Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget μπάσσου


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα SX πρέπει πιθανόν να είναι και η μοναδική (άσημη σχετικά) μάρκα που έχει απασχολήσει το talkbass (ναι ξέρω, σιγά το forum) τόσο πολύ. Νομίζω ότι πρόσφατα έχουν φτάσει στο part 9 με κάθε part να αναλογεί σε 1000 postings περίπου  :o . Οι περισσότεροι εκφράζονται με καλά λόγια. Χωρίς τα λόγια τους είναι ευαγγέλιο, ε κάτι θα ξέρουν.

 

Τα SX που αναφερουν στο TB ομως δεν ειναι διαθεσιμα απο κανενα ευρωπαικο μαγαζι και δεν εχουν σχεση με το ισπανικο site που αναφερθηκε προηγουμενως. Ειναι το house brand του rondomusic.com. Δηλαδη Harley Benton ενα πραμα.

 

Εδω φαινεται οτι δεν εχουν figured maple tops κλπ και εχουν και τελειως διαφορετικο headstock, παρ'ολο που τα logos μοιαζουν πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

@ Audiokostas έχεις απόλυτο δίκιο αν το όργανο παίζει και μας κάνει στο χέρι – και στην τιμή- δεν υπάρχει λόγος να το προσπεράσεις… Απλά… ξέρεις τώρα… ο καθένας μας έχει τις εμμονές του… Οι δικές μου γράφουν Fender…  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα SX που αναφερουν στο TB ομως δεν ειναι διαθεσιμα απο κανενα ευρωπαικο μαγαζι και δεν εχουν σχεση με το ισπανικο site που αναφερθηκε προηγουμενως. Ειναι το house brand του rondomusic.com. Δηλαδη Harley Benton ενα πραμα.

 

Εδω οτι δεν εχουν figured maple tops κλπ και εχουν και τελειως διαφορετικο headstock, παρ'ολο που τα logos μοιαζουν πολυ.

Δεν θα επιμείνω αλλά τα εκτός Αμερικής έχουν διαφορετικό logo συνήθως αλλά είναι οι ίδιοι Κινέζοι κατασκευαστές (ίδιοι κωδικοί, ίδια χρώματα / μοντέλα). Υπάρχουν και στην Αγγλία με άλλο brand name. Δεν το θυμάμαι.

Τα headstock των Αμερικάνικων αλλάξαν γιατί ξεπουλήσαν και το γυρίσαν στα Ursus (εκτός από τα μοντέλα left hand & short που υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα στο παλιό μοντέλο) αντίθετα με την Ευρώπη που παραμένει στα headstock που τις έχουν απομείνει.

Δες και την αδυναμία μου (που δεν είναι πλέον διαθέσιμη)

http://www.rondomusic.com/spj62vwh.html

 

ο καθένας μας έχει τις εμμονές του… Οι δικές μου γράφουν Fender…  

Δεν το συζητώ. Και καλά κάνεις. Αφού σε φτιάχνει, λογαριασμό δεν δίνεις.

Εμένα και G&L, Lakland, Sandberg, Levinson δεν με πειράζει ....  ;D

 

Είχα κατέβει στον Νάκα πριν λίγες μέρες να δω ένα ΒΒ 4χορδο (δεν είχε)

Επ ευκαιρία δοκίμασα ένα Yamaha BEX-BS που είχε γιατί μ'αρέσουν τα hollow.

Οπτικά δεν με ξετρέλλανε. Και είδα και το χοντρό το μπράτσο και λέω άντε γεια.

Αλλά το έπαιξα. Είτε καθιστός είτε όρθιος το μπασάκι (τι μπασάκι, γκουμούτσα παχουλή ήταν) "κούμπωσε" πάνω καταπληκτικά. Και το μπράτσο μια hara.  

Και ο ήχος (στο passive γιατί active δεν δοκίμασα) απλά καταπληκτικός.

Αλλά 1000 δεν τα δίνω.

Μάλλον  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επιμείνω αλλά τα εκτός Αμερικής έχουν διαφορετικό logo συνήθως αλλά είναι οι ίδιοι Κινέζοι κατασκευαστές (ίδιοι κωδικοί, ίδια χρώματα / μοντέλα). Υπάρχουν και στην Αγγλία με άλλο brand name. Δεν το θυμάμαι.

Τα headstock των Αμερικάνικων αλλάξαν γιατί ξεπουλήσαν και το γυρίσαν στα Ursus (εκτός από τα μοντέλα left hand & short που υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα στο παλιό μοντέλο) αντίθετα με την Ευρώπη που παραμένει στα headstock που τις έχουν απομείνει.

 

Δεν αμφιβαλλω οτι στο ιδιο η σε παρομοιο εργοσταστιο κατασκευαζονται ολα αυτα (SX, τα αλλα SX, Harley Benton, Jack & Danny και ενα καρο αλλα). Και αμα βρουμε ακρη και φραγκα και παραγγειλουμε οι δυο μας 1000 κομματια απο τον κινεζο, μας βαζει και "Kostas-Nikos" πανω. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αμα βρουμε ακρη και φραγκα και παραγγειλουμε οι δυο μας 1000 κομματια απο τον κινεζο, μας βαζει και "Kostas-Nikos" πανω. ;D

Σωστό...να μία απάντηση που μου είχαν στείλει κάποια εποχή

"We request $2000 as minimum order for sea cargo, in which the MOQ of kit is 10 sets per model. And you can mix your order with different models."

Bέβαια...

You are allowed to order sample first, for each model even one piece is ok. The samples will be shipped by express.

Όποιος ενδιαφέρεται θα βρίσκονται στο τέλος του μήνα στην Messe

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και στην Αγγλία με άλλο brand name. Δεν το θυμάμαι.

 

Jim Deacon ........ για να μην αφήνω κενά στις γνώσεις σας.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πεισατε  :P Θα το παραγγειλω το squier.

 

Επισης με πριζωσατε με τα SX τωρα. Θα παω να παραγγειλω καποια στιγμη ενα precision (δεν βγαζει στο σχημα των παλιων precision με τον μονο p μαγνητη ε? κριμα..) και θα του αλλαξω τα φωτα, θα χωσω και ενα mudbucker πανω για πολυ βρωμια και πενοκατασταση (QOTSA, Kyuss και δεν συμμαζευεται). Η μπορει και να παρω 2 και να βαλω στο ενα εναν καλο καθαρο p μαγνητη και στο αλλο τον mudbucker.  :P

 

Γιατι μου το κανετε αυτο τωρα...

 

Και μετα θα θελω να βαλω υπεργαματους (αρα και ακριβους) μαγνητες και γεφυρα στο squier... και μετα απο ολα αυτα αντιο Fender/Warwick/G&L/Musicman/random ακριβο καλο μπασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης με πριζωσατε με τα SX τωρα. Θα παω να παραγγειλω καποια στιγμη ενα precision (δεν βγαζει στο σχημα των παλιων precision με τον μονο p μαγνητη ε? κριμα..) κ

 

Λάθος. Βγάζει αρκετά.

 

Και μετα θα θελω να βαλω υπεργαματους (αρα και ακριβους) μαγνητες και γεφυρα στο squier...

Μπορείς να βάλεις πολύ καλούς και όχι ακριβούς  ;)

Οπως και γέφυρα

Trust me  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μην παίρνεις τόση φόρα, είπαμε, ένα όργανο των 200-300 ευρώ το 6μηνο καλά

είναι, μην το παρακάνουμε. Σε ενα μήνα κλείνω και εγώ 6μηνο απο την τελευταία μου αγορά, πάλι τρύπες στον τοίχο για stand θα ανοίγω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα Squire sctive five jazz bass, μεταχειρισμένο από χρήστη του φόρουμ και φίλο στην τιμή των

200 €. Το μπασάκι (τι μπασάκι δηλαδή, είναι τεράστιο και βαρύ), είχε ένα θέμα απο κατασκευή, ένας μαγνήτης συνεμένος εκτός φάσης. Το διόρθωσα, άλλαξα και την προενίσχυση, (είχα μια EMG που καθότανε στο συρτάρι, και το όργανο άλλαξε και παίζει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ  :o :o :o

Όποιος το ακούσει ή το δοκιμάσει μένει άφωνος. Τα άλλα μπάσα μου είναι top gear, και έχουν περάσει απο τα χέρια μου πολλά και ακριβά όργανα. Το όργανο είναι απίστευτα καλό παιδιά. Και απο ποιότητα κατασκευής και απο σετάπ. Σηκώνει βελτιώσεις εννοείται σε γέφυρα ή μαγνήτες, ώστε να πάει ψηλότερα, αλλά για την ώρα εμένα μου αρέσει όπως έχει. Γενικά είναι ένα όργανο που χαίρει μεγάλης εκτίμησης ακόμα και σαν στόκ στο Τalkbass. Ηχογράφησα και ένα μικρό δειγματάκι πρόχειρα για το ΤΒ, ακούστε το άν θέλετε...

http://www.zshare.net/audio/7299886467c2bae1/

και πείτε μου την γνώμη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου