Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αγοράσει κάποια εποχή από την Αίγυπτο ένα άταστο 8χορδο (4 διπλές χορδές) λαούτο.

Επειδή ο φίλτατος Skatzos μου άφησε για δοκιμή μια ακουστική κάψα και μια Fishman προενίσχυση και σκέφτομαι να δοκιμάσω τα ακουστικά μου όργανα...ξερει κανείς πως το κουρδίζουμε?

Βρήκα αυτό στο Internet, να το ακολουθήσω?

http://www.nrompogianakis.com/el/8xordo_laouto_mikro2.php

DSCN1892_2_1.jpg.e61700a0191a52adafe719772001ce54.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το παραδοσιακο λαουτο παντως ετσι κουρδιζεται, σολ,ρε,λα,μι. Αν θυμαμαι καλα γιατι εχω να παιξω κοντα 10ετια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδοσιακο λαουτο παντως ετσι κουρδιζεται, σολ,ρε,λα,μι. Αν θυμαμαι καλα γιατι εχω να παιξω κοντα 10ετια :)

Δεν παίζει κανένα ρόλο που το δικό μου είναι "κοντολαίμικο"? Δεν θα χαλάσει τίποτα (πλαστικές χορδές έχει) από πίεση?...το έχω και 15 χρόνια, δεν είναι ώρα να τινάζονται καπάκια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εγω νομιζα ρωτουσες για πιστοτητα στον παραδοσιακο τροπο κουρδισματος και παιξιματος, απο φυσικη και δυναμεις δε σκαμπαζω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδοσιακο λαουτο παντως ετσι κουρδιζεται, σολ,ρε,λα,μι. Αν θυμαμαι καλα γιατι εχω να παιξω κοντα 10ετια :)

 

να πω πως το ΚΡΗΤΙΚΟ λαουτο κουρδιζεται έτσι, σολ ρε λα μι απο τιν πιο πανω χορδη ως την πιο κατω.

 

το στεργιανο και νησιώτικο λαουτο κουρδίζονται ντο σολ ρε λα, στην ουσια το ιδιο ειναι, (σε πεμπτες δηλαδή) απλα τελικά το κρητικο λαουτο ειναι πιο μπάσο.

 

κρίμα το κρητικό λαούτο έχει επισκιάσει πλήρως το λαούτο που παίζεται σε όλες τις υπολοιπες περιοχες :(

μου χει τυχει άπειρες φορες να λέω πως παιζω λαούτο και να με ρωτανε "απο κρητη εισαι?"

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, έτσι θα το κουρδίσω (α λα κρητικά), απλά μου έκανε εντύπωση γιατί στο site του Κρητικού τα δικά του λαούτα έχουν μακρύτερο μανίκη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω πως το ΚΡΗΤΙΚΟ λαουτο κουρδιζεται έτσι, σολ ρε λα μι απο τιν πιο πανω χορδη ως την πιο κατω.

 

το στεργιανο και νησιώτικο λαουτο κουρδίζονται ντο σολ ρε λα, στην ουσια το ιδιο ειναι, (σε πεμπτες δηλαδή) απλα τελικά το κρητικο λαουτο ειναι πιο μπάσο.

 

κρίμα το κρητικό λαούτο έχει επισκιάσει πλήρως το λαούτο που παίζεται σε όλες τις υπολοιπες περιοχες :(

μου χει τυχει άπειρες φορες να λέω πως παιζω λαούτο και να με ρωτανε "απο κρητη εισαι?"

 

Εχεις δικιο, απο ντο το ειχαμε κουρδισμενο. Μου ηρθε ανακαλωντας τα πιασιματα απο τις συγχορδιες :) Περασε και μια 10ετια.

 

Είναι αληθεια οτι οι κρητικοι μουσικοι το λαουτο το λενε και βουρτσα απο το τσικι τσικι που ακουγεται συνεχεια? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Λοιπόν, βλέπω οτι έχεις ενα ωραίο 8χορδο αιγυπτιακό ούτι, έχουμε λοιπόν.

Αραβικό κούρδισμα

ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ ΝΤΟ

 

Τούρκικο

ΣΙ ΜΙ ΛΑ ΡΕ

 

Ιρακινό

ΡΕ ΣΟΛ ΝΤΟ ΦΑ

 

Επίσης υπάρχει και ένα άλλο αραβικό κούρδισμα που δεν το θυμάμαι ακριβώς, αλλά θέλει "Ισοκράτη" για να κουρδίσεις.

Αν ρωτήσεις κάποιον που έχει "Ισοκράτη" θα ξέρει να σου πει (μάλλον).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ ΝΤΟ

 

Τούρκικο

ΣΙ ΜΙ ΛΑ ΡΕ

 

Ιρακινό

ΡΕ ΣΟΛ ΝΤΟ ΦΑ

Ωραίος...πολύ ενδιαφέρον. Πως και η κάθε χώρα έχει το δικό της κούρδισμα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω εξαρτάται απο τα υπολοιπα όργανα της καθε χώρας.

τα κουρδισματα που ανεφερε ο γουιλιαμ ειναι τα ιδια, αυτο που αλλάζει ουσιαστικά ειναι η τονικοτητα στην οποία παιζει πιο όμορφα το όργανο.

 

δικη μου υπόθεση τα παραπάνω, μπορει να ειναι ακυρα :P

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου