Προς το περιεχόμενο

Αγοράζωντας με συνείδηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στο κάτω κάτω, ας κάνει και κάνα έλεγχο η επιθεώρηση εργασίας, και ας βάλει και κάνα πρόστιμο για εργαζομένους που απασχολούνται πέραν του 8ωρου. (Σιγά μη συμβεί ποτέ αυτό...)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε διαβεβαιω οτι ΒΑΖΕΙ & πολυ μεγαλα μαλιστα σε ΝΟΜΙΜΕΣ μεγαλες επιχειρησεις οι οποιες δεν ειναι 100% καλυμμενες (ελεγχεται μεχρι & το τελευταιο ΛΕΠΤΟ εργασιας),τις μικρες "κατω απο το τραπεζι" επιχειρησεις ειναι δυσκολο να ελεγξει & ΕΚΕΙ γινονται οι μεγαλες αυθεραισιες σε βαρος των εργαζομενων οχι στους "κακους γιγαντες" :wink:

(σιγα π.χ. μη κατσει να ασχοληθει η Coca Cola με το να "φαει" το μεροκαμματο του εργατη,ο πονηρος μικροεργοστασιαρχης ομως το κανει χωρις να το πολυσκεφτει...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πιστεύω ότι και η Coca Cola μπορεί να ασχολειθεί και να φάει και αυτή μεροκάματα απλά θα το κάνει πιο συγκαλημμένα και πιό έντεχνα, με κάποιο παράθυρο και στην Ελλαδάρα υπάρχουν νόμοι με απίστευτα παράθυρα αλλά στην τελική το θέμα δεν είναι αυτό. Εγώ δουλεύω ήδη το μικρό μου μαγαζάκι με Η/Υ και σας πληροφωρώ ότι εργάζομαι 12-15 ώρες πολλές φορές (αλλιώς δεν βγαίνει πέρα πιστέψτε με) Τώρα θα μου πείς πότε παίζω κιθάρα? απλά κοιμάμαι ακόμα λιγοτερο χεχεχεχε ή κάνω ασκήσεις στον ύπνο μου (αστειέυομαι) πάντως συμφωνώ με τον superfunk και με τον boody (με τους ρυθμούς που δουλευω άμα σπάσει καντίνι σαββάτο βράδυ το πρωί θα πήγαινα να πάρω καντίνι άμα ήταν ανοικτο) έτσι είναι τα πράγματα ακριβώς έτσι.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

σε ΟΛΟΝ τον συγχρονο δυτικο κοσμο το ωραριο ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ πιο απελευθερωμενο (π.χ. τα supermarket&δουλευουν ΚΑΙ Κυριακη' date='κατι που εδω,αντιθετα με αυτο που ισχυριζεσαι ΔΕΝ συμβαινει)

Πολυ βαβουρα για το τιποτα γινεται μια & το μονο που ουσιαστικα εχει αλλαξει απο την προηγουενη κατασταση ειναι οτι οι υπαλληλοι δουλευουν 2 ωρες παραπανω το Σαββατο.

(& βεβαια δουλευουν 5ΝΘΗΜΕΡΟ υποχρεωτικα και με τον νομο!)

Τα μικρα μαγαζακια εχουν 20-30% υψηλοτερες τιμες οποτε μπορουν ΑΝΕΤΑ να προσλαβουν εναν παραπανω υπαλληλο για να "ανταγωνιστουν" τους "κακους γιγαντες".

Εμενα παντως ο εβγατζης της γειτονιας μου ειναι εκατομμυριουχος & εχει 2 πολυκατοικιες...&

 

Εχεις μαλλον ξεχασει τον ΧΡΥΣΟ κανονα του εμποριου οτι δηλ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ & αν γουσταρει να ψωνισει Κυριακη βραδυ στις 10 θα ψωνισει (οπως γινεται σε ΟΛΟΝ τον κοσμο πλην της Ελλαδαρας)

 

Οι θεσεις εργασιας σιγουρα θα γινουν περισσοτερες αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ διευρινθει το ωραριο (δηλ. 24/7 ΟΠΩΣ ΑΜΕΡΙΚΗ ,24 ωρες/24ωρο,7ημερες/εβδομαδα δηλ.....)[/quote']

 

παντως στην Ιταλια τα μαγαζια ειναι κλειστα την κυριακη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εννοώ ότι συμφωνούμε απόλυτα. Και ο δικός μου εβγατζής έχει δύο (ή περισσότερες πολυκατοικίες).

 

Πλάκα πλάκα τι γίνετε με τους εβγατζίδες γιατί έχω και εγώ έναν τέτιο (ρε μίπως το παρατήσω το σχολείο και τα διαβάσματα και να γίνω εβγατζής???)

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πιστεύω ότι και η Coca Cola μπορεί να ασχολειθεί και να φάει και αυτή μεροκάματα απλά θα το κάνει πιο συγκαλημμένα και πιό έντεχνα' date=' με κάποιο παράθυρο και στην Ελλαδάρα υπάρχουν νόμοι με απίστευτα παράθυρα αλλά στην τελική το θέμα δεν είναι αυτό. Εγώ δουλεύω ήδη το μικρό μου μαγαζάκι με Η/Υ και σας πληροφωρώ ότι εργάζομαι 12-15 ώρες πολλές φορές (αλλιώς δεν βγαίνει πέρα πιστέψτε με) Τώρα θα μου πείς πότε παίζω κιθάρα? απλά κοιμάμαι ακόμα λιγοτερο χεχεχεχε ή κάνω ασκήσεις στον ύπνο μου (αστειέυομαι) πάντως συμφωνώ με τον superfunk και με τον boody (με τους ρυθμούς που δουλευω άμα σπάσει καντίνι σαββάτο βράδυ το πρωί θα πήγαινα να πάρω καντίνι άμα ήταν ανοικτο) έτσι είναι τα πράγματα ακριβώς έτσι.[/quote']

 

Δουλεύω απο το 1987 στον ιδιωτικό τομέα. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν δούλεψα 8ωρο, πάντα 10-12ωρο, η δε πληρωμή δεν αλλάζει (υπερωρίες κλπ). Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματική αγορά εργασίας. Ελάτε στην εταιρεία που δουλεύω στις 8 το βράδυ και θα δείτε ότι απο κλητήρα μέχει μεγαλο-στέλεχος είναι εκεί και δουλεύουν !!!

 

... πότε παίζω κιθάρα : 11:00 με όσο πάει

... πως παίζω κιθάρα : με ... ακουστικά έχω ήδη αρχίσει να κουφαίνομαι (αλήθεια και τι δεν θα έδινα να παίξω δυνατά με τον ενισχυτή μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου