Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget μπάσσου


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου πολυ καλή δουλειά αλλά ποιός είπε ότι για να πάρεις ένα καλό μπάσο πρέπει να δώσεις 3000 ευρό΄,και με 700 ευρό κάνεις πολύ καλή δουλειά κατά τη γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε μου πολυ καλή δουλειά αλλά ποιός είπε ότι για να πάρεις ένα καλό μπάσο πρέπει να δώσεις 3000 ευρό΄,και με 700 ευρό κάνεις πολύ καλή δουλειά κατά τη γνώμη μου

 

Αλήθεια, ποιος το είπε και που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ήθελα να το πώ γιατί πολλοί πέρνουν ένα φθυνό όργανο και του αλλάζουν μαγνήτες και στο τέλος πάλι ικανοποιημένοι δεν είναι.Το έχουν κάνοι αρκετοί φίλοι μου γι'αυτό το λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πολυ καλή δουλειά αλλά ποιός είπε ότι για να πάρεις ένα καλό μπάσο πρέπει να δώσεις 3000 ευρό΄,και με 700 ευρό κάνεις πολύ καλή δουλειά κατά τη γνώμη μου

Λιγο στο ακυρο η απαντηση.  :P (edit για να μην παρεξηγηθω, στο ακυρο επειδη δεν συζητηθηκε κατι παραπανω και ο φιλος απαντησε σαν να απευθυνοταν σε καποιον πιο πανω.)

 

Ηρθε το squierακι (vint. mod. jazz) και το μπασακι τα σπαει (ενταξει για το τι πληρωνεις)

 

Πρωτον ειναι κουκλα, αφου εχει αρχισει να το ζηλευει και η κοπελα μου  ;D  που καθομαι και το χαζευω - τα προκαταρκτικα πριν το κυριως πιατο που φυσικα ειναι το παιξιμο μεχρι να βγαλουμε καλους

 

Θα λεγα εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης, τα hardware δειχνουν στιβαρα, το σωμα εχει εξαιρετικο φινιρισμα, τιποτα δεν κουνιεται (knobs, jack input κλπ) και ο λαιμος ειναι εξαιρετικα προσεγμενος κατασκευαστικα. Δεν θα λεγα οχι σε ενα glossy φινιρισματακι παρ'ολαυτα.

 

Απο θεμα playability μου καθισε εξαιρετικα στο χερι η ταστιερα και ακομα και σε πολυωρο παιξιμο δεν κουρασε ενω στο ibanez πιανοταν τα δαχτυλα μου κυριως λογω της υπερβολικα λεπτης ταστιερας. Δεν τασταρε ποτε και πουθενα επισης. Μειον το βαρος και ειδικα με μια ζωνη που παρηγγειλα μαζι η οποια ειναι 2 ιντσες πλατος, μαλλον λεπτη δλδ. Ηταν ιδια με μια αλλη fender που ειχα παιξει μια φορα σε ενα aerodyne και δεν κουρασε καθολου αλλα πιο λεπτη. Και δεν καθισα να δω ποσο ειναι 2 ιντσες που εγραφε οποτε την πατησα, πρεπει να παρω αλλη. Επαιξα ενα 3ωρο ορθιος και μου φυγε ο ωμος. Τα λαθη πληρωνονται.

 

Απο θεμα ηχου οι πρωτες εντυπωσεις ειναι εξαιρετικες, το δοκιμασα σ'ενα τζαμαρισματακι παιζοντας με τις εντασεις των μαγνητων, το master tone, πενα, δαχτυλα, σλαπ. Παχυς ψιλοvintage τονος, αρκετο growl, πολυ ευελιξια. Εξαιρετικο sustain επισης.

 

Να σημειωθει οτι το οργανο παιχτηκε ασεταριστο, απλα το κουρδισα και επαιξα. ;D

Αυριο θα παει για ενα καλο σεταπ, αφου το action ειναι στο θεο και θελω να παιξω και λιγο με το υψος των μαγνητων. Οποτε μετα θα μπορω να κρινω πληρως και τον ηχο και εχω την εντυπωση οτι αυτο που θα ακουσω θα μ'αρεσει πολυ.

 

Εχω ενα θεματακι παρολαυτα, το συνδεσα με μια πεταλιερα zoom b2.1u που εχω και στα καναλια με emulator distortion πεταλιων ειχα απειρο θορυβο που ως δια μαγειας εξαφανιζοταν οταν εκλεινα εντελως το tone knob. Δεν ειναι θεμα γειωσης ή καποιας παρεμβολης οπως pc, τα ιδια εκανε και στο studio. Τι μπορει να φταιει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και ενα Ibanez GSR200 που θα το δωσω. Πρωτιστως το αλλαξα επειδη εχω μεγαλα δαχτυλα σχετικα και κουραζομουν με τη λεπτη ταστιερα του Ιμπανεζ. Επιπλεον ηθελα jazz bassoειδη ηχο. Κατα τ'αλλα ειναι και εκεινο πολυ καλο entry level οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου