κι εγώ.. Βλεποντας κάτι μαμάτα βιντεάκια στο youtube το πήρα χωρίς δευτερη σκέψη.

 

ΟΜΩΣ ρε παιδιά ΧΑΛΑΕΙ τον ήχο (το δούλευα χωρίς ακραίες ρυθμίσεις βέβαια). Χάνεις το σουστέιν που λένε >:(

 

Αλλά για απότομα brakes πιστευω να σου κάνει. Αν έχεις κιθάρα τύπου strat χρησιμοποίησε τις θέσεις μαγνητών 2 και 4.. Έχω αρχίσει να κάνωτο τελευταιο γιατί όντως δεν παλέυεται ο θόρυβος (και δεν το θέλω και το noise gate) ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isp decimator (απλά τα σπάει)

 

http://www.youtube.com/watch?v=jlsxBwmY5ZY&hl=en&fs=1&

 

το έχω και κάνει θαύματα βασικά δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To  Boss ειναι οντως χαλια γι αυτο και εγω πηρα αυτο το πεταλι και βρηκα την υγεια μου!

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/isp-decimator.html

 

Εχω ηχογραφησει πολλες μπαντες με πολλα γκαζια και δεν ειχα ποτε προβλημα,

δεν εκανα ουτε edit σε στις ουρες απο τις κιθαρες μερικες φορες γιατι μου το εκανε μονο του  :P

Συμφωνω με jmone !  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Playloud to volume της κιθάρας δεν προσφέρεται γι αυτό που θέλει ο scafferbfg. Ολοι όσοι παίζουν με extreme high gain και πρέπει να κάνουν απότομα breakdowns χρειάζονται κάποιου είδους suppressor. Κάποτε που είχα και εγώ τέτοια προβλήματα διάβασα σε ένα αμερικάνικο forum ότι μπορείς να λύσεις αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιώντας δύο suppressors, έναν αμέσως μετά την κιθάρα και έναν στη λούπα. Εχω καιρό να τα ψάξω αλλά θυμάμαι πως υπάρχουν rack suppressors οι οποίοι μπορούν να λάβουν δύο σήματα, ένα από την κιθάρα (πριν πάει στον ενισχυτή) και ένα μετά την προενίσχυση, στα οποία, αφού γίνει το noise suppression, επιστρέφουν πάλι στο input του ενισχυτή και στο power amp input αντιστοίχως.

 

Στο δικό μου set up, όταν έπαιζα με πολύ gain και σε τεράστιες εντάσεις, είχα μετά την κιθάρα το NS2, και ένα αντίστοιχο preset στο g major με suppression στην προενίσχυση, και όλα πήγαιναν ρολόι. Ούτε σφυρίγματα, ούτε θόρυβοι, ούτε μικροφωνισμοί. Όσο για την απώλεια στην ποιότητα του ήχου, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις δεν υπάρχει, για το απλούστατο λόγο πως όταν παίζεις το (η τα) noise gate είναι ανοιχτά.

 

Α, και όντως στο συγκεκριμένο forum όλοι λέγανε για το πόσο καλό είναι όντως το isp decimator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...για volume knob δεν υπαρχει περιπτωση να δουλευω γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει χρονος στα breakdowns που παιζουμε.....αυτο ισχυει και για το killswitch παρολο που η κιθαρα μου εχει killswitch...

οποτε καταφευγω σε αγορα noise suppressor...και ..επειδη ειμαι ασχετος σας ρωταω...αγοραζω το isp ?

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου