Προς το περιεχόμενο

πρτάσεις για καμπίνες και κεφαλές-μπάσο-κιθάρα για στούντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους παιδιά, επειδή στο προσεχές μέλλον σκέφτομαι σοβαρά να φτιάξω ένα επαγγελματικό προβάδικο παίρνω απόψεις απο μουσικούς σχετικά με τον εξοπλισμό που θα βάλω στις αίθουσες,

δυστυχώς ο εξοπλισμός ενός στούντιο πρέπει να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα μουσικών ειδών και στυλ, αλλά θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας απο κεφαλές και καμπίνες για κιθάρα και μπάσο που έχετε δουλέψει σε πρόβα και μόνο-και το είδος που παίξατε- και μείνατε ευχαριστημένοι αν μπορείτε γράψτε και το μοντέλο και ακόμη ένα σετ που θα θέλατε να είχε κάποιο στούντιο...

 

Σκέφτομαι μόνο κεφαλή με καμπίνα και όχι combo συμφωνείτε?

 

 

 

να΄στε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δώσε μας μια ιδέα για το πόσα χρήματα μπορεις να διαθέσεις για την αγορά.

Εγω προσωπικά στο studio [ο θεος να το κανει (αν υπαρχει)  :P ]μου έχω αγοράσει αυτα εδω : http://www.thomann.de/gr/marshall_mg100hfxmg412aset.htm ο ήχος ειναι πολυ καλος για τα χρηματα που εδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό που έχει η καμπίνα με κεφαλή είναι πως μπορείς να αλλάξεις εύκολα καμπίνες για να πάρεις διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα, ενώ στο κόμπο το να αλλάζεις μεγάφωνα είναι μεν εφικτό αλλά εξαιρετικά χρονοβόρο απέναντι στον πολύτιμο χρόνο ενός στούντιο, και ολίγον τι μπελάς. Υποθέτω ότι ξέρεις τα ηχητικά χαρακτηριστικά ενός open back combo και μιας καμπίνας, αλλά αν θέλεις τα ξανασυζητούμε...

 

Οι επιλογές πιστεύω ότι πρέπει να διαμορφωθούν αναλόγως με τον προσανατολισμό του στούντιο. Αν είναι προβάδικο με πιτσιρικαρία που βράζει το αίμα της, πρέπει να έχεις κάποιον ποιοτικό μεν αλλά που να αντέχει δε - πολλοί για αυτό τον λόγο δεν βάζουν καθόλου λαμπάτους σε αυτά τα δωμάτια. Αν είναι προς ηχογράφηση, χρειάζονται ενισχυτές κυρίως για δυο περιπτώσεις: με καλό καθαρό για τους κιθαρίστες με πετάλια, και κάποιον καλό crunchy και gain-άτο για αυτούς που τους αρέσει αυτός ο ήχος. Υπάρχουν βέβαια και οι πιο μελετημένοι και απαιτητικοί καλλιτέχνες, οι οποίοι απαραίτητα θα έρθουν με τον δικό τους εξοπλισμό (και δικούς τους ενισχυτές)...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό που έχει η καμπίνα με κεφαλή είναι πως μπορείς να αλλάξεις εύκολα καμπίνες για να πάρεις διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα, ενώ στο κόμπο το να αλλάζεις μεγάφωνα είναι μεν εφικτό αλλά εξαιρετικά χρονοβόρο απέναντι στον πολύτιμο χρόνο ενός στούντιο, και ολίγον τι μπελάς. Υποθέτω ότι ξέρεις τα ηχητικά χαρακτηριστικά ενός open back combo και μιας καμπίνας, αλλά αν θέλεις τα ξανασυζητούμε...

 

Οι επιλογές πιστεύω ότι πρέπει να διαμορφωθούν αναλόγως με τον προσανατολισμό του στούντιο. Αν είναι προβάδικο με πιτσιρικαρία που βράζει το αίμα της, πρέπει να έχεις κάποιον ποιοτικό μεν αλλά που να αντέχει δε - πολλοί για αυτό τον λόγο δεν βάζουν καθόλου λαμπάτους σε αυτά τα δωμάτια. Αν είναι προς ηχογράφηση, χρειάζονται ενισχυτές κυρίως για δυο περιπτώσεις: με καλό καθαρό για τους κιθαρίστες με πετάλια, και κάποιον καλό crunchy και gain-άτο για αυτούς που τους αρέσει αυτός ο ήχος. Υπάρχουν βέβαια και οι πιο μελετημένοι και απαιτητικοί καλλιτέχνες, οι οποίοι απαραίτητα θα έρθουν με τον δικό τους εξοπλισμό (και δικούς τους ενισχυτές)...

 

 

παιδιά σας  ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

φίλε bloody, ναι...θα ήθελα να με διαφωτίσεις γιατί είμαι κυρίως τραγουδιστής και ακουστικός κιθαρίστας και κάποιους όρους δεν τους κατέχω....

 

κοντολογής συμφωνείτε για κεφαλή καμπίνα έτσι?

πάλι βέβαια μπορώ να βάλω στην 1 ή στις 2 καλύτερα μηχανήματα αν τελικά καταλήξω σε 3 αίθουσες..

 

το μπάτζετ το υπολογίζω 6-7 χιλιάρικα λίγο πάνω λίγο κάτω  για όλα τα μηχανήματα στην ΚΑΘΕ άιθουσα ξεχωριστά  μαζί με ξεχωριστή και αυτόνομη κονσόλα σε κάθε αίθουσα...αλήθεια σαν παίκτες εσάς θα σας βόλευε? κονσόλα μέσα στον χώρο?

 

τα ποσα τα υπολογίζω  στην μία αίθουσα με τον πιο καλό εξοπλισμό ντραμς 1500, κεφ-καμπι.κιθ. 1300 μπάσου 1300 κονσόλα 1500 μονιτορς 2000---αλήθεια απο μόνιτορ για στούντιο γνωρίζετε κάτι? πχ ενεργα, βατ...κλπ και προφανώς σε χονδρική οι τιμές θα είναι ελαφρώς χαμηλότερες ή μπορέι μια ντραμς που λιανική κοστιζει 1700 ίσως και να αγορασθεί με 1500 πχ.

 

 

και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κεφαλη καμπινα την καλυτερη δουλεια θα κανεις,all around μηχανημα για κιθαρα παντα θεωρω οτι ειναι αυτο πλεον http://www.thomann.de/gr/marshall_dsl50.htm

 

124841.jpg

 

τσεκαρε επισης και τα bundle για πιο οικονομια οσον αφορα καμπινα..

 

http://www.thomann.de/gr/prod_cbundle_373.html?gk=gieahetu&cbcid=2341&art=12101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ αυτό που θα ήθελα από ένα στούντιο είναι να έχει 1 mesa boogie φουλ λάμπα και 1 engl φουλ λάμπα επίσης για τις κιθάρες (από 150-200 watt ο καθένας με Vox καμπίνα 4x10), έναν gallien kruger 500 watt με 8x10 Hartke καμπίνα με κώνους αλουμινίου και ένα sonor drum set με meinl πιατίνια και iron cobra για διπέταλο. Επειδή όμως αυτά είναι απραγματοποίητα όνειρα νομίζω πως το καλύτερο είναι 2 marshall κεφαλή-καμπίνα (στα ίδια watt που είπα και παραπάνω), έναν Kustom κεφαλή - καμπίνα στα 400 watt (η κεφαλή) και ένα pearl ή tama drum set με paiste πιατίνια και ένα απλό διπέταλο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αυτο που περιγραφεις funky ειναι ενα πολυ περιεργο set up και σιγουρα κατι που δεν θα ηθελα να δω σε προβαδικο

Εννοω, τα βατ πχ..150 με 200 βατ ειναι απλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ μεγεθη, και δε νομιζω να βγαζουν και πολλους τετοιους ενισχυτες αυτες οι εταιρειες (ειδικα 200 βατ που ειδες? ). Και καμπινα 4x10 για κιθαρα? Τρομερα ασυνηθιστο, δε νομιζω να ειναι καλη ιδεα για studio.

 

 

 

 

 

Απο ενισχυτες κιθαρας θα προτεινα εναν Marshall κεφαλι με 4x12 (οπως τον 2000 που αναφερθηκε παραπανω) κυριως επειδη α) ειναι ο λογος που η πλειοψηφια της πιτσιρικαριας παει σε προβαδικο και β) αντιπροσωπευει μια απο τις μεγαλες σχολες στον κιθαριστικο ηχο, οποτε θα ικανοποιησει μεγαλη γκαμα πελατων.

 

Ως δευτερο ενισχυτη θα μπορουσες ισως να εχεις ενα Twin Reverb ή καποιος αλλο fender like μηχανημα, για να πιασεις και αλλο ενα μεγααααλο κομματι της αγορας, αλλη μια μεγαλη σχολη ηχου. Κυκλοφορουν μαλιστα στην Ελλαδα μεταχειρισμενοι παλιοι fender σε πολυ καλες τιμες οποτε ισως μπορεσεις στην καλη αιθουσα να εχεις και 3ο ενισχυτη ωστε να ικανοποιεις ακομα περισσοτερα γουστα...κανα orange 30αρη πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπον θα σου πω καποιους ενυσχιτες του οποιους εχω παιξει σε προβαδικα με το Group που παιζουμε διακσευες απο γνωστα ροκ κοματια (δλδ χρειαζομαι ποικιλια στους ηχους μου)

να σημειωσω οτι παιζω με τα πεταλια μου οπως κ οι περισοτεροι κιθαριστες την σημερον ημερα κ εαν οχι πεταλια εχουνε μια πεταλιερα! οποτε κατα εμε κοιταξε τα μηχανηματα που διαλεξεις να εχουν καλα καθαρα

 

με ολα αυτα εκανα μια χαρα την δουλεια μου!

http://www.thomann.de/gr/orange_rocker_30h.htm

http://www.thomann.de/gr/laney_gh50ln_b_stock.htm

http://www.thomann.de/gr/engl_e325_thunder_head_topteil.htm

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm σε περισσοτερα watt ομως

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, κλασσική αξία είναι και ένας fender twin reverb..απίστευτα καθαρά, headroom, ένταση και δέχεται καλά τα πετάλια..και ένας marshall που ανάφεραν τα παιδιά παραπάνω και έχεις καλύψει ένα αποδεκτό μέρος του κιθαριστικού ήχου..βέβαια όλα αυτά είναι και τα πιό συνηθισμένα μηχανήματα σε studio αλλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου