Προς το περιεχόμενο

Αγοράζωντας με συνείδηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουμε ακουσει τωρα τελευταια οτι το ωραριο εχει απελευθερωθει.

Αυτο σημαινει οτι δηθεν θα δημιουργησει νεες θεσεις εργασιες και θα μεγαλωσει τα εσοδα των εταιριων.

Η εμπειρια μου σαν υπαλληλος σε super market μου υποδεικνυει οτι αυτο το μετρο εχει σαν στοχο τα μικρα μαγαζακια που συνηθως ειναι γυρω απο αυτα.Τα super market δεν εχουν προβει σε δημιουργια νεων θεσεων εργασιας αλλα εκμεταλευονται το ηδη υπαρχων.

Το ερωτημα ειναι τι μπορουμε να κανουμε για αυτο?

Να ολοκληρωνουμε τις αγορες μας απο τα συγκεκρημενα μαγαζια πριν τις 6 και να μην ψωνιζουμε την Κυριακη. Φαινεται πολυ απλο αλλα αν οι επιχειρηματιες δουν οτι αυτο το μετρο δεν τους αποφερει τα αναμενομενα κερδη θα γυρισουν στο παλιο ωραριο

 

REVOLUTION NOW

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογράφω...

 

Τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο αν δεν του επιτρέπουμε εμείς οι ίδιοι να είναι.

 

Τους λόγους για τους οποίους παίρνουμε στα χέρια μας όργανα, εκφραζόμαστε, συγκινούμαστε και εν τέλει ελπίζουμε σε καλύτερα πράγματα, αξίζει να τους μεταφέρουμε σε όλες τις πτυχές της καθημερινότητάς μας, να προσπαθούμε για εμάς και τους γύρω μας.

 

Και είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές, αλλά και αστεία εύκολο κάποιες άλλες, όπως η περίπτωση στην οποία αναφέρεται ο iliasbass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβω ρε παιδιά γιατί νομίζουν ότι όλος ο κόσμος είναι κοιμισμένος και θα τον φέρουν στα μέτρα που γουστάρουν αυτοί

εμμ. δεν είναι έτσι

ο καθένας μας μέσα από πολύ μικρές καθημερινές και απλές πράξεις

μπορεί να βοηθάει στο να κατάλαβουν ότι δεν ήμαστε ρομποτάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ηταν ετσι ρε παιδια αλλα φοβαμαι πως ειμαστε ρομποτακια και το χειροτερο ειναι οτι το ξερουμε και δε κανουμε τποτα γιαυτο γιατι πιστευουμε οτι δε μπορουμε. δε ξερω ισως και να μη μπορουμε.

δηλαδη θα περνας κυριακη πρωι εξω απο τον διαμαντοπουλο . σπιτι θα σε περιμενει η κιθαρα η οποια απο ατυχια εχασε κανα δυο χορδες εχτες το βραδυ, και απο το μεσημερι εχεις απλετο χονο για παιξιμο.

α. δε θα αγορασεις χορδες

β. θα πεις δε βαριεσαι εχω σοβαρο λογο. αλλωστε με ενα σετακι χορδεσ θα σωσω τον κοσμο?

 

πιστευω οτι ο λαος εχει δυναμη αλλα νομιζω οτι ειναι αδυναμος να την χρησιμοποιησει.

 

 

νομιζω τι αυτες οι κινησεις ειναι λιγο απελπισμενες και χωρις νοημα , σαν να κανεις σουτ απο το κεντρο στο 90 οταν χανεις 3-0 (ελπιζω να ηταν αστειο αυτο ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ΟΛΟΝ τον συγχρονο δυτικο κοσμο το ωραριο ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ πιο απελευθερωμενο (π.χ. τα supermarket&δουλευουν ΚΑΙ Κυριακη,κατι που εδω,αντιθετα με αυτο που ισχυριζεσαι ΔΕΝ συμβαινει)

Πολυ βαβουρα για το τιποτα γινεται μια & το μονο που ουσιαστικα εχει αλλαξει απο την προηγουενη κατασταση ειναι οτι οι υπαλληλοι δουλευουν 2 ωρες παραπανω το Σαββατο.

(& βεβαια δουλευουν 5ΝΘΗΜΕΡΟ υποχρεωτικα και με τον νομο!)

Τα μικρα μαγαζακια εχουν 20-30% υψηλοτερες τιμες οποτε μπορουν ΑΝΕΤΑ να προσλαβουν εναν παραπανω υπαλληλο για να "ανταγωνιστουν" τους "κακους γιγαντες".

Εμενα παντως ο εβγατζης της γειτονιας μου ειναι εκατομμυριουχος & εχει 2 πολυκατοικιες...&

 

Εχεις μαλλον ξεχασει τον ΧΡΥΣΟ κανονα του εμποριου οτι δηλ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ & αν γουσταρει να ψωνισει Κυριακη βραδυ στις 10 θα ψωνισει (οπως γινεται σε ΟΛΟΝ τον κοσμο πλην της Ελλαδαρας)

 

Οι θεσεις εργασιας σιγουρα θα γινουν περισσοτερες αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ διευρινθει το ωραριο (δηλ. 24/7 ΟΠΩΣ ΑΜΕΡΙΚΗ ,24 ωρες/24ωρο,7ημερες/εβδομαδα δηλ.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ΟΛΟΝ τον συγχρονο δυτικο κοσμο το ωραριο ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ πιο απελευθερωμενο (π.χ. τα supermarket&δουλευουν ΚΑΙ Κυριακη' date='κατι που εδω,αντιθετα με αυτο που ισχυριζεσαι ΔΕΝ συμβαινει)

Πολυ βαβουρα για το τιποτα γινεται μια & το μονο που ουσιαστικα εχει αλλαξει απο την προηγουενη κατασταση ειναι οτι οι υπαλληλοι δουλευουν 2 ωρες παραπανω το Σαββατο.

(& βεβαια δουλευουν 5ΝΘΗΜΕΡΟ υποχρεωτικα και με τον νομο!)

Τα μικρα μαγαζακια εχουν 20-30% υψηλοτερες τιμες οποτε μπορουν ΑΝΕΤΑ να προσλαβουν εναν παραπανω υπαλληλο για να "ανταγωνιστουν" τους "κακους γιγαντες".

Εμενα παντως ο εβγατζης της γειτονιας μου ειναι εκατομμυριουχος & εχει 2 πολυκατοικιες...&

 

Εχεις μαλλον ξεχασει τον ΧΡΥΣΟ κανονα του εμποριου οτι δηλ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ & αν γουσταρει να ψωνισει Κυριακη βραδυ στις 10 θα ψωνισει (οπως γινεται σε ΟΛΟΝ τον κοσμο πλην της Ελλαδαρας)

 

Οι θεσεις εργασιας σιγουρα θα γινουν περισσοτερες αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ διευρινθει το ωραριο (δηλ. 24/7 ΟΠΩΣ ΑΜΕΡΙΚΗ ,24 ωρες/24ωρο,7ημερες/εβδομαδα δηλ.....)[/quote']

 

Για κάποιον περίεργο λόγο,ήμουν σίγουρος για την απάντησή σου!

 

Ο εβγατζής της γειτονιάς σου ή είναι εξαίρεση ή έκανε πολλά λεφτά πριν ανοίξουν τα μεγάλα σουπερ μάρκετ σε κάθε γειτονιά (δηλαδή πριν 10-15 χρόνια).

 

Δε νομίζω πως είναι πολύ κακό για το τίποτα καθώς άμα εφαρμοστεί το συνεχές ωράριο,με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση της χώρας,οι "μικροί" θα πάνε για φούντο!2 ώρες παραπάνω θα δουλεύουν οι εργαζόμενοι στις μεγάλες αλυσίδες.Οι υπόλοιποι θα φτύσουν αίμα.

 

ΑΝ στην ελληνική αγορά κυκλοφορούσε χρήμα όπως στην αμερικάνικη,τα πράφματα μάλλον θα ήταν διαφορετικά...Αλλά με την αγοραστική δύναμη που διαθέτει ο μέσος Έλληνας.... :(

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως ο εβγατζης της γειτονιας μου ειναι εκατομμυριουχος & εχει 2 πολυκατοικιες

 

Θα μπορούσαμε να μένουμε στην ίδια γειτονιά με τον Superfunk και θα είχα γράψει τα ίδια ακριβώς πράγματα. Όχι, δεν μένουμε στην ίδια γειτονιά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως είναι πολύ κακό για το τίποτα καθώς άμα εφαρμοστεί το συνεχές ωράριο,με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση της χώρας,οι "μικροί" θα πάνε για φούντο!2 ώρες παραπάνω θα δουλεύουν οι εργαζόμενοι στις μεγάλες αλυσίδες.Οι υπόλοιποι θα φτύσουν αίμα.

 

καταρχην εγω αναφερθηκα στη λαθος πληροφορηση "περι ταλαιπωριας των υπαλληλων σουπερμαρκετ για τους οποιους ουσιαστικα δεν εχει αλλαξει τιποτα απο πριν μια και εδω και χρονια ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ συνεχες....

 

οι υπολοιποι,ο εβγατζης της γειτονιας μου τουλαχιστον :lol: οπως και ολα τα μαγαζακια της γειτονιας τυπου εβγα,ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΥΠΕΡΣΥΝΕΧΕΣ ωραριο ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ετσι και αλλοιως (σχεδον δεν κλεινουν ποτε σε ΟΛΕΣ τις γειτονιες...) αν ομως μιλας για εμπορουπαλληλους θα δεις οτι ΑΝΕΤΑ μπορουν οι ιδιοκτητες των μεσαιων κατ/των να προσλαβουν καποιους παραπανω,θα υποχρεωθουν αλλωστε αν θελουν να επιβιωσουν...

 

οτι ομως και να πουμε εμεις,το αγοραστικο κοινο παντα θα αποφασιζει και πολλοι ανθρωποι σαν και εμενα π.χ που εχουν συνηθησει να "τους βγαινει το λαδι" δουλευοντας 10-12 ωρες την ημερα εξυπηρετουνται ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ απο το "νεο" ωραριο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου