Προς το περιεχόμενο

Zoom H-2, review και clips


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aκούγεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον, Μπλου. Σε ήρεμα σύνολα πρέπει να τα πηγαίνει πολύ καλά, θα πρέπει να ζορίζεται κάπως σε καταστάσεις πέντε-νομά-σε-ένα-δωμά-με-τα-πάντα-τέρμα (προβάδικο αγάπη μου)...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι κι εγώ κάτοχος του Η2 εδώ και 2-3 εβδομάδες και είμαι κατενθουσιασμένος!

Έγραψα ήδη 4 live με διάφορους τρόπους και αυτός στον οποίο κατέληξα (τουλάχιστον για τις ανάγκες του συγκεκριμενου χώρου) είναι το Η2 στο ύψος της κονσόλας, χωρίς λίμιτερ ή κομπρέσορα, με τη ρύθμιση του μικροφώνου στο low gain και με το low cut ενεργοποιημένο. Επίσης η εγγραφή με το rear μικρόφωνο.

Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό και έγινε σούπερ όταν πέρασα το αρχείο στον υπολογιστή και του πέρασα ένα χέρι κομπρέσορα  :P (όχι έντονο) και πρόσθεσα αρκετά μπάσα και μερικά πρίμα.

Πολύ καλό μηχάνημα, σε καλή τιμή, εύκολο στη χρήση, μικρό και σε "σώζει" σε καταστάσεις πρόβας αλλά ακόμα και καλύτερης ηχογράφησης (με παρέμβαση απο τον υπολογιστή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να ζορίζεται κάπως σε καταστάσεις πέντε-νομά-σε-ένα-δωμά-με-τα-πάντα-τέρμα (προβάδικο αγάπη μου)...

 

Ω ναι, τα κλιπάκια μου μέχρι τώρα αυτό δείχνουν. Πάντως είμαι πεπεισμένος οτι η μανέστρα χαλάει επειδή:

 

α) 70% δεν ξέρω ακόμα να το σετάρω σωστά (ρυμίσεις και τοποθέτηση στο χώρο)

β) 30% ο τουμπανιέρης τη ΄σαπίζει στο ξύλο τη ντραμς

 

Πολύ καλό μηχάνημα, σε καλή τιμή, εύκολο στη χρήση, μικρό και σε "σώζει" σε καταστάσεις πρόβας αλλά ακόμα και καλύτερης ηχογράφησης (με παρέμβαση απο τον υπολογιστή)

 

+1

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) 70% δεν ξέρω ακόμα να το σετάρω σωστά (ρυμίσεις και τοποθέτηση στο χώρο)

 

Aυτο υποθετω ισχυει για ολους. Παρόλαυτα, θελω να πιστευω (ακομα) οτι ενα καλο σχημα που παιζει σωστα και σε σωστες εντασεις θα γραφτει καλα. Στην τελευταια ηχογραφηση που ανεβασα, η ενταση της ακουστικης κιθαρας ήταν συνολικα χαμηλα επειδη ετσι ηταν και κατα την προβα. Ομοια και ο μπουζοκοήχος.

 

Σε γενικες γραμμες βλεπω οτι υπαρχουν ολα τα οργανα και στις δυο μεριες.

 

Αυτο παρατηρησα κι εγω. Ειναι κατι φυσικο για μια αιθουσα προβαδικου, φανταζομαι οτι η 360o ηχογραφηση θα ειναι ιδιαιτερα χρησιμη σε ανοιχτούς χώρους με λιγοτερες ανακλασεις. Ενδεχομένως βεβαια με μια μελετημενη τοποθετηση να μπορουσα να επεμβω αμεσα στην ενταση της ακουστικης που εχανε.

 

Όπως και να εχει, εξακολουθω να θεωρω οτι γραφει πολυ καλυτερα απο οσο περιμενα και με εχει εντυπωσιασει εν συγκρισει με το minidisk που χρησιμοποιουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μετά από κάποιο καιρό με το H-2 έχω να πω τα εξής για ηχογράφιση μπάντας που παίζει ΔΥΝΑΤΑ:

 

Ακόμα και σ'αυτές τις συνθήκες γράφει πολύ καλά, το μόνο πρόβλημα είναι οτι συνήθως σε κλειστούς μικρούς χώρους (βλ. προβάδικα) η μετατόπιση του αέρα είναι υπερβολική για το H-2.

Κάνω καλή εγγραφή βάζοντας το gain στο 50% low και τοποθετώ τη συσκευή ώστε να μη βλέπουν τα μικρόφωνα κατευθείαν τη ντραμς, π.χ. πίσω από την κονσόλα ή καμιά καμπίνα που δε δουλεύει ή πίσω από κάποια θήκη κιθάρας. O μπούσουλας για την τοποθέτηση και το κατάλληλο gain είναι να μην αναβοσβήνει το κόκκινο ledάκι του mic active.

Βγαίνει σχετικά χαμηλή ηχογράφιση αλλά μετά μπορώ να το ανεβάσω μέσα από τον υπολογιστή.

 

Λογικά με λίγο πειραματισμό ακόμα θα βρω κάποιο τρόπο να γράφω με μεγαλύτερο gain.

 

'Εχω μαζέψει κάμποσες ηχογραφήσεις, θα κοιτάξω να ανεβάσω κανένα παράδειγμα σύντομα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

2 ερωτησεις για το zoom h-2

α)μπορω να ηχογραφησω ταυτοχρονα απο το line in και απο το εξωτερικο μικροφωνο(δηλαδη να συνδεσω μια κιθαρα και να ηχογραφησω ας πουμε και ντραμς με το εξωτερικο μικροφωνο ταυτοχρονα)?

β)μπορω να συνδεσω stereo μικροφωνο (π.χ. http://www.thomann.de/gr/superlux_e531.htm) και να ηχογραφω παλι ταυτοχρονα και με το εξωτερικο του zoom..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ cerealkiller: Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις ταυτόχρονη πολυκάναλη εγγραφή με το Η2.

Αυτή τη δυνατότητα στη δίνει το αρκετά ακριβότερο Η4Ν, με το οποίο μπορείς να γράψεις ταυτόχρονα 4 κανάλια - 2 με τα ενσωματωμένα μικρόφωνα και 2 με εξωτερικά.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου